Zamek w drzwiach to jeden z tych elementów wyposażenia domu, który może wymagać regularnej wymiany. Na usterki szczególnie narażone są drzwi wejściowe, dlatego warto wiedzieć, jak samodzielnie naprawić zamek.
Rodzajów awarii związanych z drzwiami może być kilka, jednak najpopularniejsza z nich dotyczy zazwyczaj wymiany zużytego zamka. Częste zamykanie i otwieranie drzwi na klucz zużywa mechanizm, dlatego niezbędna może okazać się wymiana wkładki. Tego typu możliwość jest dostępna w drzwiach typu łucznik. Przed wymianą należy zakupić nową wkładkę o rozmiarze pasującym do dotychczasowego zamka.
Sam proces wymiany to odkręcenie szyldu, usunięcie go i odkręcenie śruby mocującej wkładkę. Po jej rozkręceniu należy wymienić ją na nową, przykręcić śrubę, a następnie szyld. Wymiana trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy wiedzy technicznej.
Nie wszystkie drzwi mają na tyle prostą budowę, że można wymienić zepsuty element w zaledwie kilka minut. Tego typu zamki najczęściej należy zdemontować w całości, a następnie ocenić poziom uszkodzenia. W ten rodzaj usterek wpisują się zamki wpuszczane do drzwi, które przez swoją specyficzną obudowę muszą być rozkręcane w całości.
Pierwszym elementem do demontażu jest klamka wraz z obudową. Należy odkręcić wszystkie śruby i wyjąć zamek. Dopiero wtedy można dokładnie przyjrzeć się usterce i ustalić, czy jest możliwa samodzielna naprawa. Jeśli awaria jest na tyle poważna, że nie można wymienić części samodzielnie, to należy zakupić cały nowy zestaw. Sam montaż nowej klamki z zamkiem jest całkiem prosty, także nie wymaga kontaktu ze specjalistą. Inaczej ma się sytuacja w przypadku drzwi wejściowych, antywłamaniowych, których usterka może wymagać kontaktu z ekspertem ślusarstwa.
Awaria zamka w drzwiach nie od razu musi prowadzić do wymiany całego elementu. Być może wystarczy dokładne czyszczenie. Po czym poznać, że zamek wymaga konserwacji? Klucz będzie ciężko wchodził i wychodził podczas zamykania lub otwierania drzwi. To pierwszy i właściwie najważniejszy sygnał. Czyszczenie zamka jest całkiem proste i wymaga specjalnych produktów chemicznych, które oczyszczą trudno dostępne przestrzenie.
Odpowiednie środki zazwyczaj występują w formie sprayu i są bardzo łatwe w użyciu. Po spryskaniu zamka kurz, brud i woda powinny zostać usunięte, a klucz powinien działać bez zarzutu. Jeśli jednak samo czyszczenie nie pomoże, z pomocą przychodzą inne środki konserwacyjne.
Pierwszą zasadą, o której należy pamiętać w czasie konserwacji zamka, jest to, by uprzednio go wyczyścić. Pod żadnym pozorem nie można zacząć natłuszczania czy oliwienia zamka bez wcześniejszego umycia go specjalnym sprayem. W ten sposób tłusta substancja przyklei się do brudu i kurzu znajdującego się w wąskich przestrzeniach i zamek z pewnością będzie do wymiany. Sam proces konserwacji po czyszczeniu można wykonać kilkoma rodzajami środków chemicznych, warto jednak przed ich użyciem dokładnie sprawdzić skład. Eksperci zalecają, by w preparacie pojawiły się substancje pielęgnujące, przeciwkorozyjne, smar oraz olej penetrujący.
Zdj. główne: Nick Tiemeyer/unsplash.com