Remont wielu osobom kojarzy się ze stresem, brudem i długotrwałym zmęczeniem. Jeżeli wszystko dobrze zaplanujemy, nie musi tak być. Podpowiadamy, jak go zrobić z głową.
Wiele zależy od tego, czego tak naprawdę wymaga nasz salon. Jeżeli podłoga jest OK i może z nami zostać na kolejnych kilka lat, ściany nie wymagają kładzenia gładzi, nie planujemy wymiany żadnych instalacji – taki remont może być łatwy i przyjemny. Jeżeli konieczne są bardziej radykalne interwencje, wówczas warto dobrze wszystko przemyśleć i zaplanować.
Gruntowny remont salonu warto zacząć od sprzedania lub rozdania starych mebli. Te, które zamierzamy zatrzymać, należy rozlokować po innych pomieszczeniach albo zabezpieczyć i wynieść do garażu. Przed rozpoczęciem remontu należy opróżnić salon, co znacznie ułatwi dalsze prace. Zaczynamy zawsze od najbardziej brudnych i inwazyjnych prac: wymiana okien, zmiana instalacji, kucie ścian itd. W następnym kroku przechodzimy do wymiany podłogi. Następnie możemy się zająć malowaniem ścian, kładzeniem tapet, wieszaniem karniszy, lamp. Ostatnim punktem jest dekorowanie i aranżacja.
Aby całkowicie odmienić charakter wnętrza, wystarczy zmienić jedynie pokrycie ścian. Możemy przemalować wszystkie ściany w pomieszczeniu lub tylko jedną, by całkowicie odmienić salon. Nie tylko farba przychodzi nam tu z pomocą. Świetnym rozwiązaniem jest pokrycie jednej ze ścian ozdobną tapetą lub fototapetą.
Z dekoratorską pomocą przychodzą nam także tynki strukturalne, dekoracyjny beton oraz płytki naścienne. Dzięki ich zastosowaniu możemy otrzymać spektakularne wykończenie ściany. Bardzo modny ostatnio beton dobrze łączy się ze stylem loftowym. Płytki imitujące starą cegłę pasują do wnętrz w stylu nowoczesnym i retro.
Wymiana podłogi w salonie to najczęściej drogie i czasochłonne przedsięwzięcie. Jeżeli mamy drewniany parkiet, możemy wynająć maszynę lub firmę zajmującą się cyklinowaniem podłóg. Jest to rodzaj renowacji, który odświeży nasz parkiet. Jeżeli jesteśmy posiadaczami kafli w salonie, możemy bez skuwania posadzki odmienić jej wygląd. Uda się to dzięki farbom do malowania kafelek albo winylowym panelom. Jedno i drugie rozwiązanie pozwoli uniknąć problematycznego odkuwania starej glazury.
Mniej skomplikowana jest wymiana paneli. Stare możemy samodzielnie rozmontować, a nowe bez problemu położymy własnoręcznie. Jeśli nie chcemy stawiać sobie takich wyzwań, z pomocą przychodzi zakup paneli wraz z usługą położenia podłóg. Jeżeli nie chcemy ingerować w techniczny stan podłogi, możemy ją przykryć. Nadadzą się do tego dywany.
Bardzo modnym trendem w ostatnim czasie jest motyw tropikalnych liści i soczystej zieleni. Taki kolor koi i uspokaja. A przy tym bardzo ładnie łączy się z wnętrzami w kolorach bieli, beżu i brązu. Na jedną ze ścian w salonie możemy położyć tapetę w duże liście. W sklepach z akcesoriami wnętrzarskimi znajdziemy doniczki, obrazki, poduszki i ozdoby z motywem liści monstery oraz tropików. Wystarczy dołączyć do tego żywe kwiaty, miękki beżowy dywan i kilka drewnianych dodatków dekoracyjnych, aby całkowicie odmienić salon.
Boho nie wychodzi z mody od kilku lat. Jest to styl o nieco eklektycznym charakterze, w którym dominują naturalne kolory i dodatki. Boho idealnie nadaje się do salonu, ponieważ jest to styl przytulny, ciepły, domowy.
Aby urządzić salon w stylu boho, wystarczy pomalować ściany na kolor biały, ciepły beż, brąz lub odcienie pastelowe. Wnętrze ocieplamy za pomocą naturalnych mebli i dodatków. Świetnie sprawdzą się ozdobne makramy, ratanowe i słomiane meble, lniane zasłony i makatkowe dywany. Boho to także kwiaty – zarówno te suszone w wazonac
Zdjęcie główne: FollowtheFlow/Adobe Stock