ZRÓB TO SAM

Mapa marzeń – jak ją stworzyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Mapa marzeń – jak ją stworzyć?

Mapa marzeń pozwala na lepsze sprecyzowanie naszych celów. Jest często wykorzystywana na sesjach coachingowych i sprawia, że dokładniej uświadamiamy sobie własne pragnienia. Badania naukowe psychologów potwierdzają, że cele oraz marzenia spisane w widoczny sposób mają znacznie większe szanse na spełnienie ich przez nas. Możemy w taki sposób stworzyć bardzo ciekawy projekt naszej przyszłości.

Czemu mapa marzeń jest ważna?

Spisanie wszystkich naszych celów oraz pragnień jest bardzo potrzebne do ich szybszej realizacji. Dzięki mapie marzeń możemy znacznie łatwiej znaleźć swoje cele, ale również uświadomić je sobie. W codziennym zabieganiu niestety nie do końca zdajemy sobie sprawę, po co wykonujemy te wszystkie codzienne czynności, jak chodzenie do pracy czy na uczelnię. Nasze życie staje się bardziej automatyczne, a przez to pozbawione celu. Mając marzenia, dążymy do spełnienia naszych oczekiwań wobec życia. Obecnie mamy znacznie więcej możliwości na rozwijanie się. Dzięki nowoczesnym technologiom wiele przeszkód zostało pokonanych. Możliwe jest zarabianie przez internet czy poznawanie ludzi poprzez media społecznościowe. Takie udogodnienia powinny być dla nas pretekstem do spełniania naszych oczekiwań i pragnień. Mapa marzeń pomoże nam ustalić priorytety oraz uświadomić sobie, które cele są dla nas ważne. Może niektóre osoby dzięki mapie marzeń odkryją pragnienia, o których nawet nie wiedzieli.

Freedom Kingdom – Everything About Vision Boards – How to Create and Use a Vision Board

Jak stworzyć mapę marzeń?

Mapa marzeń powinna być stworzona w taki sposób, by mieściła w sobie wszystkie nasze najważniejsze cele. Bardzo pomocna okazuje się tzw. Siatka bagua. Pochodzi ona z filozofii feng shui, w której równe podziały są priorytetem, podobnie jak harmonia. Kartka papieru powinna być podzielona na równe 9 pól. W każdy z nich wpisujemy swoje priorytety oraz marzenia. W samym centrum umieśćmy najważniejsze dla na sprawy. Może być to rodzina, partner, przyjaciele, a może nawet my sami – nasze samopoczucie i cele. W kratkach wpiszmy kategorię, np. rodzina oraz pokrótce opiszmy oczekiwania, jakie mamy w związku z  tą kategorią. W danej kategorii można wpisać również nasze marzenia i plany związane z rodziną lub partnerem. Ważne, by przy danym planie umieścić również datę jego wykonania. Dzięki temu będziemy mieć motywację do działania. Umieszczenie konkretnej daty na spełnienie marzenia lub celu, daje większą kontrolę nad naszymi zamierzeniami, a także pozwala podejmować lepsze decyzje, które szybciej doprowadzą nas do celu.

W tworzeniu mapy marzeń na pewno pomogą nam wizualizacje. Mogą być nimi zdjęcia lub wycinki z gazet, które będą ilustrować nasze pragnienie. Dzięki nim znacznie łatwiej nam będzie wyobrazić sobie nasze marzenie. Zilustrowanie go i wyobrażenie sprawdza się w momencie, kiedy nie jesteśmy do końca przekonani co do tego, czy dane marzenie jest warte spełniania. Wiele osób nie odczuwa silnego przywiązania do swoich zamierzeń. Uważają je za mało prawdopodobne do spełnienia i zbyt odległe. Ich wizualizacja za pomocą zdjęć czy ilustracji nieco przybliży nas do zrealizowania marzeń. 

Podczas wykonywania mapy marzeń prościej będzie również wyobrazić sobie wszystkie emocje, jakie będą nam towarzyszyły, kiedy upragnione przez nas cele zostaną osiągnięte. Taka myśl powinna być naszą dodatkową motywacją do działania. Doda nam również odwagi i sił do pokonywania przeciwności.

Lavendaire – How to Make a Vision Board + Current Me vs Future Me

Gdzie umieścić mapę marzeń?

Mapa marzeń powinna być umieszczona w widocznym miejscu, najlepiej tam, gdzie pracujemy lub odpoczywamy. Częste patrzenie na nią sprawi, że łatwiej będziemy mogli wizualizować sobie nasze plany. Mapa marzeń może mieć również miejsce na zaznaczenie, który z naszych celów jest już osiągnięty. Dzięki temu łatwiej nam będzie kontrolować mapę marzeń, zaznaczać już wykonane cele oraz dopisywać nowe. W ten sposób mapa marzeń może być powiększana o kolejne plany.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*