Artykuł sponsorowany
Planujesz założenie własnego gabinetu dentystycznego, ale nie wiesz, od czego zacząć? Poniżej przygotowaliśmy garść porad, które ułatwią ci pierwsze kroki.
Aby myśleć o założeniu jakiejkolwiek firmy, trzeba mieć fundusz. Wynajęcie lokalu, który zagwarantuje swobodne warunki do wykonywania zawodu to koszt rzędu kilku, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pamiętaj o dodatkowym wydatku, jakim jest zakup specjalistycznego sprzętu. W koszta tej puli wchodzą m.in. specjalistyczne urządzenia do dezynfekcji, leczenia maseczki, chusteczki, rękawiczki jednorazowego użytku oraz inne akcesoria, w które należy się zaopatrzyć w hurtowni stomatologicznej. Jeśli odstrasza Cię wkład, który trzeba włożyć na start, to pamiętaj, że są dofinansowania. Możesz ubiegać się o dotację od Urzędu Pracy, jak i z Funduszy Unijnych.
Zakład może założyć zarówno stomatolog, jak i osoba nieposiadająca wykształcenia w tej dziedzinie medycyny, z tym że powinna zadbać o utworzenie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej (NZOZ), a następnie założyć gabinet stomatologiczny.
Kilka warunków, które musi spełnić, to:
Ponadto lekarz stomatolog, który zdecyduje się prowadzić działalność leczniczą jako grupową praktykę lekarską, składa wniosek zawierający umowę spółki z wyszczególnieniem imion i nazwisk pracowników.
Jeśli myślisz, o założeniu gabinetu powinieneś przeanalizować również to, czy spełniasz inne wytyczne takie, jak to, że:
Formy założenia pracowni
Wyszczególnia się dwa sposoby otwarcia gabinetu dentystycznego poprzez:
Zwróć uwagę, że procesy te są czasochłonne, ale w ten sposób ma się stuprocentową pewność, że wszystko jest zgodne z prawem. Ponadto placówki CEIDG znajdziesz w każdej gminie w Polsce.
Od tego zależy, czy w sytuacji kryzysowej bądź też wypadkowej otrzymasz pieniądze na pokrycie np. szkód. Forma ta obejmuje odpowiedzialność cywilną za szkody na osobie oraz następstwa nieszczęśliwych wypadków. Jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie majątkowe, to ubezpieczyciel wypłaci Ci stosowne odszkodowanie, gdy sprzęt:
Po zdecydowaniu się na otworzenie swojego gabinetu lekarz powinien wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Wyróżnia się podatki: o charakterze ogólnym (dochód niższy niż 85 528 zł), ryczałtowym od przychodów ewidencjonowanych (roczny przychód nie przekracza 250 tys. euro), z 19-procentowym podatkiem liniowym (w przypadku bardzo wysokich dochodów rocznych) lub kartą podatkową (zryczałtowaną formą rozliczenia z Urzędem Skarbowym).
Zgodnie z polskim kodeksem usługi świadczone w gabinetach stomatologicznych są zwolnione z opodatkowania VAT. Jest to następstwo art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.
Oprócz formalnych spraw należy też pomyśleć nad nazwą pracowni. Szyld powinien przykuwać wzrok i zachęcać do odwiedzin. Warto, aby nazwa była przyjazne i kojarzyła się z czymś, co nie nie ma złego wydźwięku. Pamiętaj, nie może ona powielać już istniejącej – wykorzystywanie zarejestrowanej marki jest karalne.
Fot. Daniel Frank/Pexels