Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Recepta online to rozwiązanie, które zostało wprowadzone w roku 2020 i zastąpiło dotychczas stosowane, papierowe recepty. Co warto wiedzieć na temat e-recepty?
Recepta online to elektroniczny dokument, który jest odpowiednikiem tradycyjnej, papierowej recepty. Zawiera dokładnie te same informacje, z tym że zapisane są one w wersji cyfrowej. Pacjent po zakończonej wizycie otrzymuje od lekarza czterocyfrowy kod PIN, dzięki któremu może odebrać w aptece przepisane leki.
Pacjenci, którzy chcą otrzymać receptę online, często zastanawiają się, w jaki sposób można to zrobić. Z racji tego, że recepta elektroniczna stanowi zamiennik dla recepty papierowej, otrzymuje się ją dokładnie w ten sam sposób – po zakończeniu konsultacji lekarskiej.
Postępująca cyfryzacja sprawiła jednak, że na rynku dostępne są inne, alternatywne metody kontaktu z lekarzem. Pacjenci, którzy nie czują potrzeby osobistej wizyty w gabinecie lekarza, mogą skorzystać z możliwości konsultacji online bądź też telefonicznych.
Osoby, które obawiają się o legalność takiego rozwiązania, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że jest ono w 100% zgodne z obowiązującym prawem. Głosi ono bowiem, że e recepta online może być wystawiona wyłącznie przez uprawnionego do tego lekarza po zakończonej konsultacji. To specjalista na podstawie danych uzyskanych od pacjenta decyduje o tym, czy wystawienie dokumentu będzie zasadne. Jeśli zachodzi taka potrzeba, może skierować osobę chorą na dodatkowe badania bądź też osobistą wizytę w gabinecie lekarza.
W czasach, kiedy funkcjonowały tradycyjnie recepty papierowe, każdy pacjent, który chciał je otrzymać, musiał osobiście stawić się w gabinecie lekarza. Obecnie, dzięki połączeniu telemedycyny i recept online, nie jest to konieczne.
Z recepty elektronicznej online może skorzystać pacjent, który:
E-receptę online można zrealizować w dowolnej aptece na terenie kraju – także internetowej. Warto podkreślić, że pacjent nie musi otrzymanej recepty realizować osobiście. Jeśli stan zdrowia bądź też brak czasu nie pozwalają mu na osobistą wizytę w aptece, może przekazać dane potrzebne do realizacji recepty bliskiej osobie.
Osoby, które planują realizację e-recepty w późniejszym terminie, muszą zdawać sobie sprawę z tego, że posiada ona termin ważności. W przypadku standardowego dokumentu jest to 30 dni. Lekarz jednak, w zależności od rodzaju przepisanego leku, może wystawić także e-receptę ważną przez 7,180, a nawet 365 dni.
Po upłynięciu terminu ważności, zrealizowanie dokumentu w aptece stanie się zwyczajnie niemożliwe.
Zdjęcie: materiał Klienta.