ZDROWIE

Pasta do zębów – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Pasta do zębów – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Zdrowe zęby to nasza wizytówka. Dobrze, aby były również śnieżnobiałe. Okazuje się jednak, że dbałość o higienę jamy ustnej ma też przełożenie na ogólny stan naszego zdrowia. Poza szczoteczką, potrzebna jest nam odpowiednia pasta do zębów. Musi zapobiegać próchnicy zębów i przyczyniać do tego, żeby wizyty u dentysty ograniczały się do krótkich przeglądów. 

Działanie pasty do zębów – jak je wykorzystać?

Warto zauważyć, że pasta do zębów jest przez nas użytkowana najwyżej przez kilka minut dziennie. Przez tak krótki czas musimy w pełni zadbać o higienę naszej jamy ustnej. Wymusza to taki dobór składników, żeby pasta dobrze się sprawdzała, nawet przy tak krótkim okresie jej stosowania. Do tego potrzeba oczywiście także dobrej techniki szczotkowania i właściwie dobranej szczoteczki. To pasta posiada jednak pierwszorzędne znaczenie. 

Co wchodzi w skład pasty do zębów?

Właściwa kompozycja pasty do zębów jest kluczowa. Na rynku znajdziemy jednak wiele produktów – w świetle reklam niemal każdy z nich charakteryzuje się „optymalnym składem’’. Na co właściwie zwracać uwagę?

Fluor i RDA – czym są?

  • Fluor – pierwiastek posiadający pierwszorzędne znaczenie w kwestii zwalczania próchnicy. Jego obecność jest nieodzowna, ale jakie powinno być stężenie? Zbyt małe stężenie nie pozwoli ochronić szkliwa. Dobrą dawką jest 1000–1500 ppm związków fluoru.
  • RDA (Relative Dentine Abrasivity) – inaczej współczynnik ścieralności, który odnosi się do zawartości mikrogranulek w paście. Dzięki nim dochodzi do ścierania osadu z powierzchni zębów. Zaleca się zachowanie umiaru: ścieranie osadu jest potrzebne, uszkodzenie szkliwa już zdecydowanie nie. Przy codziennej pielęgnacji zaleca się RDA na poziomie pomiędzy 45 a 70. 
Fot. Pavel Danilyuk/Pexels

Co jeszcze znajdziemy w składzie pasty do zębów?

Oprócz substancji ściernych, polerujących i związków fluoru w paście do zębów napotkamy:

  • substancje pieniące – mają za zadanie obniżać napięcie powierzchniowe i ułatwiać usuwania przebarwień;
  • ksylitol – pomaga w walce z próchnicą;
  • substancje zwalczające drobnoustroje – mają działanie dezynfekujące i przeciwzapalne;
  • dodatki smakowe i zapachowe;
  • wodę;
  • glikole – zapobiegają wysychaniu i nadają odpowiednią konsystencję; 
  • karbomer – stabilizuje i zagęszcza.

Jakie są rodzaje past do zębów?

Rynek past do zębów jest dość zróżnicowany, co przekłada się na dostępność różnych typów takich produktów. Wyróżniamy między innymi: 

  • pasty dla określonych grup wiekowych – zwłaszcza pasty dla dzieci i przeciwdziałające paradontozie,
  • pasty tradycyjne,
  • pasty organiczne,
  • pasty remineralizujące,
  • pasty wybielające,
  • pasty do zębów nadwrażliwych,
  • pasty dedykowane do użycia przy szczoteczkach elektrycznych.

Jak dobrać pastę do zębów?

Pierwszym elementem, na który zwraca się uwagę przy wyborze pasty, jest wiek lub specyficzne cechy uzębienia. Lepiej jest kupić pastę dedykowaną dzieciom lub osobom zagrożonym paradontozą, niż poprzestać na stosowaniu pasty tradycyjnej. Z kolei nadwrażliwość zębiny może sprawiać, że grudki zawarte w przeciętnej paście okażą się zbyt grube i będą sprawiać dyskomfort. Lepszym rozwiązaniem jest zakup specjalnej pasty. Z kolei osoby zmagające się z infekcjami powinny się zaopatrzyć w preparaty przeciwzapalne i z substancjami zwalczającymi drobnoustroje.

Co się dzieje, gdy wybierzemy niewłaściwą pastę do zębów?

Podstawowym problemem będzie brak odpowiedniej ochrony naszych zębów. Zbyt duża zawartość substancji ściernych przy codziennym stosowaniu może źle wpływać na szkliwo. Poszczególne dodatki zapachowe i smakowe mogą powodować alergie. Dotyczy to na równi składników syntetycznych i naturalnych. Niektóre składniki, jak olejek z mięty pieprzowej lub gliceryna, mogą po połknięciu powodować zgagę, bóle brzucha lub mdłości. Nie warto więc w pełni ulegać kolorowym reklamom, które zachwalają poszczególne produkty. Lepszym wyjściem jest czytanie etykiet i komentarzy w sieci. Mogą być bardzo pomocne.

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*