DOM I OGRÓDROŚLINY

Kwiaty, które nie potrzebują dostępu do światła

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Kwiaty, które nie potrzebują dostępu do światła

Większość roślin przeznaczonych do uprawy doniczkowej potrzebuje do życia miejsca przy oknie. Co jednak jeśli chcielibyśmy zazielenić miejsca z dużą ilością cienia, takie jak przedpokój, łazienka albo sypialnia, która w większości przypadków jest usytuowana od północy? Na szczęście istnieje grupa roślin, która dobrze radzi sobie w zacienionych pomieszczeniach.

Rośliny naturalnie stworzone do cienia

Istnieje rodzaj flory, tzw. rośliny cieni, do hodowania domowego, które naturalnie rosną w cieniu drzew, często w środowiskach tropikalnych. Tego typu organizmy wykształciły w sobie umiejętność przystosowania się do braku światła. Rozpoznasz je po wielkich liściach o raczej delikatnej fakturze.

Do upiększenia salonu wybierz skrzydłokwiat (Spathiphyllum), zwany inaczej lilią domową, zielistkę Sternberga (Chlorophytum comosum), zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) i monsterę dziurawą (Monstera deliciosa), a w przedpokoju postaw palmę szewcową (Aspidistra elatior) oraz małowymagającą liściastą begonię, którą w zupełności zadowoli nikłe światło z okienka wejściowego. Skrzydłokwiat świetnie odnajdzie się w warunkach całkowitego lub częściowego cienia. Postaw go w najmniej doświetlonym kącie, gdyż z całej grupy jest to zdecydowanie najmniej światłolubna roślina. Ponadto paradoksalnie jako jedna z nielicznych tego typu roślin wypuszcza dekoracyjnie wyglądające liście i kwiaty, które przy dobrej pielęgnacji mogą utrzymać się nawet i cały rok. Skrzydłokwiat pięknie wzbogaci swoim urokiem całe wnętrze, a niski poziom wymagań i prostolinijna nonszalancja pozwolą Ci pokochać go na długie lata. 

W przypadku zielistki masz możliwość postawienia jej zarówno w cieniu, jak i w słońcu. Roślina ta dobrze znosi zróżnicowane warunki i nie musisz się za bardzo o nią martwić w okresach, kiedy słońce kapryśnie nie rozpieszcza nas swoim ciepłem i blaskiem. Często stawia się ją w biurach i salach gimnastycznych. Pamiętaj jedynie, aby dbać o jej nawodnienie, zwłaszcza w ciepłym czasie, od wiosny do późnego lata. 

Monstera jako roślina tropikalna uprawiana jest u nas jako roślina ozdobna, przy umiarkowanym podlewaniu osiąga wysokość nawet do trzech metrów, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie posadzić ją w dość dużej doniczce. Jeżeli postawisz ją w cieniu, zwróć uwagę, aby regularnie czyścić jej liście, wtedy będzie umiała sama wyłapać z otoczenia optymalną ilość światła.

Dalszy ciąg mieszkaniowej dżungli

Gdy uporasz się z posadzeniem skrzydłokwiatu, zielistki i monstery przygotuj kolejną doniczkę w suchym i zacienionym miejscu na zamiokulkasa, którego grube, mięsiste liście o pierzastym ułożeniu wprowadzą elegancki klimat afrykańskich krajobrazów Tanzanii i Zanzibaru. Pamiętaj tylko, aby:

  • nie stawiać tej rośliny bezpośrednio na słońcu, gdyż jej liście są bardzo podatne na poparzenia;
  • unikać kontaktu liści z wodą, gdyż powoduje to gnicie kłączy i obumieranie całego organizmu;
  • pilnować, by zbyt obficie nie podlewać rośliny. 

Regularnie obracaj ją ku słońcu, gdyż liście mają tendencję do wzrostu w jego kierunku. W cieniu przybiorą świetlistą jasnozieloną barwę. Roślina ta potrafi osiągać do metra wysokości. 

Gdy uporasz się już z rozstawieniem powyższych roślin, pozostanie Ci zagospodarowanie miejsca na palmę szewcową – jest to niezwykle dekoracyjna roślina o bujnych jaskrawozielonych liściach. Będziesz zaskoczony, gdy dowiesz się, jak niewiele pielęgnacji potrzebuje. Ponadto kwiat ten wręcz nie toleruje bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne i intensywnie potrafi rozwinąć się w warunkach, które mogą wydawać się zbyt ciemne dla innych roślin – idealnie odnajdzie się jako dekoracja w przedpokoju.

Wilgotno, parno i duszno

Gdy zaczniesz urządzać swoje domowe spa, zdecyduj się na rośliny, które oprócz tego, że dobrze rozwijają się zacienionych obszarach, do życia potrzebują właśnie ciepła i wilgoci, co sprawia, że idealnie odnajdą się w parnych klimatach łazienkowych. Przygotuj miejsce na trzy wyjątkowe rośliny tropikalne. Pierwsza z nich to adiantum właściwe (Adiantum capillus-veneris) znane też jako włos Wenery lub niekropień – urokliwa, półmetrowa paprotka o pierzastych, delikatnych liściach. Jeśli nie będzie przestawiana, przez długie lata będzie zachwycać swoim subtelnym pięknem. Z kolei nefrolepis zwyczajny (Nephrolepis exaltata) zabierze Cię w podróż w południowoamerykańskie klimaty Brazylii lub Gujany. Umieść go w wiszącym koszu tak, aby jego krzaczaste liście mogły swobodnie opadać ku dołowi. Ostatnia na liście jest palma kentia (strzechowa) (Howea forsteriana), jako roślina doniczkowa dochodzi do trzech metrów wysokości, o ile dostanie wystarczająco dużą donicę. Jej palczaste szerokie liście nadadzą Twojej łazience tropikalnych, saunowych klimatów.

Fot. Kara Eads/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*