Owoce Goji to śliczne, czerwone jagody o doskonałym smaku i niesamowitych wartościach prozdrowotnych. Najczęściej spotykamy je na sklepowych półkach w suszonej postaci. Jak samodzielnie wyhodować świeże owoce?
Jagody Goji to najzdrowsze owoce na świecie. W ich niewielkiej objętości mieści się istna bomba witamin, minerałów i aminokwasów. Czy uprawa tej rośliny jest możliwa w naszym klimacie? Jak się do tego zabrać i w jaki sposób dbać o uprawę? Podpowiadamy.
Jagody Goji to owoce kolcowoju chińskiego. Roślina ta wywodzi się z Azji, jednak obecnie uprawiana jest niemal na całym świecie. Krzewy Goji dorastają do 1–3 m wysokości i są mocno rozgałęzione. Przewieszające się pędy pokryte są ostrymi kolcami. Liście kolcowoju są sztywne, wąskie i długie. Ich żywy, zielony kolor pięknie koresponduje najpierw z fioletowymi kwiatami, a następnie z soczyście czerwonymi owocami. Krzew Goji to nie tylko roślina rodząca znakomite plony, ale także ozdoba ogrodu czy tarasu.
Owoce Goji mają niepowtarzalny smak. Ogólnym charakterem zbliżone są do żurawiny, jednak są bardziej cierpkie. W jagodach wyczuwalny jest też posmak pomidora i ziół. Pomimo bogactwa witamin i składników mineralnych, z ich konsumpcją nie można przesadzić. Po pierwsze ze względu na wysoką kaloryczność – 370 kcal w 100 gramach. Po drugie bardzo ważne jest, aby spożywać wyłącznie dojrzałe owoce. Niedojrzałe jagody Goji są toksyczne.
Owoce Goji można dodać do owsianki, zjeść na surowo, dodać do potraw mięsnych albo przygotować herbatkę. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. W przydomowej uprawie warto zwrócić uwagę na kręcące się wokół owoców ptaki. Dla nich również jagody Goji są przysmakiem.
Krzewy Goji nie są zbyt wymagające w uprawie. Chcąc rozpocząć swoją przygodę z kolcowojem chińskim możemy zakupić sadzonkę albo nasiona do samodzielnego wyhodowania. Kolcowój jest dość odporny na różne warunki. Znosi mróz, suszę, upały, zanieczyszczone powietrze, a nawet nadmierną wilgoć.
Chcąc stworzyć najlepsze warunki do uprawy krzewów Goji, warto kierować się dwoma wskazówkami:
Raz w roku – na wiosnę – krzew należy przyciąć. Dzięki temu drzewko ładnie się rozkrzewi oraz będzie dawać więcej owoców. Unikajmy sadzenia kolcowoju chińskiego na glebie gliniastej i na podmokłym terenie. Takie warunki nie będą mu służyć.
Kolcowój chiński dobrze sprawdzi się w roli żywopłotu. Krzew zacznie kwitnąć w maju–czerwcu i niewykluczone, że będzie ukwiecony przez całe lato. Niewielkie, dzwonkowate, pięciopłatkowe kwiaty są miododajne. Zapewniamy więc pożywkę dla pszczół i motyli. Drzewko owocuje wraz z końcem lata, ale na zbiory trzeba poczekać do października. Pojawienie się pierwszych plonów zwykle następuje 2–3 lata od posadzenia krzewu.
Krzewy Goji mogą być uprawiane nawet przez początkujących ogrodników. Zapewniając roślinie odpowiednią przestrzeń, można z powodzeniem sadzić ją w tarasowych donicach. Kolcowój chiński na początku w ogóle nie wymaga nawożenia. W późniejszych latach stosujemy odżywki oszczędnie. Jedyne, o czym należy pamiętać, to wiosenne przycinanie. Dość radykalne – o 1/3 długości pędów.
Krzewy kolcowoju chińskiego nie są podatne na choroby i ataki szkodników. Jeśli już coś się pojawia, to najczęściej sprawcą jest mączniak. To choroba grzybowa, która objawia się biało-szarym nalotem na liściach, pędach i kwiatach rośliny. Zaraz po zauważeniu niepokojących objawów warto wykonać oprysk (naturalny lub chemiczny) oraz ułatwić roślinie przesychanie. Jeżeli jest to krzew w donicy, warto przestawić go w bardziej suche miejsce, osłonięte od deszczu. Krzewy w ogrodzie można nieco przerzedzić, tak aby zapewnić im dostęp powietrza i światła.
Fot. svetprivet/ Adobe Stock