Hush Naidoo Jade Photography/unsplash.com
Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Większość symptomów chorobowych wymaga skonsultowania z lekarzem konkretnej specjalizacji. W jego usług możemy skorzystać w ramach państwowej służby zdrowia, jednak wielu pacjentów decyduje się również na wizyty prywatne. Czy do lekarza specjalisty w Lublinie potrzebne jest skierowanie? Jak je zdobyć?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami do większości specjalistycznych gabinetów będzie nam potrzebne skierowanie. Bez niego przyjmie nas wyłącznie:
Pozostali lekarze przyjmują w ramach NFZ jedynie pacjentów ze skierowaniem. Jeszcze kilkanaście lat temu nie trzeba było mieć skierowania na przykład do okulisty czy dermatologa, jednak obecnie przepisy uległy zmianie. Miało to zredukować kolejki do specjalistów, z pomocy których mieli korzystać wyłącznie pacjenci po uprzedniej konsultacji lekarza POZ. Tak się jednak nie stało, natomiast skierowania pozostały. Lekarze specjaliści w Lublinie przyjmują więc pacjentów, którzy posiadają stosowny druk. Skierowanie do przychodni https://www.sgl.lublin.pl/ można zrealizować poprzez podanie kodu wraz z numerem PESEL.
Skierowanie do lekarza specjalisty najczęściej wystawia lekarz POZ. Robi to w sytuacji, gdy nie jest w stanie pomóc pacjentowi, dysponując własną wiedzą oraz sprzętem dostępnym w gabinecie. Skierowanie można uzyskać do dowolnej liczby specjalistów, ale jedno realizujemy tylko w konkretnej placówce. Wydawaniem skierowań zajmują się również lekarze specjaliści, którzy chcą w ten sposób skonsultować pacjenta z innym medykiem. Często otrzymują je pacjenci hospitalizowani, u których zachodzi konieczność dalszego leczenia ambulatoryjnego. Skierowanie można wystawić w dowolnym momencie leczenia, jeśli lekarz stwierdzi, że nie może już pomóc.
Pacjenci, którzy nie posiadają skierowania do specjalisty, mogą skorzystać z pomocy w ramach wizyty prywatnej. Wtedy też nie jest wymagane skierowanie. Problemem może być jednak wybór odpowiedniej poradni. W wielu przypadkach wydaje się on dosyć oczywisty, ale czasami trudno ocenić, jaki lekarz będzie w stanie udzielić nam porady. Niektóre specjalizacje są do siebie zbliżone, przez co osoba bez wykształcenia medycznego może nie widzieć większej różnicy. Skierowanie nie będzie też potrzebne osobom, które korzystają z pomocy medycznej w ramach SOR. Należy jednak pamiętać, że jest ona udzielana wyłącznie w nagłych przypadkach. Nie możemy udać się na SOR, jeśli chorujemy przewlekle, chyba że dojdzie do zaostrzenia choroby.
Czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty zależy od konkretnej poradni. Najdłużej czeka się do kardiologa, pulmonologa czy psychiatry. Natomiast znacznie krótszy czas oczekiwania obowiązuje do poradni chirurgicznej albo laryngologicznej. W przypadkach pilnych pacjenci często przyjmowani są jeszcze tego samego dnia, oczywiście w ramach dostępności lekarza. Oczekiwanie na wizytę nie musi być długie – pacjent ma prawo wybrać przychodnię, która wyznaczy mu najszybszy termin. Nie obowiązuje rejonizacja – nawet pacjenci mieszkający poza Lublinem mogą korzystać ze świadczeń udzielanych przez tutejsze poradnie. Warto więc zorientować się, gdzie i kiedy najszybciej otrzymamy pomoc. Pamiętajmy jednak, że rejestracja do specjalisty nie jest możliwa, dopóki nie posiadamy skierowania – należy je okazać, zapisując się na wizytę.