DUCHOWOŚĆPSYCHOLOGIA

Czym są dewocjonalia?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Czym są dewocjonalia?

Artykuł sponsorowany

Jeśli jesteś osobą wierzącą z pewnością miałeś do czynienia z dewocjonaliami wielokrotnie w ciągu swojego życia. Zazwyczaj są one drobnymi przedmiotami związanymi z kultem religijnym i sprzedawanymi na stoiskach przykościelnych lub w parafialnych sklepikach.

Czy dewocjonalia są święte?

Drobne przedmioty powiązane z jakąś religią nie tylko są sprzedawane i święcone przez przedstawicieli danego kultu, ale również ofiarowywane w prezentach, wożone w samochodach i noszone w torebkach i kieszeniach. Nie są one jednak święte. Bywają praktyczne – na przykład buteleczki na wodę święconą mogą przydać się do przechowywania tego płynu przed kolędą – albo pomagają osobom wierzącym w zadeklarowaniu ich wierzeń – na przykład noszone na szyi medaliki z wizerunkiem Matki Boskiej. Nie należy jednak oczekiwać, że będą posiadać jakąś magiczną moc, spełniać życzenia lub chronić przed wypadkami. Dewocjonalia nie są święte – są raczej symbolem tego, w co wierzy dana osoba. 

Czy dewocjonalia mogą być prezentem?

Dewocjonalia są popularnym prezentem i to nie tylko w gronie księży i sióstr zakonnych. Rodzice chrzestni często ofiarowują je swoim chrześniakom podczas przyjmowania pierwszego sakramentu, a rodzice dzieciom podczas pierwszej komunii świętej. Dewocjonalia są również popularnym dodatkiem do prezentów dla młodej pary. Warto wiedzieć, że dawanie przedmiotów związanych z kultem religijnym nie jest niczym złym, ale powinno się przy tym pamiętać, że każda osoba ma prawo do dowolnego wyznania. Z tego powodu ofiarowanie dewocjonaliów osobom niewierzącym może być nietaktowne i krępujące.

Przedmioty wykorzystujące symbole religijne

Nie wszystkie przedmioty, których wzór nawiązuje do religii, są dewocjonaliami. W modzie pojawiają się różne nurty – na przykład kolczyki w kształcie krzyży czy bluzy ozdobione wizerunkiem Jezusa lub Matki Boskiej. Tego typu przedmioty nie są dewocjonaliami. Należy pamiętać, że nie każda rzecz, ozdobiona symbolami związanymi z danym wyznaniem, rzeczywiście jest związana z religią. Z tego powodu należy brać pod uwagę również intencje osoby noszącej dany przedmiot. 

Fot.: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

dwanaście − dziesięć =