Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Termoizolacja fundamentów to niezwykle ważna kwestia w trakcie budowy domu. Dzięki izolacji fundamentów budynek będzie nie tylko ocieplony, ale także zabezpieczony przed wilgocią. Poznaj charakterystykę pianki poliuretanowej oraz jej wady i zalety!
Pianka poliuretanowa, w skrócie pianka PUR, jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów izolacyjnych, który powstaje wskutek połączenia izocyjanianu i poliolu. Wytwarza się ją za pomocą technologii wykorzystującej do tego odpowiednią temperaturę i ciśnienie. Piankę stosuje się na różnego rodzaju powierzchniach zarówno w budownictwie, jak i przemyśle. Wyróżniamy dwa rodzaje pianki poliuretanowej, które różnią się od siebie pod względem parametrów oraz właściwości.
Ten rodzaj pianki poliuretanowej bierze swoją nazwę od materiału zbudowanego z zamkniętych, mikroskopijnych pęcherzyków. Jej gęstość wynosi od 35 do 60 kg/1 m³ i cechuje się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi — współczynnik przewodzenia ciepła (lambda) wynosi 0,023-0,029 W/(mK). Piana po wyschnięciu staje się twarda, dzięki czemu jest odporna na działanie wilgoci.
Jej pęcherzykowata struktura jest gąbczasta i wykazuje się mniejszą gęstością — od 8 do 10 kg/1 m³, przez co jest też oczywiście lżejsza. Współczynnik lambda wynosi 0,036-0,040 W/(mK) co wpływa niestety na niższy poziom izolacyjności. Gorsze parametry nie znaczą jednak, że piana ta w ogóle nie nadaje się do zabezpieczania fundamentów. Otwartokomórkowa pianka poliuretanowa świetnie sprawdza się jako zamiennik wełny mineralnej i celulozy.
Pianka poliuretanowa zapewnia izolację fundamentów w budynkach różnego typu: murowanych, drewnianych i szkieletowych. Ocieplanie pianą PUR niesie ze sobą wiele korzyści, wśród których wyróżniamy:
Fundamenty zabezpieczone pianką PUR zapewniają przyjemny chłód latem oraz ciepło zimą, dzięki czemu możemy zaoszczędzić sporą kwotę na rachunkach za ogrzewanie.
Niestety wszystko ma swoje słabsze strony i nie inaczej jest w tym przypadku. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wad pianki PUR jest stosunkowo niewiele, a zaliczamy do nich:
Zanim przystąpimy do nakładania pianki poliuretanowej, należy odpowiednio przygotować powierzchnię. W przeciwnym wypadku narażamy się na niedociągnięcia, które mogą zaważyć na efektywności rozwiązania, a tym samym doprowadzić do strat ciepła.
Przede wszystkim należy osuszyć wszystkie fundamenty — wilgoć technologiczna to wróg numer jeden zabezpieczenia izolacyjnego. Wilgotność ścian nie powinna przekraczać 6%. Ponadto powierzchnie muszą być oczyszczone i gładkie, dlatego należy usunąć wszelkie zabrudzenia, pyły i nierówności. Bardzo ważną kwestią jest ciągłość konstrukcji, mianowicie należy zadbać o ewentualną naprawę ubytków w fundamentach, ponieważ mogą one uniemożliwić zaaplikowanie pianki PUR.
Warto zaznaczyć, że do przeprowadzenia prac powinniśmy zapewnić sobie odpowiednio duży dostęp, aby móc swobodnie i bezpiecznie przystąpić do aplikacji piany.
Interesuje Cię izolacja fundamentów pianką PUR w Krakowie? Wejdź w link i dowiedz się więcej na temat ocieplania.
Zabezpieczenie izolacyjne pianką PUR ma dużo więcej zalet niż wad. Ten materiał jest coraz chętniej wybierany przez klientów ze względu na świetne parametry, zapewniające m.in. wysoki poziom izolacyjności, odporność na wilgoć oraz zabezpieczenie przed korozją, owadami i innymi szkodliwymi czynnikami.
Ocieplenie fundamentów lepiej zostawić fachowcom, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem w zabezpieczaniu różnego rodzaju budynków przy pomocy właśnie piany poliuretanowej. Optymalnym rozwiązaniem jest więc znalezienie firmy, która zapewnia kompleksową usługę i chętnie podejmuje się izolacji nie tylko fundamentów, ale także poddaszy i elewacji.
Zdjęcie główne: photovs/elements.envato.com