ZDROWIE

Jakie zadania wykonuje opiekunka osób starszych w Niemczech?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie zadania wykonuje opiekunka osób starszych w Niemczech?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Praca na stanowisku opiekunki osób starszych w Niemczech cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zwłaszcza Polki szukające dobrze płatnego, stabilnego zatrudnienia za granicą, aplikują na takie oferty. Warto rozważyć tę możliwość, pod warunkiem, że jesteś gotowa wykonywać zadania, jakie zostaną Ci powierzone. Nie jesteś pewna, czy podołasz? Niektóre oferty faktycznie wymagają doświadczenia, a nawet wykształcenia pielęgnacyjnego, opiekuńczego, czy medycznego. Jednak w większości przypadków liczy się zapał i zaangażowanie.

Na czym polega praca opiekunek w Niemczech?

Przeglądając niemieckie oferty pracy dla opiekunek można zobaczyć, jakie są oczekiwania pracodawców względem przyszłych pracowników. Zakres czynności, do których zostanie oddelegowana opiekunka osób starszych w Niemczech po podpisaniu umowy jest szeroki i w dużej mierze zależy od tego, w jakiej kondycji jest pacjent. Jeżeli dodatkowo ma zapewnioną opiekę medyczną, np. prywatną pielęgniarkę, wówczas opiekun jest potrzebny głównie do dotrzymania towarzystwa i udzielenia wsparcia w podstawowych codziennych czynnościach.

Opieka w Niemczech od zaraz – zakres obowiązków

Zakres obowiązków na stanowisku opiekunki osób starszych w Niemczech zazwyczaj jest podobny w przypadku większości ogłoszeń. Jednak zawsze trzeba je dokładnie studiować, aby przekonać się o tym, czy masz odpowiednie kompetencje i predyspozycje do podjęcia zatrudnienia.

Oto przykładowe czynności, do jakich angażowany jest pracownik zatrudniony w opiece w Niemczech od zaraz, pracujący dorywczo (w cyklach tygodniowych lub miesięcznych), w zastępstwie lub na stałe:

  • prowadzenie domu (sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów),
  • pomoc przy wykonywaniu podstawowych czynności higienicznych,
  • towarzyszenie seniorowi (rozmowy, spacery),
  • drobne prace w ogrodzie,
  • wyprowadzanie zwierząt domowych.

Czasem zakres obowiązków jest jeszcze szerszy. Jeżeli osoba starsza jest schorowana lub wymaga rehabilitacji możesz być proszony o dopilnowanie ćwiczeń czy godzin przyjmowania leków, zmiany opatrunków, robienia zastrzyków.

Niemieckie oferty pracy dla opiekunek – jakie informacje zawierają?

Decydując się na zagraniczny wyjazd zarobkowy, nie chcesz angażować się w coś, czego nie znasz. Nic dziwnego! Dlatego uważnie studiuj oferty, na które odpowiadasz i zweryfikuj, co obejmują. Ostatecznie zakres obowiązków i tak jest zamieszczany w umowie – koniecznie ją przestudiuj, a w razie niejasności dopytaj pośrednika.

Istotne dla Ciebie informacje, szczególnie gdy podejmujesz opiekę w Niemczech od zaraz, to:

  • wiek, waga, płeć podopiecznego,
  • choroby, zaburzenia, ograniczenia, na jakie cierpi podopieczny,
  • kondycja fizyczna i psychiczna podopiecznego.

Oprócz tego powinien być nakreślony zakres obowiązków, jak również warunki, w jakich przebywa senior. Istotna będzie informacja o tym, czy opiekunka otrzyma swój pokój z łazienką, czy będzie angażowana tylko do pomocy w dzień, czy również do opieki nocnej.

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*