ROZRYWKAUROCZYSTOŚCI

Jak przygotować stół na wizytę gości? Zasady, które warto znać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować stół na wizytę gości? Zasady, które warto znać

W dobie pandemii na pewno znacznie częściej będziesz zapraszać znajomych do domu. Zamknięte restauracje to jednak nie powód, by przyjmować gości bez odpowiedniego przygotowania. 

Ułożenie sztućców

Bardzo ważne podczas nakrywania stołu jest ułożenie sztućców tak, by były dobrze dostępne dla gości. Wskazują one również na kolejność podawania dań. Zwykle po prawej stronie znajduje się najpierw łyżka do zupy, później nóż do drugiego dania, a po lewej leży widelec. Rodzaj sztućca pozwoli gościom rozszyfrować, jakie kolejne danie będzie przez ciebie podawane. W polskiej kulturze przyjęło się, że przed zupą podawane są przystawki w postaci sałatek, galaretki lub wędlin. W takim wypadku po prawej stronie powinien znajdować się mniejszy widelczyk lub nóż i (po lewej stronie talerza) widelec do przystawek. Na dużym talerzu ułóż mniejszy, który będzie służył gościom do czasu podania zupy.

Do deseru podaj dwa rodzaje sztućców – małą łyżeczkę do herbaty oraz widelczyk do ciasta. Wiele osób lubi jeść ciasto łyżeczką, więc uszykuj również osobną łyżeczkę do mieszania kawy lub herbaty. Sztućce przeznaczone do deseru połóż u góry talerza tak, aby widelec był skierowany w prawą stronę ząbkami, a łyżka trzonkiem. Łyżeczka powinna znajdować się nad widelcem do ciasta.

Fot. Askar Abayev/Pexels

Wielkość kieliszków a podawany trunek

Wielkość kieliszków sugeruje rodzaj podawanych przez ciebie trunków. Do wódki zawsze podawaj małe literatki bądź małe kieliszki do wódki, o długiej i cienkiej nóżce. Mają pojemność 50 ml i na pewno z łatwością je rozpoznasz po małych gabarytach. Koniecznie podaj również szklankę 250 ml na sok lub wodę.

Do wina z kolei sprawdzają się szerokie, okrągłe kieliszki na dłuższej nóżce. Są odpowiednie zwłaszcza do wina czerwonego dojrzewającego, ponieważ dzięki nim goście lepiej wyczują dębowy aromat. Kieliszki do wina białego są nieco węższe i smuklejsze. Likier serwuj w niskich i małych kieliszkach. 

Ustawienie kieliszków również jest istotne – po prawej stronie powinien znajdować się kieliszek do wódki, a po lewej stronie do wina. Wino można podawać wprost z butelki, a nalewkę lepiej przelać do odpowiedniej karafki, zwłaszcza jeśli trunek wykonujesz samodzielnie w domu. Butelka z napisem „spirytus rektyfikowany” nie wygląda elegancko, a goście mogą pomyśleć, że faktycznie częstujesz ich prawdziwym spirytusem.

Dla niektórych dość problematyczne jest podawanie piwa. Do uroczystej kolacji dobrym rozwiązaniem jest przelewanie piwa do wysokich kufli, ponieważ picie wprost z butelek nie jest zbyt eleganckie.

Układaj naczynia w odpowiedniej kolejności

Przy dużej ilości gości na stole może zapanować chaos, jeśli położysz wszystkie naczynia w jednym czasie. Najlepiej wstrzymać się z układaniem talerzyków deserowych przed podaniem ciasta, czy też filiżanek na herbatę lub kawę, zanim na stole pojawi się pierwsze danie. Wiele osób robi ten błąd, dlatego mimo dużych gabarytów stołów zawsze panuje na nich bałagan.

Najczęściej obiad lub kolacja składają się na przystawkę, zupę i drugie danie. Lepszym rozwiązaniem będzie ułożenie na dużym talerzu małego talerzyka na przystawkę, następnie po zabraniu przystawek można ułożyć głębokie talerze na zupę oraz postawić na środku stołu wazę. 

Filiżanki na kawę i herbatę rozłóż dopiero wtedy, kiedy pojawi się deser, chyba że któryś z gości poprosi cię o wcześniejsze podanie herbaty. Na początku spotkania możesz zapytać, czy ktoś reflektuje na filiżankę ciepłego napoju. W innym wypadku trzymanie pustych naczyń na stole wypełnionym jedzeniem jest bezsensowne. Po zakończeniu jednego dania zbieraj naczynia, by móc zrobić miejsce na półmiski z wędlinami czy salaterki z sałatkami.

Pamiętaj jednak, by każdy z gości miał przez cały czas przy sobie szklankę na wodę oraz kieliszki na alkohol.

Ułożenie serwetek

Na stole zawsze powinny pojawić się serwetki, najlepiej w dwóch rodzajach – dużą serwetkę materiałową połóż na talerzu, by goście mogli rozłożyć ją sobie na nogach. Papierowe serwetki umieść na talerzu na stole lub w serwetniku. Dzięki temu każdy z gości może wytrzeć ręce bądź twarz w higieniczny sposób.

Fot. Pixel Shot/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*