ZDROWIE

Na czym polega integracja sensoryczna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Na czym polega integracja sensoryczna?

devmaryna/freepik.com

Artykuł sponsorowany

Integracja sensoryczna jest niezwykle ważnym, choć często niedocenianym aspektem rozwoju każdego dziecka. To dzięki niej możliwe staje się efektywne przetwarzanie bodźców odbieranych przez różne zmysły, co ma wpływ na zdolność do nauki, interakcje społeczne, a także radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami. Na czym dokładnie polega integracja sensoryczna? Wyjaśniamy!

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to proces, którego celem jest odbieranie przez zmysły informacji pochodzących z otoczenia oraz analizowanie i organizowanie ich przez mózg. Umożliwia ona efektywne działanie i podejmowanie interakcji ze światem. Kluczowe znaczenie mają systemy sensoryczne, czyli słuchowy, przedsionkowy (równowagi), proprioceptywny (odczuwanie swojego ciała i jego ułożenia w przestrzeni), dotykowy, wzrokowy, smakowy i węchowy. Prawidłowo funkcjonująca integracja sensoryczna jest fundamentem rozwoju mowy, umiejętności motorycznych, zdolności do nauki oraz zachowań społecznych. Pozwala dziecku na efektywną naukę poprzez eksplorację, zabawę i interakcję, wspierając jednocześnie rozwój poznawczy i emocjonalny. Zrozumienie tego procesu otwiera drogę do dokładniejszego poznania mechanizmów, które leżą u podstaw wielu aspektów codziennego funkcjonowania, a także daje narzędzia do wspierania dzieci w pełniejszym korzystaniu ze swoich możliwości.

Znaczenie integracji sensorycznej

Znaczenie integracji sensorycznej wykracza poza sam proces przetwarzania bodźców zmysłowych. Jest ona też ważna dla prawidłowego rozwoju i adaptacji jednostki do jej otoczenia. To baza, na której rozwijają się różne podstawowe zdolności. Dzięki efektywnej integracji sensorycznej, dzieci są w stanie lepiej rozumieć otaczający je świat, uczyć się nowych umiejętności, nawiązywać relacje z innymi oraz radzić sobie ze stresem i wyzwaniami.

Integracja sensoryczna sprzęt

Zaburzenia w przetwarzaniu bodźców zmysłowych mogą prowadzić do trudności w utrzymaniu koncentracji i nauce, problemów z koordynacją ruchową, a także kłopotów w interakcjach społecznych i braku łatwości w regulacji emocji. Dostępne na rynku różne pomoce np. kołdra obciążeniowa czy kamizelka obciążeniowa, piłka lekarska z kuleczkami czy woreczki z grochem, które można używać w domu, dostarczając bodźców czucia głębokiego ułatwiają wyciszenie się dziecka.  Przydatny jest też sprzęt podwieszany, do którego zalicza się m.in. hamak elastyczny, huśtawka typu żabka czy platforma podwieszana z wałkami.

Jakie są objawy zaburzeń integracji sensorycznej?

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej są różnorodne i zależą od indywidualnych cech każdego dziecka. Najczęściej występujące sygnały to trudności z koordynacją ruchową, nadwrażliwość lub niedostateczna reakcja na bodźce, takie jak: dźwięki, światło, dotyk czy ruch. Dzieci mogą mieć problemy z wykonaniem precyzyjnych zadań motorycznych, np. pisaniem czy wiązaniem butów, mogą także unikać aktywności fizycznej lub wykazywać nadmierną potrzebę ruchu i stymulacji.

Zachowania te niejednokrotnie prowadzą do frustracji, wybuchów gniewu oraz innych trudności, wspomnianych wcześniej. Wczesne rozpoznanie tych objawów i dostrzeżenie ich potencjalnego związku z zaburzeniami integracji sensorycznej prowadzi do zapewnienia wsparcia i podjęcia interwencji, która może znacząco poprawić jakość życia dziecka i jego rodziny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*