MODA I URODAPIELĘGNACJA

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Każdy marzy o pięknym, zdrowym, a przede wszystkim śnieżnobiałym uśmiechu. Istnieje wiele zabiegów, jednak podstawą jest dbałość o odpowiednią higienę jamy ustnej. Upragniony cel pomoże osiągnąć szczoteczka soniczna.

Dlaczego warto sięgnąć po szczoteczkę soniczną?

Szczoteczka soniczna działa podobnie jak szczoteczki elektryczne. Ma wbudowany akumulator, mały panel sterowania złożony z przycisków, a jej końcówki są wymienne. Istnieje jednak jedna zasadnicza różnica; kształt szczoteczki sonicznej jest podłużny, przypomina raczej szczoteczkę manualną. Szczoteczki soniczne bardzo intensywnie wibrują, a przy tym emitują fale dźwiękowe. Ilość drgań, które wytwarzają szczoteczki soniczne, jest większa niż liczba ruchów szczoteczek elektrycznych. Właśnie dlatego są one bardzo skuteczne i świetnie radzą sobie nawet z ciężko dostępnymi zabrudzeniami zębów. 

Niewiele osób wie, że nadwrażliwość, krwawiące dziąsła, a także nagromadzenie kamienia, bierze się przede wszystkim z nieprawidłowej higieny. Nie chodzi tylko o częstotliwość i czas mycia zębów, na sukces w postaci pięknego uśmiechu składa się również technika oraz kilka innych czynników takich jak nacisk szczoteczki. Szczoteczki soniczne opierają swój mechanizm na ruchach wymiatających. Ruchy te są zalecane przez dentystów bez względu na to, jakiej szczoteczki używamy, ponieważ jest to najlepszy sposób na pozbycie się osadu, który gromadzi się na zębach w ciągu dnia lub nocy. 

Podczas szczotkowania zębów szczoteczką soniczną, w jamie ustnej wytwarzają się malutkie pęcherzyki powietrza, których zadaniem jest dotarcie do trudno dostępnych zakamarków. Co więcej, włosie szczoteczki sonicznej jest bardzo miękkie, dzięki czemu zapobiega pojawianiu się podrażnień i ran na dziąsłach. 

Fot. Silvano Rebai/Adobe Stock

Dodatkowe funkcje szczoteczek sonicznych

Przy zakupie tej szczoteczki warto zapoznać się z wykorzystaną w danym modelu technologią, akcesoriami oraz wbudowanymi funkcjami. Jedną z najważniejszych jest licznik czasu, najczęściej ustawiony na zalecane przez dentystów 2 minuty. Timer poinformuje Cię, kiedy możesz zakończyć czyszczenie. Wiele szczoteczek sonicznych ma również czujnik nacisku, który mówi, kiedy przyciskasz szczoteczkę zbyt mocno lub zbyt lekko. Za mały nacisk może skutkować niedoczyszczeniem, a zbyt duży może spowodować krwawienie dziąseł, a także nadwrażliwość zębów. Szczoteczki soniczne mają wymienne końcówki, które mogą być dopasowane do danego typu zębów, czy też mieć właściwości wybielające. 

Jak używać szczoteczki sonicznej?

Problem niedomytych zębów jest dość powszechny, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Posiadając nawet najlepszą szczoteczkę do zębów, z niezliczoną ilością funkcji, możesz nie domywać zębów. Sama szczoteczka nie umyje zębów, potrzebne jest również Twoje działanie. Właśnie dlatego znajomość odpowiedniej techniki mycia oraz dokonywanie czyszczenia z dużą cierpliwością i starannością odgrywa ogromną rolę.

Szczoteczka soniczna samoczynnie wykonuje ruchy wymiatające, ale musimy ją odpowiednio ustawić. Powinna się znajdować pod skosem (kąt 45 stopni) w kierunku linii dziąseł. Po uruchomieniu szczoteczki wystarczy trzymać ją w wyznaczony sposób i poruszać od linii dziąseł do szczytu korony zębów. Nie potrzebujesz tutaj niemalże żadnego wysiłku, silne szorowanie zębów nie sprawi, że będą lepiej wyczyszczone. Należy pamiętać o wyczuciu oraz dokładności, sprawi to, że będziesz zachwycony wyglądem swojego uśmiechu. 

Jeśli nie jesteś pewny, czy dobrze ustawiasz szczoteczkę i wykonujesz ruchy wymiatające, możesz udać się do swojego stomatologa, który w prosty sposób Ci to przedstawi lub obejrzeć krótkie filmy instruktażowe, które z łatwością znajdziesz w Internecie. Szczoteczka soniczna może zdecydowanie ułatwić Ci codzienną higienę jamy ustnej, jednakże nie wykona całej pracy za Ciebie.

Zdjęcie główne: Mila Supinskaya/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*