DOM I OGRÓDWNĘTRZE

Multiroom – co to jest i jak działa?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Multiroom – co to jest i jak działa?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Relaksująca muzyka w sypialni, energiczna melodia w kuchni, delikatny jazz w jadalni i ulubione brzmienia podczas wieczornej kąpieli w łazience? Czy to możliwe, aby w kilku miejscach w domu jednocześnie grała inna muzyka z różnych odbiorników? Oczywiście! Jedyne czego potrzebujesz, to multiroom.

Czym są i jak działają takie rozwiązania technologiczne? Czy warto zdecydować się na usługę multiroom? Sprawdź!

Czym jest system multiroom?

Multiroom to nic innego, jak niezależny dźwięk w wielu miejscach. Umożliwia odtwarzanie muzyki z jednego, wspólnego źródła w różnych pomieszczeniach. Do jednostki multiroomowej możesz podłączyć odpowiednie urządzenia (źródło dźwięku), czyli głośniki, które następnie dowolnie rozmieścisz w swoim domu. Główną zaletą systemu jest więc możliwość włączenia innej muzyki w odrębnych pomieszczeniach, w tym samym czasie i z wielu odbiorników jednocześnie.

Głośniki można podłączyć za pomocą kabli albo wybrać wersję bezprzewodową. Niektórzy decydują się na głośniki podwieszane czy ukryte w ścianach, a inni na wolnostojące kolumny. Wszystko zależy od indywidualnego pomysłu i poczucia estetyki. Nowoczesne głośniki multiroomowe mogą łączyć się z siecią domową i tworzą jeden z segmentów smart home.

Takie systemy obsługuje się, używając dedykowanej aplikacji na telefon czy tablet lub steruje się nimi za pomocą pilota. Warto wiedzieć, że amplitunery kina domowego bywają wyposażone w opcję multiroom. To sprawia, że nie musimy kupować oddzielnej jednostki centralnej.

Systemy multiroom mogą składać się z kilku urządzeń, a odtwarzanie dźwięku opiera się o połączenie poprzez Wi-Fi lub Bluetooth. Źródłem dźwięku mogą być płyty CD, pliki MP3, a także telefon, zestaw kina domowego, odbiornik telewizyjny czy radiowy. Niektórzy użytkownicy korzystają też z serwisów muzycznych takich jak YouTube, Spotify, Tidal i wiele innych.

głośnik i smartfon
Fot.: seventyfourimages/elements.envato.com

Jak działa multiroom?

Jak już wiemy, system multiroom umożliwia przesyłanie dźwięku do urządzeń, które umieszczone są w całym domu. To sprawia, że możemy włączyć jeden rodzaj muzyki w każdym pomieszczeniu lub odtworzyć zupełnie różne piosenki w sypialni, na tarasie czy w jadalni. Ta druga opcja daje nam możliwość jednoczesnego słuchania relaksujących utworów w łazience i lekkich, jazzowych brzmień w kuchni, podczas picia porannej kawy.

Zaletą nagłośnienia strefowego jest jego modułowa budowa. Można więc zdecydować się na zakup jednego lub wielu elementów. Wszystkie te urządzenia są równoważne i tak samo potrafią odbierać oraz przesyłać dźwięk. Dobrym rozwiązaniem jest np. zakup głośnika typu soundbar wyposażonego w funkcję multiroom, do którego z czasem można dobrać kolejne komponenty, w tym wzmacniacz czy amplituner. Wszystko zależy od naszych indywidualnych wymagań i zasobności portfela.

multiroom HD i głośniki
Fot.: archideaphoto/elements.envato.com

Wiele osób zadaje sobie pytania typu „Czy podłączę multiroom do obecnie używanego sprzętu?”. Do posiadanego zestawu dodajemy jednostkę centralną w postaci odtwarzacza sieciowego multiroom, który pozwoli nam cieszyć się muzyką strumieniową z internetu na obecnie używanych kolumnach, ulokowanych np. w salonie. Natomiast, w przypadku, gdy w przyszłości dokupimy głośnik soundbar czy inne modele bezprzewodowe z funkcją multiroom, będziemy mogli odtwarzać utwory muzyczne nie tylko w salonie, ale i w kuchni, sypialni, pokoju dziecka czy na tarasie.

