Decydując się na psa, każdy przyszły właściciel czworonoga staje przed wieloma wyborami. Najczęściej zadawane pytania dotyczą bezpieczeństwa, komfortu i wygody pupila – początkujący opiekunowie zastanawiają się przede wszystkim nad tym, czy lepiej sprawdzą się szelki, czy może obroża.
Dawniej przodowała przede wszystkim obroża, jednak od paru lat jest ona stosowana wymiennie z szelkami. Dokonując ostatecznego wyboru, warto pamiętać, że oba produkty mają swoje wady i zalety oraz sprawdzają się w przypadku innych psów.
Spacery są nieodłącznym elementem życia naszych pupili i to od nich uzależniona jest ich codzienna aktywność. Dlatego to tak ważne, aby podczas każdego wyjścia nasz pies czuł komfort i przyjemność oraz żeby nie był narażony na podrażnienia skóry i wyrwane kępki sierści. Poza tym wybór odpowiedniej obroży czy szelek powinien być podyktowany rasą psa, jego wielkością, wiekiem i charakterem. Aby podjąć jak najlepszą decyzję, warto poznać wady i zalety produktów, które pozwolą nam wybrać model odpowiadający zarówno naszym potrzebom, jak i potrzebom naszego pupila.
Nie oszukujmy się, obroża jest wygodniejsza dla właściciela, a nie dla samego psa. Ten produkt ma zdecydowanie więcej wad niż zalet, o czym warto pamiętać, decydując się na kupno. Obroża jest łatwa i szybka w zakładaniu, jednak podczas spacerów i przy mocniejszym szarpnięciu powoduje mocne dociskanie do szyi, ból i podrażnienia, a także urazy i problemy zdrowotne. Do najpowszechniejszych należą urazy i złamania kręgów szyjnych, uszkodzenia tchawicy, czy liczne problemy behawioralne. Obroże polecane są raczej większym psom, o bardziej agresywnej naturze, bo pozwalają na lepszą kontrolę i weryfikowanie niepożądanego zachowania.
Jeśli mimo wszystko nadal pragniemy zdecydować się na obrożę, w przypadku dużych psów powinniśmy zaopatrzyć się w gruby i skórzany model. Natomiast dla mniejszych ras lepiej wybierać lekkie i dopasowane do ich rozmiaru i wagi obroże. Fajnie, jeśli obroża pod spodem będzie wyłożona przyjemniejszym materiałem, jak na przykład filc. Pamiętajmy, że im cieńsza faktura i gorsza jakość obroży, tym większe jest ryzyko pojawienia się urazów u psa. Aby dokładnie dopasować obrożę do szyi swojego pupila, wystarczy wsadzić dwa palce w przestrzeń między uprzężą a szyją. Jeśli mieszczą się bez problemu, obroża nie będzie ani za luźna ani za ciasna. Ważne, aby zrezygnować z wszelkiego rodzaju kolczatek czy łańcuchów, które służą do bezmyślnego zadawania bólu czworonogom, a nie do ich tresury.
Szelki w szczególności polecane są małym rasom, oraz psom, które na spacerach mają tendencję do ciągnięcia swoich właścicieli. Najczęściej rozwiązują ten problem i są zdecydowanie wygodniejsze w użytkowaniu, także dla psów. Szelki polecane są również dla psów z obciążeniem i urazami kręgosłupa, ponieważ rozkładają ciężar na klatkę piersiową i plecy, a nie jak w przypadku obroży – tylko na szyję. Idealnie sprawdzają się na dłuższe spacery i wędrówki, czy do psich sportów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szelek, przez co właściciele często mają spore trudności z zakupem idealnego modelu dla swojego czworonożnego przyjaciela. Ważne, aby szelki dopasowane były do rozmiaru psa, jego potrzeb i aktywności.
Aby dobrać szelki do rasy, należy kierować się jedną ważną zasadą – dobrze przylegające szelki to takie, pod które możesz włożyć dwa palce (w przypadku ras średnich, dużych i olbrzymich) lub jeden palec (w przypadku ras małych i miniaturowych). Niestety, jeśli chodzi o szelki, nigdy nie mamy pewności, czy nasz pies je zaakceptuje i będzie chciał z nich korzystać na spacerze. Nie nadają się również na jakiekolwiek treningi i ćwiczenia, ponieważ, w przeciwieństwie do obroży, nie pozwalają na dobrą kontrolę nad psem podczas spaceru. Często również właściciele narzekają na trudniejsze i nieco dłuższe zakładanie. Jednak to nic w porównaniu z komfortem i wygodą, jaką nasz pies poczuje podczas noszenia szelek. W końcu najważniejsza jest przyjemność naszego pupila.