DOM I OGRÓDROŚLINY

Kiedy warto zainwestować w trawy ozdobne

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy warto zainwestować w trawy ozdobne

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chcesz upiększyć swoją prywatną posesję nienachalnymi i naturalnymi ozdobami. A może zarządzasz przestrzenią miejską i zależy Ci na tym, żeby zawitała w niej duża ilość zieleni? W takim razie musisz mieć na uwadze trawy ozdobne, takie jak m.in. trawa bambusowa lub trzcinnik. Przekonaj się, dlaczego warto w nie zainwestować, kiedy należy je sadzić i jakie gatunki będą prezentować się naprawdę pięknie.

Trawy ozdobne – hit ostatnich sezonów

W aranżacji przestrzeni zielonej, zarówno na prywatnych posesjach, jak w miejscach publicznych, jednym z hitów ostatniego sezonu są trawy ozdobne. Stanowią one piękną i naturalnie wyglądającą ozdobę, która pozwoli odmienić ogród wokół domu, park, osiedle czy przestrzeń miejską. W zależności od gatunku mogą zachwycać soczystą zielenią lub srebrzystością. Duża liczba gatunków pozwala także dobrać takie trawy ozdobne, które wpiszą się w estetykę danej przestrzeni. Poszczególne odmiany charakteryzują się szerokimi lub cienkimi liśćmi, delikatnymi i miękkim bądź sztywnymi i łamliwymi źdźbłami.

Dlaczego warto sadzić trawy ozdobne?

Trawy, takie jak choćby trzcinnik czy trawa bambusowa, są nieodłącznym elementem aranżacji współczesnych ogrodów. Jednak bardzo ważnym argumentem jest to, że potrafią przetrwać w trudnych warunkach i łatwo adaptują się do gleby czy klimatu. Wytrzymują suszę i niedostateczną dla wielu innych roślin ozdobnych żyzność gleby.

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Najlepszym okresem na sadzenia traw ozdobnych jest wiosna, kiedy minęło już ryzyko przymrozków. Wówczas trawy ozdobne na pewno szybko się zaadaptują. Niemniej można sadzić je również o innych porach, nawet w okresie suszy, bowiem są one odporne na niesprzyjające warunki.

Przejdźmy zatem do omówienia najpiękniejszych gatunków traw ozdobnych, jakie mogą uświetniać prywatne ogrody bądź publiczne przestrzenie.

Rozplenica japońska

Jest to niezwykle popularny i bardzo szybko rosnący gatunek trawy ozdobnej. Ze względu na swój kształt bywa nazywana także fontanną ozdobną. Osiąga około 80 cm wysokości i świetnie prezentuje się w grupie lub jako pojedynczo występujący okaz. Znakomicie wkomponowuje się w ogrody zaaranżowane nowocześnie. Odmiana Red Head wytarza puszyste wiechy w kolorze czerwono-różowym, które w okresie przekwitania przybierają barwę purpury i beżu.

Miskant chiński

To bardzo silnie rosnąca trawa ozdobna o ogromnych kwiatostanach. Może urosnąć nawet do 120 cm. Na jej wąskich i zwisających liściach występują charakterystyczne żółte paski. Z powodzeniem wkomponuje się w każdy ogród, a w szczególności imponująco będzie prezentować się w pobliżu oczek wodnych lub większych zbiorników.

Mozga trzcinowata

Jest to trawa ozdobna o kremowozielonych liściach, które osiągają wysokość do 1 metra. Oprócz wartości ozdobnych ma również zastosowanie praktyczne, ponieważ zasadzona w pobliżu zbiorników wodnych lub strumyków pozwala stabilizować brzegi.

Trawy ozdobne – naturalne upiększenie przestrzeni

Lubimy cieszyć oko piękną przestrzenią wokół nas. Jednak największe wrażenie zawsze sprawia to, co naturalne. Trawy ozdobne wyglądają idealnie wkomponowują się w zieleń i inne elementy krajobrazu, prezentując się naprawdę zniewalająco. Zależy Ci na pięknym ogrodzie lub udekorowaniu miejskich terenów zielonych? Wybierz trawy ozdobne.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*