HOBBYROZRYWKA

Jak grać w szachy? Od czego zacząć? Poradnik dla początkujących

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak grać w szachy? Od czego zacząć? Poradnik dla początkujących

Gra w szachy kojarzy się z trudnym, elitarnym, ale jednocześnie nudnym zajęciem dla nerdów. Te stereotypy sprawiają, że szachownica ukryta jest na dnie szafy i niechętnie po nią sięgamy. A to duży błąd.

W niemal każdym domu znajduje się zestaw do gry w szachy. Stoliki z blatem w pola szachownicy czy ogromne, plenerowe szachy coraz częściej pojawiają się w parkach, na skwerach i placach zabaw. Może warto się przełamać i spróbować swoich sił w tej ponadczasowej rozgrywce?

Paleta korzyści

Gry w szachy może nauczyć się dosłownie każdy. Bez względu na wiek, płeć czy matematyczno-logiczne predyspozycje. Korzyści, które płyną z grania w szachy, jest co najmniej kilka:

  • integracja – w tradycyjne szachy gra się w dwie osoby. Daje to możliwość wspólnego spędzania czasu i zawierania znajomości. Dzięki rozwojowi technologii w szachy możemy grać dziś także samemu – za przeciwnika mając komputer;
  • rozwój intelektualny – szczególnie u dzieci i młodzieży. Naukowcy zaobserwowali ścisłą korelację pomiędzy graniem w szachy a dobrymi wynikami w nauce. Z tego też powodu coraz częściej szachy są wprowadzane jako przedmiot w szkole;
  • poprawa działania mózgu – szachy angażują do wytężonej pracy obie półkule. Poprawiają zdolność myślenia analitycznego, niewerbalnego rozumowania i pamięć;
  • przeciwdziałanie chorobom – w szczególności demencji, zanikowi pamięci i chorobie Alzheimera. Naukowcy wykazali, że aktywni szachiści będący po 75. roku życia są mniej narażeni na wyżej wymienione choroby.
Fot. Vlada Karpovich/Pexels

Zrozumienie szachowych zasad

Dla wielu osób, które miały niegdyś do czynienia z szachami, traumatycznym wspomnieniem jest natłok informacji. Faktycznie, poznanie wszystkich pionków – ich nazw i sposobów poruszania po planszy – może w zbyt dużej dawce przytłoczyć. Dlatego najlepszą metodą poznawania reguł jest metoda małych kroków.

Warto zacząć od minigier, czyli rywalizacji, które w dynamiczny sposób pozwolą nam opanować podstawy. Dzięki tej metodzie przyswoimy sobie nazwy figur, pól oraz kierunki poruszania się na szachownicy.

Bardzo pomocne przy nauce zasad gry w szachy są filmiki na YouTube. Znajdziemy tam zwięzłe i bardziej rozbudowane opisy zasad, podstaw, ale także sztuczki, szachowe otwarcia i motywy szachowe. Internet jest prawdziwą kopalnią wiedzy i porad w tym temacie.

Znalezienie przeciwnika do rozgrywek

Najlepszą metodą nauki jest granie z osobą, która ma solidne podstawy, cierpliwość i chęć dzielenia się swoją wiedzą. Granie z kimś takim pozwoli nam szybciej złapać zasady, wyeliminować błędy i rozbudzi potrzebę rywalizacji. Jeżeli nie mamy nikogo takiego w swoim otoczeniu – nic straconego. Szachy mają swoich fanów na całym świecie. Jest wiele internetowych platform, na których niemal nieustannie odbywają się szachowe rozgrywki. To właśnie w Internecie możemy znaleźć nauczyciela i współgracza. Możemy także podpatrywać, jak grają inni. Uczymy się wówczas na podstawie obserwacji, szukania analogii i wyciągania wniosków.

Kolejnym rozwiązaniem jest granie w szachy z komputerem. Bardzo często do takich gier dołączony jest także samouczek, mamy możliwość włączenia podpowiedzi oraz wyboru stopnia trudności. Jeżeli taka forma nauki nam odpowiada, bez trudu znajdziemy odpowiedni program.

Najważniejsza jest wytrwałość

Jeżeli podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu nauki gry w szachy, warto dać sobie czas. Przede wszystkim na naukę, błędy i zrozumienie zasad. Szachy nie są łatwą grą, ale wartą poznania. Korzyści, jakie wynikają z gry w szachy, powinny przyćmić początkowe trudności i niepowodzenia. Najważniejsza jest wytrwałość i odnalezienie dopasowanego do naszych preferencji sposobu nauki. Każdy z nas przyswaja wiedzę w inny sposób. Dla jednych najlepszą metodą będzie filmik instruktażowy, dla drugich obszerny opis. Grę w szachy warto poznać bez względu na wiek. Nie musimy być arcymistrzami szachowymi, aby od czasu do czasu spotkać się na partyjkę ze znajomymi.

Zdjęcie główne: Vlada Karpovich/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*