KARIERA I FINANSE

Jak wybrać najlepsze dla siebie konto oszczędnościowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać najlepsze dla siebie konto oszczędnościowe?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chcesz zacząć odkładać pieniądze i szukasz dobrego konta oszczędnościowego? A może chcesz zmienić rachunek na konto lepiej oprocentowane? Sprawdź, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy wyborze tego produktu oszczędnościowego.

Konto oszczędnościowe to produkt finansowy, od którego warto zacząć odkładanie pieniędzy. Nie dość, że motywuje do systematycznego gromadzenia środków, to jeszcze pozwala na wypracowanie zysków.

Konto osobiste – dlaczego nie sprzyja oszczędzaniu?

Odkładanie pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku osobistym jest mało efektywne – i to z kilku powodów.

  1. Nie pozwala na wypracowanie zysków – powodem jest minimalne oprocentowanie lub jego brak. W efekcie zgromadzony kapitał nie rośnie.
  2. Zgromadzony kapitał „miesza się” z pieniędzmi na bieżące wydatki. Istnieje więc ryzyko „podebrania” środków przeznaczonych na oszczędności.

Warto więc założyć konto oszczędnościowe – szczególnie że jego otwarcie nie zajmuje wiele czasu i nic nie kosztuje. Przynosi natomiast sporo korzyści.

Konto oszczędnościowe – jak wybrać produkt dopasowany do potrzeb?

Jeśli decydujesz się na oszczędzanie, z pewnością zależy ci na zgromadzeniu jak największej kwoty kapitału. Możesz to osiągnąć między innymi, wybierając odpowiednie konto oszczędnościowe. Zamiast decydować się na przypadkową ofertę, lepiej porównać dostępne opcje. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Oprocentowanie

Oprocentowanie konta oszczędnościowego to jeden z głównych parametrów. Dlaczego? Między innymi od jego wartości zależy wysokość możliwych do wypracowania zysków. Im wyższe, tym wyższe odsetki zostaną naliczone w procesie kapitalizacji – na koniec okresu rozliczeniowego.

Wskazówka! Jeśli konto oszczędnościowe ma promocyjne oprocentowanie, sprawdź warunki takiej oferty. Może okazać się, że ma ona ograniczony czas trwania, czy ustalony limit na maksymalną kwotę kapitału objętą wyższym oprocentowaniem.

Sprawdź także, ile będzie wynosić oprocentowanie już po zakończeniu warunków promocyjnych.

Koszty prowadzenia rachunku

Otwarcie rachunku oszczędnościowego jest najczęściej bezpłatne – w ramach konta osobistego. Płatne mogą być natomiast kolejne w miesiącu wypłaty środków (pierwsza zwykle jest darmowa). Warto zatem sprawdzić, ile będzie kosztować cię przelew wychodzący.

Wskazówka! Płatne przelewy wychodzące mogą być dla ciebie dodatkową motywacją do trzymania środków na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której pieniądze wypłacasz z rachunku bez większej potrzeby. 

Możliwość założenia konta online

Aby założyć konto oszczędnościowe, nie musisz wychodzić z domu. Upewnij się, że bank daje możliwość otwarcia rachunku online – z poziomu bankowości elektronicznej.

Konto oszczędnościowe – to się opłaca

Konto oszczędnościowe to dobry sposób na to, aby zacząć odkładać pieniądze i wyrobić w sobie nawyk systematycznego oszczędzania. Na jego korzyść przemawia m.in.:

  • możliwość zarabiania już od pierwszej złotówki,
  • swoboda wpłat i wypłat,
  • gwarancja zysków,
  • bezpieczeństwo kapitału.

Załóż więc dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe i pozwól swoim pieniądzom zarabiać.

Fot.: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*