PODRÓŻEROZRYWKA

Odprawa na lotnisku – jak wygląda i co warto wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Odprawa na lotnisku – jak wygląda i co warto wiedzieć?

Odprawa na lotnisku to praktycznie jeden z najważniejszych etapów przed rozpoczęciem podróży samolotem. To dzięki niej spełnione są wszelkie formalności, które umożliwiają pasażerowi wejście na pokład. Obsługa weryfikuje m.in. czy dokumentacja pasażera jest w porządku, a także sprawdza wagę i wymiary bagażu, który ma zostać odprawiony. Co warto wiedzieć o odprawie na lotnisku? Sprawdź.

Co to jest odprawa i dlaczego należy ją robić?

Każdy pasażer musi posiadać kartę pokładową, aby zająć miejsce w samolocie. Jest ona generowana podczas odprawy, którą można przeprowadzić bezpośrednio na lotnisku nie później niż na 1-2 godziny przed zaplanowanym wylotem. Stanowiska odprawy biletowo-bagażowej zazwyczaj są zamykane ok. 45 minut przed odlotem.

Odprawa na lotnisku może zostać przeprowadzona przy stanowisku odprawy linii lotniczych przez pracowników lotniska lub przy stanowisku odprawy samoobsługowej (maszynie). Aby to zrobić, miej pod ręką paszport lub dokument tożsamości.

Każdy pasażer po odprawie otrzymuje kartę pokładową uzupełnioną szeregiem danych, których zakres określa linia lotnicza. Ponadto wymagane dane mogą się różnić w zależności od kierunku podróży, ponieważ są one związane z wymogami wizowymi określonymi przez kraj przybycia. Jeśli masz przy sobie bagaż, musisz dokonać odprawy i dostarczyć go przed zamknięciem stanowisk odprawy, jeśli chcesz, aby wyruszył w drogę razem z Tobą.

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

Odprawa polega na stawieniu się przy odpowiednim stanowisku odprawy (check-in) z dowodem osobistym i/lub paszportem, bagażem i biletem lotniczym. Możesz zabrać wydrukowany bilet, jeśli jest on elektroniczny, lub przekazać obsłudze kod rezerwacji i numer biletu. W przypadku lotów międzynarodowych do krajów, które tego wymagają, należy również przedstawić wizę wjazdową do kraju i / lub innego rodzaju wymagania, których wymaga kraj docelowy. Lokalizację właściwego stanowiska odprawy najłatwiej odczytać z tablicy odlotów.

Pasażer, który podróżuje z bagażem do odprawy, musi przekazać go na taśmę do zważenia i oznakowania przed załadowaniem do samolotu. Na koniec pasażer otrzymuje kartę pokładową, która zawiera informacje o terminalu, bramce i godzinie wejścia na pokład samolotu. Należy pamiętać, że w zależności od potrzeb lotniska dane kart pokładowych mogą być modyfikowane, dlatego zaleca się śledzenie informacji na panelach informacyjnych lotniska.

Po otrzymaniu karty pokładowej pasażer udaje się do stanowiska kontroli bezpieczeństwa, gdzie zostaną sprawdzone rzeczy osobiste i bagaż podręczny. Po kontroli można przejść do strefy hali odlotów. Przed wejściem na pokład samolotu trzeba okazać otrzymaną wcześniej kartę pokładową. Sama odprawa to nic skomplikowanego, ale każdy podróżny dla poprawy swojego samopoczucia powinien skorzystać z ubezpieczenia podróżnego od rankomat.pl. Przyda się ono zwłaszcza wtedy, gdy lot będzie znacznie opóźniony, odwołany lub zaginie bagaż. Wówczas ubezpieczyciel zrekompensuje poniesione szkody i wydatki.

Zdjęcie główne: Nick Fewings/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*