ZRÓB TO SAM

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Kabina prysznicowa wydaje się trudniejsza do czyszczenia niż wanna, choć wiele osób jest przeciwnego zdania. Jeśli masz w domu kabinę prysznicową i ciągle walczysz z kamieniem i osadem z mydła, koniecznie poznaj nasze proste i szybkie patenty na ich wyczyszczenie.

Ocet z wodą zamiast detergentów

Do mycia kabin prysznicowych często używane są mleczka oraz specjalne spraye ze środkiem czyszczącym oraz odkażającym. Niestety to dość duży błąd – mleczko może nie tylko porysować powierzchnię brodzika, ale również zawiera silnie żrący kwas chlorowodorowy, niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Jeśli zależy Ci na czystości, ale nie kosztem bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny, spróbuj czyścić brodzik za pomocą octu z wodą. Wystarczy zwykły ocet spirytusowy wymieszany w proporcji 1:1 z wodą. Warto miksturę przelać do pojemnika z dozownikiem i spryskać nią fugi oraz płytki. Następnie pozostaw roztwór na powierzchni kabiny i po około 10 minutach zmyj gąbką i spłucz wodą. Ocet nie matowi szkła, ale także pomaga w pozbyciu się kamienia i osadów z mydła. 

Sposób na pleśń – soda oczyszczona i woda utleniona

W zakamarkach kabiny, zwłaszcza na fugach, można zauważyć ciemne plamy. Są to zarodniki pleśni i grzybów, których należy się jak najszybciej pozbyć. Możesz zrobić to, posypując te miejsca sodą oczyszczoną i pozostawiając na około 15 minut.

Mocno zabrudzone powierzchnie należy polać dodatkowo wodą utlenioną, która uaktywni działanie wcześniej nałożonej sody. Pozostaw to do momentu, aż soda zniknie, i spłucz wodą.

Kabina prysznicowa na pewno będzie bardziej higieniczna. W przypadku dużej ilości pleśni pozostaje wymiana silikonu przy brodziku oraz czyszczenie fug specjalistycznymi środkami przeciw pleśni. 

Płyn do szyb idealny do uzyskania połysku

Jeśli jesteś w posiadaniu kabiny prysznicowej ze szklanymi drzwiami, na pewno znasz problem osadów z mydła, które się na nich pojawiają. Rozwiązaniem będzie płyn do szyb, który w swoim składzie ma ocet. Da idealny połysk bez smug i jednocześnie pomoże pozbyć się białego osadu. Jeśli do czyszczenia szyb użyjesz ściągaczki do wody, zajmie to mniej czasu.

Impregnacja kabiny prysznicowej

Niewiele osób wie, że kabinę prysznicową należy impregnować raz na trzy miesiące, za pomocą specjalnych środków wyrównujących zagłębienia oraz powstałe podczas użytkowania rysy. W nich może rozwijać się wiele niebezpiecznych dla zdrowia bakterii. 

Wystarczy spryskać impregnatem brodzik, a także szyby kabiny – do szyb polecana jest odżywka nabłyszczająca. Dostaniesz je w każdym sklepie z chemią domową.

Jak dbać o kabinę prysznicową? 

Kabina prysznicowa jest to miejsce, w którym bardzo często pojawia się wilgoć. Niestety może doprowadzić to do powstania niebezpiecznych grzybów i pleśni. By zapobiec ich namnażaniu, trzeba jak najczęściej wentylować kabinę prysznicową i otwierać drzwi po skorzystaniu z niej. 

Ściągaj wodę  z szyb za pomocą gumowej ściągaczki oraz często wycieraj do sucha zagłębienia w brodziku. Należy też szybko reagować, kiedy silikon stanie się ciemniejszy i powstanie na nim grzyb. Kabinę prysznicową najlepiej czyścić za pomocą ścierki z mikrofibry, która nie rysuje powierzchni brodzika. Przyda się również ściągaczka do wody oraz bawełniana ścierka do osuszania brodzika.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*