ZDROWIE

Realizacja recepty online — jak uwzględnić refundację NFZ?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Realizacja recepty online — jak uwzględnić refundację NFZ?

Artykuł sponsorowany

E-recepta realizowana online to szybki sposób na zdobycie potrzebnych leków. Korzystając jednak z prywatnych podmiotów leczniczych, kwestia refundacji leków przez NFZ może się okazać niepewną sprawą. Jak uwzględnić refundację NFZ przy realizacji recepty online?

E-recepta online – kto może ją wystawić?

Erecepta online może zostać wystawiona przez lekarza, lekarza-dentystę, pielęgniarki, bądź felczerów. W sytuacjach nadzwyczajnych najczęściej dotyczy to zagrożenia życia pacjenta lub, przy zażywaniu leków przewlekłych, braku kontaktu z lekarzem, uprawniony jest również do tego farmaceuta. Z kolei e-receptę można zrealizować w aptece w imieniu pacjenta. Wystarczy podać czterocyfrowy kod znajdujący się u góry wirtualnej recepty lub podanej w wiadomości SMS wraz z numerem PESEL osoby, dla której recepta została wystawiona. E-receptę można zrealizować od razu, jednak jest na to czas do 30 dni lub tygodnia, jeżeli mowa o antybiotykach.

Jak otrzymać e-receptę online?

Aby móc otrzymać e-receptę online, wystarczy konsultacja z lekarzem. Dla oszczędzenia czasu można umówić się z nim telefonicznie, przez czat wideo, bądź za pośrednictwem https://receptomat.pl/ wypełniając formularz. Kwestionariusz zawiera pytania dotyczące podstawowych informacji o pacjencie, takich jak wzrost, waga, czy przyjmowanie innych leków. Ponieważ, aby wypełnić ankietę i przystąpić do realizowania e-recepty, należy się zarejestrować, dane takie jak płeć lub imię i nazwisko są już zawarte w profilu pacjenta.

Po wypełnieniu kwestionariusza należy poczekać na jego zatwierdzenie. W zależności od pory dnia, a także ilości klientów również oczekujących na odpowiedź lekarzy, czas oczekiwania może wynosić od 5 do 240 minut. Jeśli formularz zostanie zaakceptowany przez lekarza czterocyfrowy kod oraz data wystawienia e-recepty zostaną wysłane w formie wiadomości SMS. Nie trzeba podawać stronie internetowej danych do Internetowego Konta Pacjenta, wszystkie informacje o e-recepcie będą już zawarte w Panelu Pacjenta.

E-recepta online a refundacja NFZ

Informacja o liście leków, które podlegają refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jest ustalana przez Ministerstwo Zdrowia. Dzięki refundacji leku, częściowej lub pełnej, całość lub część kwoty, za jaką warty jest lek, zostaje pokryta przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Apteki, które przyjmują refundację leku, muszą mieć podpisaną umowę z NFZ, a ta informacja zawsze jest umieszczana przed wejściem do placówki. Leki refundowane mogą wystawiać lekarze zarówno publiczni, jak i pracujący w prywatnych przychodniach. Aby pacjent mógł mieć prawo do otrzymania e-recepty na lek refundowany, musi jednak spełniać pewne warunki. Konieczne jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ (być ubezpieczonym w ZUS lub KRUS). O refundacji leku decyduje również stan zdrowia pacjenta. Jeżeli, przykładowo, konkretna choroba wymaga przepisania refundowanego leku, część lub całość kosztów zostanie za niego pokryta przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

E-recepta nie w każdym wypadku może mieć leki refundowane. Prywatne podmioty lecznicze nie mają usług refundowanych przez NFZ, a więc tym samym leki nie są refundowane przez Fundusz i są płatne w 100%. 

Fot.: Christin Hume/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*