PSYCHOLOGIAROZWÓJ

Jak uczyć się języka obcego – na kursie czy samodzielnie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak uczyć się języka obcego – na kursie czy samodzielnie?

Artykuł sponsorowany

Języki obce we współczesnym świecie

XXI wiek to czas globalizacji świata i coraz częstszego zawierania relacji prywatnych i zawodowych z osobami z innych krajów. Nikogo nie zaskakują już rozmowy prowadzone po angielsku w sklepach czy gabinetach usługowych, a obce języki i dialekty można usłyszeć w każdym większym mieście Polski. Wraz z rozwojem technologicznym i kulturowym, ludzie stają się coraz bardziej ciekawi otaczającego ich świata i wykorzystują szanse, które oferuje im globalizacja. Razem z szansami – takimi jak możliwość prowadzenia międzynarodowej firmy, poznawania ludzi z odległych zakątków świata czy wyjeżdżania na delegacje do przepięknych, tropikalnych zakątków – pojawiają się także wyzwania. Najpoważniejszym z nich jest skuteczna nauka języka. System edukacji publicznej w Polsce nie wydaje się pod tym względem zadowalający, a wielu Polaków ma problem z przełamaniem się i prowadzeniem rozmów w innym języku niż ojczysty.

Szkoły językowe

Rozwiązaniem, które pojawiło się na rynku jako odpowiedź na problemy z nauką języków obcych, są szkoły językowe, na przykład Leader School w Krakowie, o której więcej dowiesz się tutaj: https://leaderschool.pl/krakow/. Zaletą szkół językowych jest przede wszystkim indywidualne podejście do nauczania, praca z osobami mówiącymi natywnie w języku, którego chcesz się nauczyć, praca w niewielkich grupach oraz skupienie się na niezbędnych kompetencjach i umiejętnościach. 

Takie podejście jest niezwykle ważne, ponieważ kształtuje odpowiednie postawy i umiejętności, między innymi:

• otwartość na komunikację w obcym języku,

• umiejętność tworzenia dużego zasobu słownictwa i korzystania z niego,

• wysoki poziom zrozumienia otrzymywanych komunikatów (zarówno mówionych, jak i czytanych),

• umiejętność budowania wypowiedzi i aktywnego uczestniczenia w konwersacjach.

Jakimi metodami pracują nauczyciele w Leader School?

Leader School, czyli szkoła językowa Kraków, to nowoczesna placówka, która podchodzi do nauki języka kompleksowo. Dla dzieci w wieku od trzech do jedenastu lat, pracownicy szkoły przygotowali metodę, która bazuje na kontakcie z bezpieczną technologią. Podczas zajęć dzieci uczą się z lektorem-robotem EMYS oraz mówiącym po angielsku długopisem TING. Dla nieco starszych pociech, w wieku od siedmiu do trzynastu lat, załoga Leader School stworzyła program skupiający się na pokonaniu trudności z nauką w szkole, poznaniu mocnych stron dziecka oraz rozbudzeniu jego językowych talentów. Z kolei dorośli mogą skorzystać z BLS, czyli metody łączącej intensywną pracę z lektorem oraz korzystanie ze zróżnicowanych materiałów dydaktycznych. Zajęcia dla dorosłych koncentrują się na mówieniu, osłuchaniu się z językiem, poznaniu akcentu oraz powtórzeniach. W ten sposób dorośli uczą się praktycznych umiejętności językowych, a przede wszystkim swobodnego rozmawiania.

Samodzielna nauka języka

Poza kursami i szkołami językowymi możesz również podjąć się nauki języka samodzielnie. Tego typu rozwiązanie ma swoje oczywiste zalety, do których należą przede wszystkim swoboda w dobieraniu materiałów dydaktycznych oraz oszczędność pieniędzy. Dzięki dostępowi do Internetu możesz uzyskać za darmo mnóstwo materiałów do nauki – i nie chodzi tutaj wcale o podręczniki! Z nich przecież uczyłeś się w szkole i nie była to prawdopodobnie najskuteczniejsza metoda przyswajania wiedzy. 

Internet oferuje Ci znacznie ciekawsze sposoby obcowania z językiem, którego chcesz się nauczyć: 

• możliwość oglądania filmów i seriali w tym języku,

• poznawanie kultury poprzez czytanie książek i słuchanie muzyki stworzonej przez osoby natywnie mówiące w tym języku,

• słuchanie podcastów,

• rozmawianie z osobami pochodzącymi z kraju, w którym mówi się interesującym Cię językiem,

• granie w gry z osobami mówiącymi w tym języku,

• codzienne ćwiczenia swoich umiejętności dzięki darmowym aplikacjom językowym.

Wybierz metodę nauki języka

Najważniejszym kryterium, które powinno wpłynąć na Twoją ostateczną decyzję, jest skuteczność Twoich działań. Każdy człowiek jest inny. Dla niektórych najlepszym rozwiązaniem będzie wykupienie lekcji w szkole językowej, która zapewni Ci możliwość regularnego spotykania się z lektorami i stosowania efektywnych metod nauki, opracowanych przez nauczycieli. Inni znacznie więcej skorzystają na samodzielnej organizacji nauki, która pozwoli im przyswajać umiejętności we własnym tempie. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, nie warto zamykać się na inne opcje. Jeśli jeden sposób okaże się nieskuteczny – spróbuj innego. W końcu chodzi o Twoje kompetencje i konkurencyjność na rynku pracy!

Fot.: lilartsy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*