BUDOWADOM I OGRÓD

Czym jest fotowoltaika?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym jest fotowoltaika?

Artykuł sponsorowany

O fotowoltaice słyszał chyba każdy. Większość z nas z pewnością natknęła się na materiały reklamujące tę formę pozyskiwania energii. Na montaż paneli fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej osób. Jakie są tego korzyści? I czym właściwie jest fotowoltaika? Odpowiadamy!

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest systemem pozyskiwania energii, bazującym na efekcie fotoelektrycznym. Polega on na wykorzystaniu promieniowania słonecznego, pozyskanego za pomocą paneli fotowoltaicznych, zamontowanych na dachu budynku. Otrzymany w ten sposób prąd elektryczny stały, przekształcany jest w prąd zmienny, którym możemy zasilać urządzenia, ogrzewać pomieszczenia oraz podgrzewać wodę.

Podstawowym elementem całej instalacji są panele fotowoltaiczne, montowane najczęściej na dachu budynku, choć mogą znajdować się również na gruncie od strony południowej. Ich założenie może wydawać się kosztowną inwestycją, jednak na przestrzeni lat jest niezwykle opłacalne, co zauważymy m.in. dzięki niższym rachunkom za prąd. Pomocne mogą okazać się również wszelkiego rodzaju dofinansowania.

Jak działa fotowoltaika?

Do wytwarzania energii elektrycznej, fotowoltaika wykorzystuje fotony. Proces ten jest możliwy dzięki efektowi fotowoltaicznemu – pojedyncza cząsteczka światła (foton) pada na krzemowy panel, przez co wprawia w ruch elektron, który powoduje wytworzenie energii elektrycznej.

Energia słoneczna przekształca się w prąd elektryczny stały, a dzięki zastosowaniu falowników, generowany jest prąd zmienny o parametrach odpowiednich do zasilania urządzeń.

To, czy system fotowoltaiczny będzie efektywny, zależy od dostępności do światła słonecznego. To właśnie z tego powodu panele montuje się na dachach lub w gruncie, który nie jest zacieniony. Przy drugim sposobie, dla lepszego efektu, używa się specjalnych wysięgników, które zwiększają efektywność pozyskiwania energii słonecznej. Na rynku dostępne są również specjalne dachówki fotowoltaiczne, które nie psują estetyki budynku. Znajdziesz je na https://mlsystem.pl/dachowka-fotowoltaiczna/

Jak wygląda rozliczanie fotowoltaiki?

Użytkownik instalacji fotowoltaicznej jest jednocześnie producentem energii oraz jej konsumentem. System rozliczeń polega na tzw. opustach. Jego kluczową cechą jest brak możliwości sprzedaży energii generowanej przez fotowoltaikę. Całe rozliczenie odbywa się bezgotówkowo. Część energii zużywana jest na bieżąco w momencie produkcji przez urządzenia zasilane prądem. Jest to tzw. autokonsumpcja.

Druga część wytworzonej energii wysyłana jest do sieci energetycznej i podlega bilansowaniu w cyklu rocznym. Sieć jest więc swego rodzaju magazynem, w którym gromadzona jest nadwyżka energii. Jest ona dostępna na bieżąco w ciągu 365 dni od wprowadzenia jej do sieci i zakończenia okresu rozliczeniowego. Jeśli nie zostanie wykorzystana w tym czasie, przepadnie i nie będzie podlegała dalszemu bilansowaniu.

Fot.: Kindel Media/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*