Artykuł sponsorowany
Technologia drukowania trójwymiarowego daje ogromne możliwości, między innymi dla rozwoju przemysłu. Zastanawiasz się, na czym konkretnie polega drukowanie 3D oraz co oferuje? W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące drukowania 3D!
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym tak dokładnie jest druk 3D, nazywany także drukiem przestrzennym lub trójwymiarowym. Jak sama nazwa wskazuje, jest nic innego jak drukowanie różnego rodzaju projektów modeli w 3D. Drukowanie to polega na wytwarzaniu obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału. Proces ten często nazywa się także technologią generatywną lub addytywną.
A co jest wykorzystywane w technologii druku 3D? Podstawowym sprzętem są oczywiście drukarki oraz dodatkowe części drukarki 3D. Niezbędne jest także oprogramowanie do projektowania 3D oraz materiał do druku, czyli tak zwany filament do drukarki 3d – może nim być na przykład żywica do druku 3d.
Jeśli chodzi o technologię druku 3D, to największy przełom wystąpił w 2009 roku, kiedy druk 3D zwany FDM (skrót od fused deposition modelling, czyli osadzanie topionego materiału) stał się jawny po wygaśnięciu patentu. Metoda ta jest stosowana przede wszystkim w przemyśle, segmencie prosumer oraz segmencie desktopowym.
Innym rodzajem druku 3D jest tak zwany druk SLA, czyli druk z żywic utwardzanych wiązką lasera. Ta metoda również znajduje zastosowanie w segmencie przemysłowym i desktopowym.
Ostatnim często stosowanym typem druku 3D jest DLP, który polega na druku 3D z żywic utwardzanych światłem projektora. Ma on podobne zastosowanie jak powyższe metody.
Choć w przypadku druku 3D mówi się głównie o segmencie desktopowym, to tak naprawdę nie ma gałęzi przemysłu, której ta technologia jeszcze nie dotknęła. Jest to bowiem najszybsza oraz najtańsza metoda tworzenia prototypów, co bez wątpienia pomaga inżynierom, projektantom i firmom wizualizować swoje projekty. Co więcej, drukowanie trójwymiarowe umożliwia tworzenie w pełni spersonalizowanych modeli, dzięki czemu jest ono nie tylko niesamowicie pomocne w różnych dziedzinach przemysłowych, ale także może okazać się świetnym hobby – dzięki tej niesamowitej technologi stworzysz niestandardowe produkty, które będą w całości przystosowane do Twoich potrzeb.
Fot.: Christian Englmeier/unsplash.com