Kupując namiot należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Niektóre, jak nieprzemakalność, są dość oczywiste, na inne dużo trudniej jest samemu wpaść. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Podpowiadamy.
Na wybór wielkości namiotu wpływają dwie kwestie: ilość nocujących w nim osób i to, jak wiele rzeczy będzie w nim przechowywanych. Liczą się także nasze osobiste preferencje i to, ile potrzebujemy miejsca dla siebie, aby móc się optymalnie zregenerować i wypocząć. Mamy więc do wyboru: namioty jedno- lub dwuosobowe oraz rodzinne z wyodrębnioną sypialnią. Pamiętajmy jednak, że większy namiot generuje również duży ciężar i problemy, które pojawią się podczas składania i rozkładania namiotu oraz przemieszczania się z nim.
Materiał, z którego wykonany jest nasz namiot, zdecyduje o tym, czy przyjdzie nam nocą zmoknąć, czy też nie. Nieprzemakalność materiału mierzy się za pomocą wielkości, która obliczana jest na podstawie tego, ile wody jest w stanie wytrzymać 10 cm materiału. Dobrej jakości tropiki, oferowane przez renomowane firmy, robi się w dzisiejszych czasach z Gore-texu i materiałów o zwiększonej odporności na działanie promieni słonecznych. Co do zasady:
Warto również dodać, że dużą rolę odgrywają szwy namiotu. Powinny być dobrze podklejone, aby nie rozeszły się pod wpływem gwałtownego wichru. Dobrym wyjściem jest również stosowanie specjalistycznego impregnatu do namiotu. Powinien on poprawić parametry nieprzemakalności tropiku.
Wśród oferowanych na rynku zróżnicowanych modeli namiotów, najbardziej popularne to:
Ważne jest również to, z czego został wykonany szkielet namiotu. Obecny trend w produkcji szkieletu zmierza ku temu, aby połączyć lekkość z niebywałą wytrzymałością. Stąd popularne stają się rurki z lekkich stopów aluminium lub bardzo dobrej jakości włókna szklanego. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku wypraw zimowych warto rozważyć dodatkowe obciążenie w postaci śniegu. Wówczas lekkość konstrukcji delikatnie zejdzie na dalszy plan, ustępując bardziej rozbudowanemu i wytrzymałemu stelażowi. Dobrze też, aby szpilki, śledzie i linki naciągowe były dobrej jakości. Szpilki to dobry pomysł na polu namiotowym, gdzie podłoże jest zwarte i zbite. W nieco trudniejszych warunkach terenowych lepiej będzie postawić na klasyczne śledzie.
Bardzo ważne jest, aby namiot był dopasowany do naszych własnych preferencji dotyczących spędzania wolnego czasu. Jeśli kochamy piesze wycieczki i nocowanie daleko od cywilizacji, to dobrym wyjściem będzie namiot igloo. Jeśli jednak preferujemy przemieszczanie się własnym, dosyć przestronnym samochodem, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zabierać ze sobą ciężki namiot o dużej przestrzeni, który zapewni nam tyle komfortu, ile akurat jest nam potrzebne do optymalnego funkcjonowania w biwakowej scenerii.