ZRÓB TO SAM

Poznaj skuteczne sposoby na rozdwojone końcówki włosów

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Poznaj skuteczne sposoby na rozdwojone końcówki włosów

Rozdwajające się włosy to problem wielu kobiet. Bardzo trudno jednoznacznie określić, co jest powodem takiego stanu rzeczy. Bywa, że odpowiada za to niewłaściwa pielęgnacja, czasem jest to efektem nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu fryzjerskiego. Jak sobie z tym radzić?

Dlaczego włosy się rozdwajają?

Włosy są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne, które mogą spowodować wiele uszkodzeń. W tym także uciążliwe rozdwajanie końcówek, które negatywnie wpływa na wygląd każdej fryzury.

Najczęstszym powodem rozdwajania się końcówek jest niewłaściwa pielęgnacja włosów. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (zwłaszcza tych na bazie alkoholu), nadużywanie suszarki, lokówki czy prostownicy, częste rozjaśnianie lub trwała ondulacja, a także inne działania, które prowadzą do przesuszenia włosów. W efekcie włosy ulegają nieestetycznemu rozszczepieniu.

Za rozdwajanie się włosów odpowiadają także uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku użytkowania spinek, gumek i innych akcesoriów do włosów lub zbyt intensywnego szczotkowania. Częste i zbyt mocne upinanie włosów niszczy ich strukturę; powoduje, że są kruche, łamliwe i podatne na rozdwajanie.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że na niszczenie końcówek ma także wpływ niewłaściwa dieta. Jeśli włosy nie są odpowiednio odżywione, stają się matowe i osłabione, a co za tym idzie – podatne na uszkodzenia.

Również długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV, silny wiatr, chlorowana woda czy też ciągłe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach może równie negatywnie wpływać na strukturę włosów i bardzo im szkodzić.

WWWLOSY.PL – ROZDWOJONE KOŃCÓWKI WŁOSÓW – jak powstają? Jak zapobiegać?

Kosmetyki i inne artykuły przydatne w walce z rozdwajającymi się końcówkami

Rozdwajaniu się końcówek włosów można zapobiegać. W tym celu warto starannie dobierać kosmetyki takie jak szampon i odżywka. Warto sprawdzać ich skład. Większość drogeryjnych produktów niestety nie spełnia podstawowych warunków dobrego kosmetyku pielęgnacyjnego. Obecność alkoholu czy parabenów i silikonów negatywnie wpływa na kondycję włosów. Dlatego warto poszukać naturalnych produktów opartych o ekstrakty roślinne, pozbawionych sztucznych substancji zapachowych. Po umyciu włosów koniecznie należy nakładać na końcówki odżywkę, która zabezpieczy i zregeneruje powstałe zniszczenia. Co jakiś czas – np. raz w tygodniu, warto zastosować na włosy maskę, która dodatkowo odżywi i wzmocni włosy na całej długości.

Chcemy ograniczyć rozdwajanie się końcówek? Należy pozbyć się wszelkich przyrządów do stylizacji na gorąco. Ciepłe powietrze sprzyja powstawaniu uszkodzeń w obrębie końcówek. Czas pożegnać się z prostownicą, lokówką, gofrownicą a przede wszystkim suszarką. W razie konieczności szybkiego wysuszenia włosów należy stosować chłodny strumień powietrza; wydłuża to suszenie, ale będzie mieć mniej niekorzystne działanie.

Do codziennego rozczesywania warto używać szczotek z naturalnego włosia. Są zdecydowanie bardziej delikatne, nie szarpią i nie niszczą struktury włosów. Warto też wstrzymać się z rozczesywaniem kosmyków zaraz po umyciu.

Niezawodne sposoby na rozdwajające się włosy

Niestety w tym miejscu nie ma dobrych informacji dla kobiet, które konsekwentnie zapuszczają włosy. Otóż jeśli końcówki rozdwajają się, najlepszym sposobem na zażegnanie problemu jest ich podcięcie. Cięcia należy dokonać na wysokości około 3 cm ponad miejscem, w którym dochodzi do rozwidlenia końcówki. Taki zabieg da nam pewność, że włosy odzyskają swój dawny blask i na powrót zaczną się odpowiednio układać. Pozbędziemy się w ten sposób niepożądanego efektu puszenia się. Jak długo ten efekt potrwa, zależy od nas. Właściwa pielęgnacja, unikanie intensywnych zabiegów fryzjerskich, które powodują wysuszenie, oraz fundowanie włosom od czasu do czasu intensywnego zabiegu regeneracyjnego z użyciem keratyny, może sprawić, że problem rozdwojonych włosów już nigdy do nas nie powróci.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*