ZWIERZĘTA

Czym karmić króliki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym karmić króliki?

Artykuł sponsorowany

Króliki to wspaniałe i bardzo kochające zwierzęta domowe. Te piękne i mądre zwierzaki są chętnie wybierane, jako zwierzątko dla dzieci lub pupil w domu, gdzie nie może być psa lub kota. Króliki i inne zajęczaki nie są wcale tak łatwymi gatunkami, jak mogłoby się wydawać. Potrzebują dużej klatki, codziennych wybiegów, towarzystwa innych osobników swojego gatunku, a także odpowiednio zbilansowanej diety. Dziś podpowiadamy, czym karmić króliki.  

Podstawa diety królika  

Wbrew temu, co myśli wiele osób, podstawą żywienia królika wcale nie powinna być sucha karma. Produktem, do którego królik powinien mieć dostęp przez 24 godziny na dobę, jest siano. Wysokiej jakości, zielone, pachnące i chrupiące sianko jest obowiązkowym elementem żywienia każdego zajęczaka. Jest to niskokaloryczna przekąska, która zapełni żołądek zwierzaka w czasie pomiędzy karmieniami. Siano jest też bogate w składniki mineralne i umożliwia ścieranie nieustannie rosnących zębów. Ważne, by dostęp do siana był nieograniczony i nigdy nie brakowało go w paśniku. 

Świeże produkty w diecie królika  

Ważnym dodatkiem do diety są świeże warzywa i owoce. Dziennie króliki powinny zjadać około 10% masy swojego ciała w świeżym pokarmie. Warzywa, takie jak marchewka, pietruszka, buraki, papryka, ogórek, pomidor czy seler to doskonałe urozmaicenie codziennego jadłospisu królika oraz źródło witamin. Należy uważać na produkty zawierające dużo cukru, ponieważ jego w diecie może prowadzić do nadwagi. Owoce traktuj więc jako dodatek i przysmak, a nie jako posiłek. 

Królik może być doskonałym pomocnikiem w kuchni, ponieważ bardzo skutecznie zastępuje kosz na obierki warzyw. Jeśli obierasz włoszczyznę na rosół czy przygotowujesz sałatkę, wszystkie skórki bezpiecznych dla królików warzyw mogą trafić do jego miski. W ten sposób ograniczysz nie tylko marnowanie jedzenia, lecz także koszt wyżywienia zwierzaka. Pamiętaj jednak, by przed obraniem dokładnie umyć produkty, które chcesz podać królikowi. 

Sucha karma   

To, czym żywi się królik, ma największy wpływ na jego zdrowie i samopoczucie. Zajęczaki to zwierzęta bezwzględnie roślinożerne – oznacza to, że nie mogą jeść żadnych produktów odzwierzęcych. Nie powinna ich więc zawierać sucha karma dla królika. 
Karma jest świetnym uzupełnieniem diety, pozwala na zapełnienie deficytu witamin oraz składników odżywczych, ale nie powinna stanowić bazy w diecie. Można podawać ją raz dziennie lub nawet co kilka dni. Króliki, wbrew temu, co często widzi się w mediach, pod żadnym pozorem nie mogą jeść ziaren zbóż. Pod naporem zębów ziarno łamie się w ostre drzazgi, które wbijają się w dziąsła i powodują bardzo poważne problemy stomatologiczne, które kończą się interwencją chirurgiczną. Karma dla królików powinna być w formie jednolitego granulatu ziołowo-warzywnego. Dobrej jakości, bezzbożową karmę możesz kupić w internetowym sklepie zoologicznym https://animalo.pl/.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Tima Miroshnichenko

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*