DOM I OGRÓDREMONT

Remont łazienki krok po kroku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Remont łazienki krok po kroku

Remont łazienki to jedna z rzeczy, którą staramy się odwlec w czasie. Wiąże się on z bałaganem, dużymi kosztami i innymi uciążliwościami. Jak zaplanować renowację tego pomieszczenia?

Remont żadnego innego pomieszczenia nie jest tak żmudny i trudny jak łazienki. Jeżeli w dodatku jesteśmy posiadaczami jednej łazienki w mieszkaniu, sprawa wydaje się wręcz niemożliwa do zrobienia bez konieczności mieszkania kątem u rodziny czy przyjaciół. Skuwanie starych kafli, wynoszenie ciężkiej armatury na śmietnik, kurz i hałas to początek drogi. Robocizna i materiały budowlane są kolejnymi elementami spędzającymi sen z powiek. Jak zaplanować remont łazienki i z jakimi liczyć się kosztami?

Ile kosztuje remont łazienki?

Koszty remontu łazienki uzależnione są od wielu czynników: metrażu pomieszczenia, zakresu robót, wyboru ekipy, miejsca, w którym mieszkamy, oraz materiałów, na jakie się zdecydujemy. Najdroższy jest kompleksowy remont łazienki obejmujący zdarcie starej glazury, wymianę instalacji, podwieszanie sufitów, montaż nowych sanitariatów oraz wymianę drzwi do pomieszczenia.

Odkucie płytek naściennych to koszt w granicach 38–55 zł za m². Skucie glazury na podłodze zamknie się w przedziale 25–35 zł za m². Jeżeli w pomieszczeniu konieczne będzie wykonanie wylewki samopoziomującej, to czekają nas koszty w granicach 24–35 zł za m². Położenie nowych płytek jest drogie. Najprostsze kafle naścienne to koszt od 70 zł do 100 zł za m². Jeszcze droższe będą małe płytki, mozaiki, marokańskie koniczyny. Za położenie prostych płytek na podłodze fachowiec weźmie 80–120 zł za m².

Do najtańszych nie należy również malowanie. Przygotowanie ścian i sufitów, tj. uzupełnienie ubytków, to koszt 10–15 zł/m², gruntowanie to ok. 6 zł/m². Samo malowanie wyniesie między 12 zł a 17 zł za m². Po przeliczeniu kosztów robocizny możemy się zastanowić nad wyborem kafli, armatury sanitarnej, oświetlenia i mebli. Ostatnią składową jest tzw. biały montaż. Montaż umywalki to ok. 100 zł, za wannę zapłacimy dwa razy więcej. Zamontowanie kabiny prysznicowej to ok. 200–350 zł, a toalety 100–150 zł. Po oszacowaniu naszych potrzeb otrzymamy przybliżony koszt remontu łazienki. 

Szacunkowo możemy założyć, że kompleksowy remont łazienki o powierzchni 4 m² to koszt około 12–15 tys. zł. Wymienione wyżej prace są nie tylko kosztowne, ale również czasochłonne. Musimy liczyć się z tym, że prace w łazience potrwają nawet około miesiąca. W najlepszym wypadku zajmą dwa tygodnie.

Remont łazienki wersja budżetowa

Szacując koszty remontu łazienki, wiele osób łapie się za głowę. Na szczęście jest kilka sposobów na lifting pomieszczenia, które są szybsze i tańsze niż gruntowny remont. Jednym z nich jest malowanie kafli. Jeżeli glazura jest w dobrym stanie, a jedyne co nam przeszkadza to kolor lub wzory kafli, z powodzeniem możemy je pomalować. Coraz więcej producentów farb oferuje produkty przeznaczone do malowania płytek łazienkowych – nawet w tak wrażliwych miejscach jak podłoga czy pod prysznicem. Kafelki należy porządnie oczyścić i odtłuścić, a następnie można zacząć malowanie.

Remont łazienki inspiracje 2021

Łazienkowe trendy to obecnie powrót kolorów beżowych i piaskowych, szarości, połączeń czerni i bieli lub bieli i drewna, stylu boho oraz motywów kwiatowych. Nadal w trendach znajdują się mozaikowe, wielobarwne kafelki oraz detale w intensywnych, odważnych kolorach. Kolory ziemi można łączyć z soczystymi barwami pomarańczu, żółci i czerwieni. Designerskie łazienki inspirowane są obecnie także wodą i kwiatami. Z mody nie wychodzą również beton i cegła.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*