DOM I OGRÓDZWIERZĘTA

Jak rozpoznać, że twój pies jest chory?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak rozpoznać, że twój pies jest chory?

Zwierzęta nie mogą powiedzieć, że coś im dolega, dlatego o ich dobrym stanie zdrowia może decydować szybka reakcja właściciela. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? 

Brak apetytu 

Pierwszym sygnałem, który powinien zwrócić uwagę właściciela psa, jest jego niechęć do jedzenia. Powodów może być kilka. W czasie letnich upałów psy, podobnie jak ludzie odczuwają mniejszy głód i wolą więcej pić, dlatego niekoniecznie musi być to objaw choroby. Niechęć do jedzenia może również wynikać z niesmacznej karmy.

Jednak brak apetytu może wskazywać na wiele poważnych chorób i psich dolegliwości, w tym zatrucie pokarmowe, raka, psią depresję, ból zębów czy przeziębienie. 

Biegunka oraz wymioty

Kolejnym częstym objawem choroby psa jest jego problem z wypróżnianiem. Najczęściej występują biegunka oraz wymioty. Mogą wynikać ze zjedzenia ciała obcego, za dużej ilości trawy czy ciężkostrawnego jedzenia. Wówczas takie objawy powinny ustąpić po kilkunastu godzinach. Jeśli jednak utrzymują się powyżej 24 godzin, to jest to wyraźny sygnał, że problem może być znacznie poważniejszy. Przyczyn może być kilka, od pasożytów, przez silne zatrucie pokarmowe, po nowotwór. Najlepiej wtedy udać się do weterynarza, który dokładnie przebada psa pod kątem wszystkich możliwości.

Gwałtowna zmiana masy ciała 

Podobnie jak w przypadku ludzi, niepokój powinna budzić gwałtowna zmiana masy ciała. Problem może zarówno dotyczyć psów, które szybko straciły kilka kilogramów, jak i tych, które szybko zaczęły tyć pomimo utrzymania tego samego systemu żywienia. Zauważenie zmian, nawet tych drastycznych, może zająć kilka tygodni nawet miesięcy, dlatego od razu po zaobserwowaniu zmiany wagi psa warto udać się do weterynarza.

Choroba może rozwijać się szybko i siać duże zniszczenia w całym organizmie pupila. Chudnięcie jest najczęściej objawem choroby wewnętrznej, szczególnie nowotworu, jednak tycie może być równie niebezpiecznie. Niezdrowa dieta, kaloryczna karma, błędne nawyki żywieniowe, zaburzenia hormonalne czy problemy z układem trawiennym mogą być przyczyną nagłej zmiany masy ciała psa.

Nagła zmiana zachowania 

Psy mają swój charakter i codzienne przyzwyczajenia. Nauczone od wieku szczenięcego wypracowują swoje własne nawyki, które właściciel bardzo dobrze zna. Dlatego właśnie, jeśli zaobserwuje zmiany w zachowaniu zwierzęcia, może łatwo stwierdzić, że dzieje się z nim coś niepokojącego.

Pierwszym sygnałem, który występuje najczęściej, to osłabienie zwierzaka, brak radości z podstawowych czynności, które na co dzień budzą jego zainteresowanie, widoczny smutek i brak witania swojego właściciela w drzwiach. Większość psów reaguje w taki sposób na dolegliwości bólowe, jednak tego typu zachowanie może być także początkiem psiej depresji. Równie niepokojąca jest u psa nadpobudliwość psychoruchowa, agresja oraz wodowstręt. Objawy te mogą być często pierwszymi sygnałami zarażenia psa wścieklizną.

Zdj. główne: fatty corgi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*