DUCHOWOŚĆ

Afirmacje – dlaczego warto je stosować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Afirmacje – dlaczego warto je stosować?

Celem afirmacji jest poprawienie samooceny i poczucia własnej wartości. Na czym dokładnie polegają i w jaki sposób je stosować?

Afirmacja pochodzi od łacińskiego słowa „affrimattio”, które oznacza ‘zgodę na coś’, ‘aprobatę’, ‘potwierdzenie czegoś’. Psycholodzy zajmują się nią od bardzo dawna, aczkolwiek więcej zaczęło się o niej mówić dopiero w latach 80. XX wieku za sprawą psychologa Claude’a Steela.

Afirmacja – co to takiego?

Afirmacja to sentencja, deklaracja, która ma wyrażać jakieś przekonanie bądź postawę dotyczącą samego siebie lub swojego życia. Jest to podstawa codziennego myślenia, tego jak postrzegamy siebie i innych i jak się z tym czujemy. Afirmacje mają na celu przyspieszenie realizacji pragnień.

Niektórzy uważają, że przecież każdy zna swoje marzenia, więc po co sobie o nich przypominać. Otóż okazuje się, że tego typu działania mogą przybliżyć nas do realizacji pragnień. O ile każdy wie, o czym marzy, to jednak mimo wszystko często o tym zapomina, a co za tym idzie – wcale do tego nie dąży. Poza tym okazuje się, że często człowiek marzy o czymś ogólnie, jednak nie potrafi tego doprecyzować i jednoznacznie stwierdzić czego naprawdę chce i potrzebuje.

Jaką funkcję pełnią afirmacje?

Podstawowa rola afirmacji jest taka, że osoba staje się świadoma tego, czego jej w życiu brakuje i do czego powinna dążyć. To przekłada się na to, że realizacja tych marzeń jest znacznie łatwiejsza i bardziej realna, ponieważ stworzona afirmacja jest ciągle powtarzana na głos bądź w myślach i tym samym motywuje do działania.

Afirmacja powinna być powtarzana codziennie, najlepiej przed lustrem. Większość osób, które wierzą w jej moc, mówi ją rano, w ciągu dnia i wieczorem.

Jak stosować afirmacje?

Wydawałoby się, że stosowanie afirmacji jest bardzo proste, jednak w praktyce okazuje się, że niekoniecznie musi tak być. Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć, jaki mamy cel w życiu czy marzenie, które chcemy zrealizować jako pierwsze. Dopiero dokładne określenie afirmacji może przełożyć się na sukces i realizację pragnień.

Trzeba mieć świadomość, że afirmacje nie tylko pomagają spełniać marzenia, ale pozwalają na lepsze poznanie samego siebie i pogodzenie się ze sobą. Warto wiedzieć, że afirmacje mogą dotyczyć nie tylko np. zmiany pracy na lepszą, kupienia mieszkania, samochodu czy dalekich podróży, ale również poznania swojego wewnętrznego ja. To szczególnie istotne w przypadku osób z kompleksami. Powtarzanie np. „akceptuję siebie” czy „podobam się sobie” może finalnie wspomóc zwalczenie złej samooceny.

Przy tworzeniu afirmacji należy pamiętać, że nie stosuje się słów „będę” lub „zdobędę”, czyli w czasie przyszłym. Lepsze są w tym przypadku słowa, które nawiązują do tego, co robimy teraz – „jestem”, „zdobywam”, „osiągam”.

Warto nie ograniczać swoich afirmacji. Zagraniczna podróż w konkretne miejsce jest dobrym pomysłem, jednak można dać sobie też pole manewru, może lepszy byłby zupełnie inny kierunek?

Przykłady afirmacji

Panie, które nie akceptują siebie, mogą stworzyć taką afirmację jak: „Mam piękne włosy, lubię je”, „Nie jestem gruba, nie mam nadprogramowych kilogramów”. Osoby, które chcą znaleźć wymarzoną pracę, mogą zaś powtarzać sobie: „Mam świetną pracę – lubię ją”, „Moja praca jest moją pasją” itp. Każdy może stworzyć coś, co pasuje do jego indywidualnych pragnień.

Zdj. główne: Tim Mossholder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*