Sen to bardzo ważny element życia człowieka, dlatego warto zadbać o prawidłowe warunki nocnego wypoczynku. Wysoki komfort snu zapewni Ci dobrej jakości materac. Ogromny wybór modeli sprawia, że zakup odpowiedniego materaca staje się z roku na rok coraz trudniejszy. Pomożemy Ci wybrać najlepszy, rozpatrując 5 parametrów stanowiących o wygodzie jego użytkowania.
Twardość to jeden z najważniejszych parametrów, którymi należy się kierować przy wyborze materaca. Dla przeciętnego konsumenta optymalnym wyborem jest materac średnio twardy. Materace twarde rekomendowane są w przypadku schorzeń kręgosłupa, choć nie oznacza to, że nie mogą na nich spać osoby zdrowe. Twardych materacy powinny się wystrzegać osoby w podeszłym wieku. Ich potrzeby zaspokoi wyrób o niskim stopniu twardości. Taki materac będzie też odpowiedni dla dzieci oraz osób o delikatnej posturze i niskiej wadze (do 50 kg).
Warto zwrócić też uwagę na taki parametr jak masa ciała. Od niej zależą trwałość materaca i komfort snu. Materace średnio twarde są przeznaczone dla osób o wadze od 70 kg do 90 kg. Osoby cięższe mogą mieć uczucie zapadania się w takim materacu. Z kolei dla osób o bardzo niskiej wadze taki materac może się wydawać zbyt twardy. Od ciężaru ciała warto też uzależnić wysokość materaca. Osoby ciężkie potrzebują wyższego materaca, a osobom o przeciętnej wadze wystarczy materac średniej grubości. Wyrób o grubości kilku centymetrów nie nadaje się do snu. Takim materacem można jedynie wyłożyć nierówną powierzchnię wersalki czy kanapy.
Grubość i wymiary materaca wpływają nie tylko na sen, ale też na estetykę Twojej sypialni. Modele o wysokości do 14 centymetrów nie są wskazane osobom dorosłym. Standardowa grubość materaca dla osoby dorosłej wynosi od 19 cm do 23 cm. Materace bezsprężynowe mogą mieć minimalną wysokość 14–16 cm, a sprężynowe – 18–19 cm. Wysokość droższych modeli o wielowarstwowym wypełnieniu może osiągać od 24 cm do nawet 40 cm. Szerokość materaca również ma znaczenie. Najlepiej gdy między materacem a ramą łóżka pozostaje niewielki odstęp, ułatwiający chociażby ścielenie łóżka. Zbyt wąski materac może ślizgać się po powierzchni ramy, a zbyt szeroki wychodzić poza krawędzie łóżka.
Obok materacy bonnellowych na rynku dostępne są modele bazujące na dużej liczbie niezależnie działających od siebie sprężyn umieszczonych w wypełnieniach kieszeniowych. Za ich sprawą materac idealnie dopasowuje się do budowy ciała człowieka. Do zalet takiego wyrobu należy zaliczyć wyższą trwałość, wysokie właściwości ortopedyczne i wyższy komfort snu. Materace bezsprężynowe nie mają wygórowanej ceny i nie są przesadnie wysokie. Droższe modele wyróżniają się doskonałymi właściwościami ortopedycznymi, które niczym nie ustępują materacom sprężynowym.
Najczęstszym wypełnieniem materacy jest lateks. Wypełnienie lateksowe posiada wysoką elastyczność, dzięki czemu idealnie dostosowuje się do kształtu ciała. Naturalny lateks jest nieco mniej elastyczny niż sztuczny. Materac z lateksu zapewnia komfortowe warunki snu, jest hipoalergiczny i odpowiedni dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa. Dużą popularnością cieszą się też materace wykonane z pianki poliuretanowej. Jednak należy pamiętać, że pianka piance nierówna. Unikaj pianki o niskiej i średniej gęstości. Gdy zależy Ci na komfortowym śnie, lepiej zainwestuj w piankę wysokoelastyczną, która dobrze podtrzymuje ciało, a przy tym jest dość tania.
Zdj. główne: Haley Owens/unsplash.com