DOM I OGRÓD

Jak stworzyć funkcjonalną wyspę kuchenną?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak stworzyć funkcjonalną wyspę kuchenną?

Wyspa kuchenna stanowi centrum, wokół którego toczy się całe życie w kuchni. To miejsce, które może służyć zarówno do przyrządzania, jak i spożywania posiłków w gronie rodziny. I to nie wszystkie plusy posiadania w kuchni nowoczesnej wyspy.

Wyspa ze stołem

Stół obiadowy i oddzielna wyspa kuchenna bywa rzeczą trudną do pogodzenia nawet w przestronnych pomieszczeniach. Ale nie oznacza to wcale, że musisz wybierać pomiędzy wyspą a stołem – lepiej je połączyć, stawiając w kuchni kompaktowy mebel, który będzie pełnić funkcję blatu roboczego oraz stołu jadalnego. Wyspa kuchenna połączona ze stołem świetnie sprawdzi się w małej kuchni, w której liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni.

Wyspa kuchenna z wysuwanym stołem

Wyspa kuchenna z wysuwanym stołem obiadowym to kolejne rozwiązanie, które sprawdzi się w bardzo małej kuchni. Taka konstrukcja pozwala zaoszczędzić przestrzeń – po skończonym posiłku stół możesz z łatwością wsunąć pod blat wyspy i tym samym uwolnić przestrzeń kuchenną.

Wyspa kuchenna wolnostojąca

Aranżując wnętrze, pamiętaj o zachowaniu właściwej odległości pomiędzy wyspą a zabudową kuchenną. Wyspa kuchenna wolnostojąca powinna być odsunięta o co najmniej metr od zabudowy. Jeśli obawiasz się, że będzie obciążać pomieszczenie i zagracać przestrzeń, zastanów się nad modelem o okrągłych formach. Okrągła wyspa kuchenna jest dużo bardziej kompaktowa od prostokątnej czy kwadratowej.

Barek

Wyspa w formie barku to doskonałe rozwiązanie w kawalerkach czy kuchniach połączonych z salonem. Tak zaaranżowana wyspa zastąpi ciężki stół obiadowy w przypadku mniejszych metrażowo pomieszczeń i wyraźnie podzieli przestrzeń w przypadku kuchni otwartej na salon.

Wyspa kuchenna przy ścianie

Jednym z rozwiązań jest też stworzenie wyspy przy ścianie. Niezwykle praktycznym rozwiązaniem w małej, wąskiej kuchni jest umieszczenie niewielkiego blatu pomiędzy zabudową z obu stron. Można też zagospodarować parapet. Przedłużenie go w stronę wnętrza stwarza dodatkowe miejsce na przygotowanie czy zjedzenie posiłku.

Półwyspa kuchenna

Jeszcze jednym praktycznym i wygodnym rozwiązaniem jest aranżacja półwyspy. Może występować nie tylko w charakterze centralnego elementu kuchni, ale być jedynym meblem z wmontowaną płytą grzejną, zlewozmywakiem, sprzętami AGD i stołem obiadowym. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujesz idealny trójkąt roboczy, który zapewnia maksymalny komfort podczas wykonywania zadań kuchennych i pozwala na swobodne przemieszczanie się po kuchni.

Cztery w jednym

Możesz też pokusić się o wielozadaniową wyspę kuchenną z blatem roboczym, barkiem, wbudowanym zlewozmywakiem i otwartymi półkami pozwalającymi na praktyczną aranżację. Taki mebel jest stylowy, nie zajmuje dużo miejsca, a przy tym nosi dekoracyjny charakter: półki zawsze można przerobić na witryny, w których będziesz przechowywać książki czy naczynia.

Schowek

Wyspa kuchenna może nie tylko pełnić funkcję stołu jadalnego czy blatu roboczego, ale też stanowić miejsce do przechowywania naczyń, sztućców i wszystkich przyborów kuchennych. Po co zagracać przestrzeń i wypełniać ściany szafkami i półkami? Wszystkie naczynia, patelnie i inne akcesoria kuchenne doskonale mieszczą się w wysuwanych szufladach wyspy.

Dwupoziomowa wyspa kuchenna

Stół obiadowy można połączyć z blatem roboczym na różnych poziomach. To praktyczne rozwiązanie zarówno z ergonomicznego, jak i estetycznego punktu widzenia. W czasie posiłków wyższy blat roboczy będzie zasłaniać ewentualny nieporządek, poza tym pojawi się więcej miejsca na wygodne poruszanie się po kuchni. Samo wnętrze zyska na tak ciekawym rozwiązaniu.

Wyspa kuchenna na kółkach

W malutkich kuchniach, kawalerkach czy jadalniach połączonych z salonem idealnym rozwiązaniem jest rozmieszczenie mobilnej wyspy na kółkach. Można ją różnie wykorzystywać: do przechowywania przyborów kuchennych, jako dodatkowy blat do przyrządzania posiłków czy barek do serwowania przekąsek podczas organizowania przyjęć. Z jego pomocą możesz też rozgraniczyć przestrzeń kuchenną i jadalnianą. Z powyższymi pomysłami na pewno przyrządzisz iście królewskie „obiady czwartkowe„!

Zdj. główne: Sidekix Media/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*