DOM I OGRÓDZWIERZĘTA

Jak oduczyć psa załatwiania się w domu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak oduczyć psa załatwiania się w domu?

Tresura szczeniaka wymaga cierpliwości, zaangażowania i dużej konsekwencji. Wypadki są częścią tego procesu, ale jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek, za kilka tygodni oduczysz psa sikania w domu. 

Od czego zacząć?

Pamiętaj, że Twój szczeniaczek nie ma jeszcze pełnej kontroli nad pęcherzem. Taką umiejętność nabędzie dopiero wtedy, gdy osiągnie mniej więcej 6 miesięcy. To oznacza, że musisz być o krok przed nim. Jeśli czeka go coś ekscytującego, np. nowa zabawka, czy spotkanie z nieznajomym, wyjdź z nim na spacer. Pozwól mu spokojnie opróżnić pęcherz.

Podobnie jak niemowlęta, szczenięta czują się najlepiej, gdy mają ustalony harmonogram. W ten sposób uczysz ich, że jest czas na jedzenie, zabawę i załatwienie potrzeb. 

Postaraj się często wyprowadzać psiaka na zewnątrz – przynajmniej co dwie godziny – zaraz po przebudzeniu, w trakcie i po zabawie oraz po jedzeniu lub piciu. Nagradzaj go za każdym razem, gdy wysika się na zewnątrz. Chwal szczeniaka lub daj mu smakołyk. Zrób to od razu po załatwieniu potrzeby, a nie dopiero po przyjściu do domu. W ten sposób pokażesz czworonogowi, czego od niego oczekujesz. 

Jak rozpoznać, że szczeniak musi wyjść na dwór?

Kiedy jesteś w domu, pozwól psu spokojnie spacerować po wszystkich pomieszczeniach. Zwracaj uwagę na najmniejsze sygnały. Jeśli szczeniak skomli, drapie drzwi lub łapie smycz, wyprowadź go na dwór. 

Jak zapobiec nietrzymaniu moczu u psa?

Psy nie oddają moczu lub nie wypróżniają się poza domem ze zwykłej zazdrości albo złośliwości. Nieznajome obrazy i dźwięki mogą być dla nich stresujące. Czują wtedy potrzebę ponownego potwierdzenia swoich praw na danym terytorium. Podobnie, jeśli Twój czworonóg oddaje mocz na plecak lub buty Twojego nowego chłopaka, nie chce pokazać, że go nie lubi. Po prostu wyznacza granice swojego terytorium.

Niekiedy załatwianie potrzeb w domu może sygnalizować problem medyczny. Jeśli pies jest przerażony, również może stracić kontrolę nad pęcherzem lub jelitami. Zamiast karcić czworonoga, lepiej poszukaj przyczyny takiego zachowania. 

Psy mają bardzo dobry węch. Jeśli oddają mocz w jednym miejscu w domu, prawdopodobnie będą do niego chodzić, aby załatwić swoje potrzeby. Usunięcie charakterystycznego zapachu i ciągły trening to najlepszy sposób, aby oduczyć czworonoga sikania w domu. Jeśli Twój pies wysikał się na podłogę z twardego drewna, wetrzyj w nią boraks i pozostaw do wyschnięcia. W przypadku moczu na dywanie wytrzyj plamę mieszanką jednej łyżeczki płynu do mycia naczyń i filiżanki gorącej wody. Jeżeli chcesz zneutralizować zapach, wypróbuj roztwór z octu i wody w proporcjach 1:2. W ten sposób zniechęcisz psa do sikania w tym miejscu.

John Dog – Jak nauczyć psa czystości?

Zidentyfikuj problem

Jeśli oduczyłeś kiedyś psa sikania w domu, a teraz problem powrócił, wybierz się z nim do weterynarza. Być może przyczyna tkwi w kłopotach zdrowotnych. Jeżeli wszystko jest w porządku, musisz szukać dalej. Jeżeli starszy pies moczy swoje posłanie, najprawdopodobniej cierpi na artretyzm i nie chce wstawać. Częstszy wychodzenia na dwór nie pomaga? W takim razie rozważ inne czynniki, które mogą wpłynąć na Twojego psa. 

Czy coś się zmieniło? Zmieniłeś miejsce zamieszkania? W domu pojawił się dzidziuś? A może kupiłeś nowego czworonoga? Czy istnieje jakiś powód, dla którego Twój psiak czuje się zestresowany? Na przykład ekipa budowlana przebudowuje Twój dom, robiąc przy tym dużo hałasu? A może zmieniłeś codzienną rutynę? Czy nadal zapewniasz mu wystarczającą ilość ruchu? Czy w ostatnim czasie wystąpiły jakieś problemy emocjonalne, np. śmierć członka rodziny lub innego zwierzaka?

Znajdź rozwiązanie

W zależności od problemu możesz teraz współpracować ze swoim czworonogiem. Jeśli podczas wizyty u weterynarza odkryłeś, że Twój starszy pies ma kłopoty ze stawami, należy ulżyć mu w cierpieniu. Jeżeli tymczasowe czynniki środowiskowe stresują Twojego czworonożnego przyjaciela, postaraj się szybko je wyeliminować. Postaraj się regularnie wyprowadzać psa na spacer. Pamiętaj, by zawsze wyjść z nim na dwór po powrocie z pracy. Jeśli starszy pies nie jest w stanie wytrzymać 10 godzin, kiedy jesteś w pracy, poszukaj osoby, która z nim wyjdzie.

Fot. Zigmars Berzins/Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*