GOTOWANIEUMIEJĘTNOŚCI

Jak jeść pałeczkami? Oto kilka praktycznych porad

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak jeść pałeczkami? Oto kilka praktycznych porad

Kuchnia azjatycka zyskuje coraz większą popularność. Nierozerwalną jej częścią są pałeczki, których używa się do jedzenia makaronu czy sushi. Jedzenie pałeczkami nie jest jednak takie trudne, jak się może wydawać, jeśli chcesz się wreszcie nauczyć, jak jeść pałeczkami do sushi, koniecznie czytaj dalej.

Czy jest jeden rodzaj pałeczek?

Historia tych najpopularniejszych sztućców na świecie sięga aż 3 tysięcy lat wstecz i jak się okazuje, pałeczka pałeczce nie jest równa. Pałeczki dzielimy bowiem na te chińskie i te japońskie. Chińskie pałeczki mają około 26 centymetrów długości i wykonuje się je z bambusa czy oszlifowanego drewna. Są także zwężane ku końcowi. Pałeczki japońskie z kolei robi się z lakierowanego drewna (lakieruje się je, aby były wodoodporne), a także bambusa, a nawet porcelany czy kości słoniowej. Ich długość jest 3 centymetry krótsza niż tych chińskich, końce podobnie jak w chińskich się zwężają, ale są zaostrzone.

Czy pałeczki można dobrać pod siebie?

Okazuje się, że tak i jest to bardzo proste. Wystarczy, że z kciuka i palca wskazującego zrobisz kąt prosty (90 stopni), następnie zmierzysz odległość od czubka kciuka do czubka palca wskazującego i otrzymany wyniki pomnożysz przez 1,5. Wynik, jaki otrzymasz, to długość pałeczki, którą najwygodniej będzie Ci trzymać. 

Czego nie robić pałeczkami przy stole?

Zanim dowiesz się jak jeść pałeczkami, musisz wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Między innymi to, że Azjaci przywiązują ogromną wagę do tego, jak zachowują się przy stole. Jako wyraz braku szacunku i dobrego wychowania może zostać odebrane na przykład uderzanie pałeczkami o siebie, czy o stół albo wymachiwanie nimi. Nie wolno także wbijać pałeczek w jedzenie (przywodzi to bowiem na myśl wbijanie ich w ofiarę), w złym guście jest także mieszanie zupy pałeczkami. Ciekawymi przesądami przy azjatyckim stole jest także to, że złamane lub skrzyżowane pałeczki przynoszą nieszczęście. Pałeczek nie wolno także upuszczać na podłogę, to – zdaniem Azjatów – zakłóca spokój przodków.

Miej na uwadze, że pałeczki to rodzaj sztućców, nie rób więc z nimi tego, czego nie wypada robić przy stole z nożem i widelcem! Kiedy już wiesz czego nie robić z pałeczkami, jak je dobrać pora na odpowiedź na pytanie: jak nauczyć się jeść pałeczkami?

Fot. Ponyo Sakana/Pexels

Jak jeść pałeczkami?

Kiedy już masz z tyłu głowy wszystkie najważniejsze informacje – pora na działanie. Weź w dłoń pałeczki, wyznacz jedną z nich na nieruchomy element i ułóż ją między palcem wskazującym a kciukiem, przytrzymuj ją palcem serdecznym oraz środkowym. Drugi element, czyli Twoją „ruchomą” pałeczkę, musisz umiejscowić równolegle do nieruchomego elementu, przytrzymuj ją kciukiem oraz palcem wskazującym. Twoja górna pałeczka będzie Ci pomagać chwytać jedzenie, dolna (czyli ta nieruchoma) będzie je przytrzymywać. Podczas wykonywania ruchów pałeczkami pamiętaj, żeby używać kciuka i palca wskazującego. To nie takie trudne, prawda? Na pewno zastanawiasz się także jak jeść poszczególne azjatyckie potrawy. To także prosta sprawa. Zupę możesz pić tak jak z kubka, a to, co zostanie, po prostu zjeść za pomocą pałeczek. Jeśli chodzi o sushi, to poszczególne kawałki chwytaj pałeczkami, zanurzaj w sosie sojowym i wkładaj do ust. Musisz wiedzieć, że tradycyjne jedzenie sushi rządzi się swoimi prawami – każdy kawałek to jeden kęs, nie możesz zostawić rozbabranych kawałków w miseczce czy na talerzu. Nie należy także kroić sushi. 

Zastanawiasz się zapewne jak jeść pałeczkami ramen i inne tego typu potrawy. Okazuje się, że instrukcja tego jak jeść pałeczkami jest uniwersalna do jedzenia wszelkich potraw kuchni azjatyckiej, nie tylko sushi. 

Pałeczki dla początkujących?

Tak! Dobrze widzisz, istnieją pałeczki dla początkujących. Nazywa się je waribashi, są zrobione z jednego kawałka drewienka. Pałeczki te są złączone ze sobą, wystarczy je przełamać wzdłuż. Tego typu pałeczki są dostępne w wielu restauracjach azjatyckich. 

Fot. Isabella Mendes/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*