MODA I URODAOBUWIE

Jak prać buty w pralce? O tym trzeba pamiętać!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak prać buty w pralce? O tym trzeba pamiętać!

Pranie butów w pralce niesie ze sobą ryzyko zniszczenia, zarówno obuwia jak i automatu. Przestrzegając kilku reguł możemy to robić bezpiecznie i skutecznie!

Nie każdy rodzaj obuwia nadaje się do prania w pralce. Siateczkowe buty sportowe, trampki czy szmaciane baleriny bez obaw możemy wrzucić do bębna. Do prania w pralce absolutnie nie nadają się lakierki, buty skórzane, zamszowe, szpilki czy trekkingowe.

Jak prać buty w pralce?

Pierwszym krokiem jest rozważenie, czy warto podjąć ryzyko wyprania butów w pralce. Możliwe, że podeszwa popęka, buty się odkształcą albo puszczą kolor. Przed pierwszym praniem nigdy nie możemy być pewni efektu finalnego. Tym bardziej, że niemal wszyscy producenci obuwia asekuracyjnie zaznaczają, aby nie prać butów w pralce.

Przed umieszczeniem butów w bębnie pralki należy je wstępnie oczyścić. Przede wszystkim z dużych zanieczyszczeń – zaschniętego błota, gałązek i kamyków. Warto także wyjąć wkładki i wyciągnąć sznurówki. Kolejnym krokiem jest umieszczenie każdego buta z osobna w specjalnym woreczku do prania. Takie worki zrobione są z cienkiej siateczki. Zakupimy je w każdej drogerii.

W bębnie pralki możemy umieścić same buty lub dołożyć dużą tkaninę. Dobrze sprawdzi się stary ręcznik lub koc/narzuta, którą chcemy przy okazji przeprać. Materiał będzie zabezpieczał bęben pralki przez odbijającymi się butami.

Buty wstawiamy do prania na program o maksymalnej temperaturze 40°C. Powinniśmy też wybrać program o niskich obrotach – nie więcej niż 500/min. Możemy także wybrać program prania ubrań delikatnych. Do prania butów nie dodajemy płynu zmiękczającego.

Jak prać białe buty?

Dzięki praniu białych butów w pralce możemy przywrócić im pełną biel. Chcąc uzyskać efekt nowych butów, do prania należy dodać magiczny składnik – sodę oczyszczoną. Dzięki dodaniu 3 łyżek do proszku do prania, spotęgujemy efekt wybielający. 

Białe buty koniecznie pierzemy w proszku/płynie do białego. Użycie wybielaczy jest niezalecane. Pamiętajmy, że np. białe trampki oprócz części materiałowej mają całkiem sporą gumową podeszwę. W kontakcie z wybielaczem guma nieestetycznie zżółknie.

Chcąc przywrócić gumowej podeszwie pierwotną biel, można zastosować: aceton, magiczną gąbkę, pastę do zębów czy szare mydło. Pamiętajmy jednak aby o białe buty dbać na bieżąco. Wżarte, stare zabrudzenia są znacznie trudniejsze do usunięcia.

Jak prać buty sportowe w pralce?

Pranie sportowych butów w pralce wygląda podobnie. Najważniejsze jest wyciągnięcie sznurówek i wkładek oraz pranie w możliwie niskiej temperaturze. Niezalecane jest pranie butów z rzepami lub zamkami. Po praniu ten typ zamykania może odmówić posłuszeństwa. 

Istotnym etapem jest suszenie butów. Aby buty sportowe nie uległy odkształceniu, warto je po praniu dobrze rozprostować ręką i rozłożyć do suszenia w przewiewne miejsce. Suszenie butów bezpośrednio na słońcu może doprowadzić do ich zniszczenia – rozklejenia, wypłowienia i odkształceń. Jeżeli buty podczas prania mocno się pozaginały, można na kilka godzin wypchać je zmiętymi gazetami. Po nocce gazety wciągamy, a butom pozwalamy w pełni doschnąć.

Jak prać buty – podsumowanie

Najbezpieczniejszą opcją jest pranie butów ręcznie – w misce, przy pomocy miękkiej szczoteczki. Mamy wówczas pełną kontrolę nad procesem czyszczenia i minimalizujemy ryzyko zniszczeń. Jeżeli jednak zależy nam na praniu obuwia w pralce, przestrzegajmy kilku reguł: wkładamy buty do osobnych siateczek, pierzmy w niskiej temperaturze i unikamy mocnego wirowania.

Zdj. główne: Mitchel Lensink/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*