Multiroom możesz podłączyć i zintegrować z inteligentnym oświetleniem. Ciekawą funkcją bywa także odtwarzanie automatyczne. Kiedy wejdziemy do domu, powita nas nasza ulubiona składanka, co z pewnością wprowadzi nas w dobry humor. Co więcej, systemy te współpracują również z asystentami głosowymi takimi jak Apple Siri, Amazon Alexa czy Asystent Google.

Oprócz głośników warto postawić też na bezprzewodowe, zintegrowane słuchawki. To przydatny sprzęt szczególnie w domach z ogrodami. Dzięki nim możemy przemieszczać się na sporą odległość od źródła dźwięku i zażywać błogiego relaksu w głębi ogrodu.

Multiroom – postaw na sprawdzonego usługodawcę!

Systemy wielostrefowego nagłośnienia znajdziemy w asortymencie wielu producentów sprzętu audio HI-FI. W ofertach zazwyczaj znajduje się kilka modeli głośników bezprzewodowych o różnych gabarytach, mocy czy jakości dźwięku.

Szukasz firmy, która zbuduje dla ciebie system wielostrefowego nagłośnienia w domu? HDCINEMA gwarantuje usługi najwyższej jakości! Firma kompleksowo zajmuje się projektem, budową i konfiguracją systemu multimedialnego.

Dyskretne nagłośnienie w połączeniu z urządzeniami strumieniowymi pozwoli na dowolne kreowanie stref dźwiękowych, a przemyślane rozłożenie okablowania na etapie budowy czy remontu oraz mocna sieć kablowa LAN umożliwią prawidłową pracę systemu i bezinwazyjną rozbudowę o kolejne strefy w przyszłości!

Specjaliści z HDCINEMA zapewnią nam więc wyjątkową jakość, niezawodność i prostą obsługę systemów. Szczegóły oferty znajdziesz na stronie hdcinema.pl.

Instalacja multiroom – co jeszcze warto wiedzieć?

Aby móc korzystać z nagłośnienia strefowego, trzeba zainwestować w przynajmniej jedną kolumnę głośnikową i zainstalować ją w wybranym wnętrzu oraz zadbać o połączenie bezprzewodowe Wi-Fi. Kolejnym krokiem będzie sparowanie głośników ze źródłem dźwięku w postaci smartfona, odtwarzacza sieciowego czy amplitunera.

Dzięki temu osoby przebywające w mieszkaniu będą mogły łączyć się z głośnikiem zdalnie. Natomiast decydując się na większą ilość kolumn, będziemy w stanie spełnić oczekiwania muzyczne wszystkich domowników w tym samym czasie. Tworząc system multiroom audio mamy możliwość wybrania dowolnej liczby urządzeń, jednak muszą być one ze sobą kompatybilne.

Decydując się na dobór komponentów do systemu, należy sprawdzić, jakie dodatkowe uprawnienia zawierają kompletowane sprzęty. Świetną opcją jest oparcie systemu na telewizorze z dostępem do sieci Wi-Fi i wbudowanymi aplikacjami, które znacznie poszerzają funkcjonalność całości.

oglądanie telewizji
Fot.: voronaman111/elements.envato.com

Instalacja multiroom audio podnosi komfort domowników, a relaksująca muzyka stanowi niemal element wystroju danego wnętrza. Bezprzewodowy system wielopokojowy nie wymaga posiadania nieestetycznych elementów dodatkowych czy okablowania.

Wybierając takie rozwiązanie, warto zwrócić uwagę na to, czy estetyka danych urządzeń wpisuje się w styl naszego mieszkania. Zadbajmy o jednorodny design komponentów systemu i dopasujmy je do naszego domu. Do wyboru mamy zarówno urządzenia o klasycznym, jak i bardzo nowoczesnym wyglądzie.

Podsumowanie

Producenci sprzętu audio-wideo coraz częściej wyposażają swoje produkty w funkcję bezprzewodowego dostępu do sieci. Urządzenia łączące się w sieć tworzą system nagłośnienia wielostrefowego multiroom audio, które pozwala nam na odtwarzanie innej muzyki w salonie, a innej w kuchni, łazience czy na tarasie.

Multiroom jest więc kompleksowym rozwiązaniem dla wielu wnętrz w obrębie jednego budynku. Dodatkowo pozwala on zniwelować problem z nieestetycznym okablowaniem. Dzięki niemu nie musimy więc inwestować w osobne systemy audio do każdego pomieszczenia!

Zdjęcie główne: vedrana2701/elements.envato.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*