KARIERA I FINANSE

Jak znaleźć dobry lokal na biuro?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak znaleźć dobry lokal na biuro?

Artykuł sponsorowany

Znalezienie odpowiedniego lokalu użytkowego nie jest łatwym zadaniem, ale możesz je sobie ułatwić, jeżeli wcześniej gruntowanie przygotujesz się do tego kroku. 

Niezależnie od tego, czy prowadzisz dużą czy małą firmę, powinieneś mieć specjalne miejsce, w którym bez przeszkód Ty oraz Twoimi pracownicy będziecie mogli wykonywać swoje obowiązki. Przed wyborem konkretnego lokalu, należy jednak wziąć pod uwagę kilka kwestii, dzięki którym wybór okaże się trafny.

Jak duże biuro wybrać?

Wielkość przestrzeni biurowej musi być uzależniona nie od tylko od ilości pracowników. Weź pod uwagę to, czy chcesz mieć w miejscu pracy dodatkowe pomieszczenia np. salkę konferencyjną czy kuchnię. Przy wyborze metrażu biura musisz też brać pod uwagę zasady BHP oraz swobodę poruszania się po nim pracowników oraz gości. Jeżeli dopiero zaczynasz działalność lub masz niewielu pracowników, nie decyduj się na dużą przestrzeń. W sytuacji, gdy uznasz, że firma się rozrasta i potrzebujesz nowego, bardziej nowoczesnego biura, możesz wypowiedzieć aktualną umowę najmu i poszukać innego lokalu.

Fot. Marc Mueller/Pexels

Lokalizacja

Lokale położone w centralnych lub bardziej prestiżowych częściach miast są zazwyczaj droższe niż te na obrzeżach. Oblicz, ile zajmie Ci dojazd do biura, jeżeli mieszkasz w centrum a miejsce pracy miałoby być kilka dzielnic dalej. Weź pod uwagę także koszty dojazdu, niezależnie od tego, czy planuejsz dojeżdzać do biura samochodem czy komunikacją miejską. Pamiętaj, ze lokalizacja biura wpływa również na jego renomę – jest to wizytówka Twojej firmy i musisz zadbać o to, aby była ona jak najbardziej atrakcyjna. 

Sprawdź stan prawny lokalu

Musisz mieć na uwadze, że podobnie jak przy zakupie czy wynajmie mieszkania, tak i w przypadku biur musisz upewnić się, czy osoba pokazująca Ci lokal i podpisująca z Tobą umowę faktycznie jest jego właścicielem. Zweryfikuj również to, czy lokal nie jest zadłużony. Wiele z tych informacji oferują księgi wieczyste po adresie

Możliwości aranżacyjne

Oglądając lokale użytkowe na sprzedaż czy też wynajem, zwróć uwagę, czy możesz w nich zamontować np. nowe urządzenia sanitarne, czy jest możliwość rozbudowy którejś z części pomieszczenia lub zmiana układu wnętrza.

Gdzie szukać lokali?

Pierwszym pomysłem jest szukanie ofert w internecie. Na portalach z ogłoszeniami znajdziesz wiele informacji na temat biur, możesz je segregować np. według metrażu, ceny czy lokalizacji. 

Innym sposobem jest kontakt z agencją nieruchomości lub firmą specjalizującą się w wynajmie lub sprzedaży lokali biurowych. Umów się z nimi na spotkanie, opowiedz o swoich oczekiwaniach i możliwościach finansowych – na tej podstawie pracownicy znajdą dla Ciebie najdogodniejszą ofertę.

Często informacje o wynajmie albo sprzedaży biur znajdują się w lokalnych gazetach oraz są zamieszczone przed wejściem do biurowców czy też konkretnych lokali użytkowych. 

Kupić czy wynająć?

Większość firm decyduje się na wynajem długoterminowy. Pozwala to na ewentualną rezygnację z umowy najmu wtedy, gdy np. jest konieczność znalezienia większego biura lub firma kończy działalność. W perspektywie  wynajem jest też bardziej opłacalny finansowo. Jeżeli chcesz sprawdzić, jakie są koszta biura do wynajęcia Warszawa czy każde inne większe miasto oferuje ich duży wybór w różnych lokalizacjach i możesz porównać stawki w lokalach w centrum i na obrzeżach.

W poszukiwaniu lokalu biurowego musisz uzbroić się w cierpliwość. Przygotuj kosztorys, w którym uwzględnisz to, ile pieniędzy miesięcznie jesteś w stanie przeznaczyć na wynajem biura, przemyśl, jaka przestrzeń będzie najlepsza dla Twojej działalności. Mając konkretny plan, łatwiej będzie Ci odrzucać ogłoszenia tych ofert, które nie są dla Ciebie odpowiednie.

Fot. Fauxels/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*