Artykuł sponsorowany
Żylaki na nogach pojawiają się najczęściej u kobiet. Obecnie widuje się je nawet wśród 25% dorosłych Polaków. Żylaki to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Warto je leczyć i pilnować, aby nie pojawiały się na skórze, inaczej mogą doprowadzić do wielu chorób, którym łatwo jest zapobiec, gdy odpowiednio wcześnie się zareaguje.
Żylaki to nic innego jak rozszerzone naczynia układu krwionośnego, które charakteryzują się krętym przebiegiem. Przyczyną ich powstawania jest najczęściej swego rodzaju dysfunkcja układu żylnego dotycząca żył powierzchniowych. Rzadziej występują poprzez problemy z żyłami głębokimi, ale jeśli takie się pojawią, są jeszcze bardziej niebezpieczne dla życia i zdrowia. Same żylaki powstają poprzez nienaturalne wydłużanie i rozciąganie się żył, przez co pojawiają się na skórze, głównie na nogach. Ich kręta budowa jest wyjątkowo charakterystyczna, przez co trudno pomylić je z innymi problemami w okolicy nóg, np. z pajączkami.
Kto może pomóc? Flebolog Wrocław to miasto, w którym można znaleźć jednego z lepszych specjalistów leczenia problemów z żylakami i chorobami naczyniowymi. Wystarczy wejść na stronę https://flebetica.pl/, aby znaleźć skuteczne metody leczenia, które umożliwią pozbycie się żylaków oraz związanego z nimi bólu. Warto zainwestować w większy komfort życia.
Żylaki pojawiają się w momencie, w którym dochodzi do nieprawidłowego funkcjonowania krwi w żyłach. Głównie w momentach, gdy krew cofa się z żył głębokich do tych powierzchniowych, jednocześnie zwiększając przy tym krążenie w krwiobiegu. Na skutek takiego działania żyły zaczynają się rozszerzać, ponieważ nie są przyzwyczajone do wysokiego ciśnienia. Żylaki pojawiają się głównie po czterdziestym roku życia, gdy w organizmie można zaobserwować pierwsze problemy z krążeniem.
Żylaki są widoczne na skórze nóg, głównie na tylnej części łydek i pod kolanami. Charakteryzują się krętym przebiegiem, a żyły są niebieskiego bądź fioletowego koloru. Najczęściej są grube i wyjątkowo widoczne. W przypadkach wysokiego rozwoju chorobowego żylaki uwypuklają się, co wpływa nie tylko na estetykę nóg, lecz także na ich ból oraz utrudnienia w poruszaniu.
Po pojawieniu się żylaków na nogach można spodziewać się bólu oraz dyskomfortu. Żylaki w bezpośredni sposób wpływają na swobodę poruszania się, przyczyniają się do bólu oraz do obrzęków. Wiele osób skarży się również na swędzenie nóg oraz ich wyjątkową reakcję na zmianę temperatur. Przy żylakach ciężko jest wziąć gorącą kąpiel bądź też odsłonić nogi w trakcie zimnego, wietrznego dnia.
Trudno jednoznacznie określić przyczyny pojawienia się żylaków na nogach. Są one najczęściej spowodowane wieloma chorobami. Jednak na ich występowanie wpływ mają również geny oraz styl życia. Do powstawania żylaków może przyczynić się niewielka ilość ruchu, zła dieta bogata w nikotynę oraz alkohol. Istotna jest również wykonywana praca oraz typ ubrań, które najczęściej się nosi. Przy siedzącym trybie pracy połączonym z butami na wysokim obcasie i obcisłymi spodniami, zwiększa się ryzyko powstawania pajączków i żylaków. Jeśli jednak takie się już pojawią, powinno zgłosić się do odpowiedniego lekarza.
Fot.: Dane Deaner/unsplash.com