Jeśli adoptujesz psa, pamiętaj, że nasze pupile potrzebują mieć swój stały kąt, gdzie będą czuły się bezpiecznie i komfortowo.
Po pierwsze pomoże Ci to zachować czystość i ograniczy rozpraszanie się po całym domu psiego owłosienia. Po drugie wprowadzi to pewną stałą wartość i rutynę, pies nie będzie szukał odpoczynku w przypadkowych miejscach jak kanapa czy Twoje łóżko. Zwierzę, tak jak i my, potrzebuje dogodnych warunków, aby wyspać się, zrelaksować albo po prostu pomyśleć. Poniżej przedstawimy Ci wskazówki, jakie legowisko będzie najlepsze do odpoczynku dla Twojego pupila.
Pamiętaj, że projektujesz osobistą przestrzeń dla swojego pupila. To trochę tak jakbyś projektował dla siebie sypialnię. Dbasz o to, aby stworzyć przestrzeń, gdzie poczujesz się dopieszczony i zrelaksowany. Te same zasady zastosuj, kreując przestrzeń swojemu zwierzakowi. Spraw, aby każdy element był dostosowany do jego potrzeb. Przemyśl sposób wykonania, wykończenie drobnych elementów (muszą być trudne do pogryzienia i połknięcia), materiały i specyfikę wchodzenia i wychodzenia z miejsca relaksu. Zainwestuj w kojec z dobrej jakości materiałów – zwierzę łatwo się przywiązuje i potem może być trudno przeprowadzić zmiany. Ponadto staraj się wybrać takie, które mają właściwości hipoalergiczne – uchroni to psa przed ewentualnymi roztoczami, alergenami i innego rodzaju pasożytami, które mogą osadzać się na jego terenie. Najlepsza wyborem dla Twojego pupila będzie bawełna – jest przede wszystkim miękka i przewiewna – ewentualnie futro syntetyczne, które będzie dobrze ogrzewało przy większych mrozach. Zwróć uwagę także na wyściółkę, musi być przytulna, ale i elastyczna, aby dawała zwierzęciu dobre oparcie, w tym przypadku dobrym rozwiązaniem może być pianka Memory Foam, przeznaczona dla bardziej wymagających pupili. Taka pianka zapewnia wsparcie całego ciała i w naturalny sposób dopasowuje się pod ciężarem do jego krzywizn. Istotnym aspektem takiego legowiska jest również intuicyjne wejście, zwłaszcza wtedy, gdy nasz zwierzak jest w podeszłym wieku. Ważne jest, aby nie było ono utrudnione przez zbyt wysoką krawędź, ale również, aby nie była za nisko – pies ma potrzebę oprzeć ciało, aby oddać część ciężaru. Generalnie pamiętaj o prostej zasadzie: im prościej, tym lepiej.
Weź pod uwagę, jak dużego legowiska powinieneś poszukać. Zależy to od wielkości psa, czyli od rasy. Wiek zwierzęcia nie jest aż tak istotny. Pies przyzwyczaja się i najlepiej kupić kojec w docelowym rozmiarze, a na czas dorastania warto dołożyć do niego dodatkowe poduszki i pozwijane, stare koce, dzięki czemu poczuje się bardziej chroniony. Pamiętaj jedynie, aby pozostawić mu trochę miejsca, żeby mógł się swobodnie wyciągnąć, obrócić i pobawić. Jeżeli wahasz się między dwoma rozmiarami, zawsze decyduj się na ten większy. Poniżej przedstawiamy Ci szybką ściągę, jakie modele będą odpowiadać poszczególnym rasom psów. Dla małych ras, takich jak: Yorkshire terrier, jamnik, maltańczyk czy pekińczyk, wybierz kojce do 40 × 60 cm, następnie dla trochę większych typu cocker spaniel, boxer czy sznaucer średni – 50 × 70 cm, dla średnich ras (25–45 kg, czyli wszelkiej maści collie, dobermany, dalmatyńczyki) dobre będą te w rozmiarach 50 × 80 i 60 × 80 cm, a dla największych milusińskich, powyżej 45 kg odpowiednie legowiska zaczynają się powyżej metra na 70 cm.
Pamiętaj o tym, że takie psie łóżko trzeba też czasami wyprać, wyczyścić, przenieść. Gromadzi się w nim dużo brudu i zanieczyszczeń, takich jak sierść, musi być więc wygodne i praktyczne w utrzymaniu. Zdecyduj się na model ze zdejmowaną poszewką albo rozważ czyszczenie zwilżonym ręcznikiem z mikrofibry. Zazwyczaj tego typu kojce można też w całości wrzucić do pralki – zwróć uwagę, aby podczas prania ustawić niską temperaturę. Możesz też częściowo zainwestować w elementy wykonane z materiałów hydroizolacyjnych – wszelkie wydzieliny typu ślina pozostaną łatwe do usunięcia i nie będą wchłaniać się w głębsze warstwy materiału.
Zwróć też uwagę na zlokalizowanie posłania – postaw je z daleka od hałasów i głównego szlaku komunikacyjnego. Ponadto postaraj się skierować wejście kojca naprzeciwko drzwi wejściowych – jest to psychologiczny trik – pies, który kieruje się instynktem, będzie spokojniejszy, jeśli będzie miał w polu widzenia ewentualne zagrożenia.
Warto rozważyć zakupienie dwóch takich legowisk i ustawienie ich w różnych miejscach w domu. Jeden kojec ustaw w pomieszczeniu, gdzie Ty i osoby, które pies lubi, spędzacie najwięcej czasu – dobrym rozwiązaniem będzie salon albo pracownia. Drugi kojec umieść w miarę możliwości w swojej sypialni – wpłynie to kojąco na Twojego pupila i zwiększy łączącą Was więź.
Fot. Jamie Street/Unsplash