TECHNOLOGIA I INFORMATYKAUMIEJĘTNOŚCI

Czy opłaca się naprawiać laptopa

Potrzebujesz ok. 10 min. aby przeczytać ten wpis
Czy opłaca się naprawiać laptopa

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Laptop jest narzędziem pracy wielu osób. Śmiało, można pokusić się o stwierdzenie, że w obecnych czasach ciężko jest wyobrazić sobie codzienność bez takowych urządzeń. Klasyczne komputery stacjonarne PC, chociaż nadal chętnie używane, lekko zostały już wyparte przez kompaktowe laptopy, które mogą być naprawdę uniwersalne. Na rynku znajdziemy wiele laptopów o różnych podzespołach. W zależności od naszych potrzeb nowoczesne laptopy świetnie sprawdzają się jako narzędzie pracy, jak również do gry.

Jednak pamiętajmy, że sprzęt ten jak każdy inny, może się uszkodzić. Wówczas warto sobie zadać pytanie, czy naprawa laptopa jest możliwa i czy opłaca się go naprawiać? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj ten poradnik!

Co najczęściej może zepsuć się w laptopie

Zanim sprawdzimy, czy warto naprawiać laptopa, przyjrzyjmy się najpierw temu, co najczęściej psuje się w sprzęcie tego typu.

Usterki tego typu zdarzają się bardzo często i tak naprawdę, jeżeli do tej pory z żadną nie spotkałeś się osobiście, to jesteś szczęściarzem. Powodów uszkodzeń laptopa może być sporo. I w zupełności nie ujmując nowoczesnym komputerom, należy nadmienić, iż są one znacznie delikatniejsze aniżeli ich odpowiedniki sprzed np. 10 lat.

Każda powstała usterka w znamienitej części przypadków może utrudnić, lub wręcz uniemożliwić korzystanie z urządzenia. Jednak co tak właściwie najczęściej może popsuć się w laptopie? O tym przeczytasz poniżej.

naprawa laptopów

Popsuty ekran to naprawdę spory problem

Otóż do najczęściej psujących się elementów w omawianym rodzaju komputera należy matryca. Za główne powody uznaje się uszkodzenia mechaniczne. Lecz to nie koniec, niekiedy odpowiadają za to problemy z zasilaniem, bad piksele, itp. Efekt, jaki możemy zaobserwować z powodu wyżej wymienionych uszkodzeń to pęknięcia wyświetlacza, migotanie, czy np. nieczytelny obraz, a nawet czarny ekran. Jak można się domyślić, po wystąpieniu opisanych zjawisk, korzystanie ze sprzętu może być nawet niemożliwe.

Zalanie, równie częsty problem

Takie przypadki zdarzają się bardzo często, szczególnie jeżeli lubimy prace przy komputerze wraz z filiżanką, kawy, czy herbaty. Jeden niefortunny ruch wystarczy, aby przewrócić kubek z napojem i zalać sprzęt. 

Oczywiście zdarza się, że sprzęt po zalaniu, a kolejno wytarciu, czy wysuszeniu może działać bezproblemowo, jednak nie oznacza to, że wizyta w serwisie będzie zbędna. Jak postępować w przypadku zalania? 

Otóż zdecydowanie najważniejsza jest szybka reakcja. Wpierw musimy odłączyć źródło zasilania, i jeżeli jest to możliwe, wyjąć baterię. Takie kroki pozwolą na uniknięcie powstania, chociażby zwarcia i całkowitego zniszczenia sprzętu.

Wysoka temperatura może być zabójcza dla laptopa

Często może dochodzić do przegrzania się rozmaitych podzespołów. Efekt ten może następować przez źle pracujący, lub uszkodzony system chłodzenia, czy np. co ważne przez korzystanie z laptopa na nie właściwej powierzchni (zaliczyć tu można szczególnie koce, kołdry, czy ogółem miękkie powierzchnie, które utrudniają chłodzenie). Jeżeli posiadamy urządzenie starsze, kilkuletnie, problemem może być np. zakurzony układ chłodzenia, jak również stara pasta termo przewodząca. Taka z wiekiem traci swoje właściwości i twardnieje.

Uszkodzona bateria, lub układ ładowania baterii

Jeżeli sprzęt jest często użytkowany, szczególnie na samej baterii, sprawą naturalną jest, że ulega ona nie tyle awarii, ile zużyciu. Wówczas wymiana baterii jest kwestią, którą wykonać musimy, aby nadal móc w ten sposób użytkować sprzęt. Czasami również zawodzi układ ładowania baterii. 

Oczywiście to nie wszystkie możliwości uszkodzeń. Wskutek upadku omawiany komputer także może się zepsuć. Ponadto czasami mogą występować problemy z podzespołami.

Czy naprawa laptopa ma sens?

Staje przed tym dylematem wiele osób, które doświadczają awarii sprzętu. Czy odpowiedź na to pytanie jest oczywista? Niestety nie zawsze. Czasami warto zastanowić się nad odpowiednimi argumentami za i przeciw dotyczącymi naprawy sprzętu.

Czasami względy ekonomiczne mogą przeważyć i zadecydują o tym, czy naprawa się opłaca. W innym przypadku po prostu bardziej będzie opłacać się zakup nowego laptopa. Jednak nie można niczego robić pochopnie, bo czasami nieprzemyślana decyzja może okazać się niezbyt opłacalna. Awarie, które mogą okazać się wstępnie poważne, finalnie okazują się błahostkami i odwrotnie. Warto zatem zgłosić się do wykwalifikowanego serwisu, gdzie urządzenie zostanie dokładnie sprawdzone pod kątem awarii. Specjaliści oszacują również koszty naprawy, dzięki czemu będziemy mogli stwierdzić, czy takowa nam się opłaca.

naprawa laptopa

Kiedy warto stawiać na naprawę laptopa

Oto kilka przykładów, kiedy spokojnie można zastanowić się nad naprawą laptopa.

Dobry laptop, a jedna usterka – taka sytuacja zdarza się bardzo często. Jeżeli posiadamy dobrego laptopa, który ma mocne podzespoły, jesteśmy z niego zadowoleni, a wystąpi w nim jedna mniej lub bardziej poważna usterka – spokojnie można zastanowić się nad naprawą sprzętu. Za najdroższy element, który może się zepsuć, a zarazem można wymienić w laptopie, uznaje się płytę główną. Jeżeli zatem posiadamy sprzęt nowoczesny, wydajny itd., cena takiej płyty nie powinna przekroczyć około 1/3 ceny całego sprzętu. 

Wysoki koszt zakupu nowszego sprzętu – jest to dobry argument dla osób, które być może nie posiadają wystarczającej ilości gotówki na zakup nowego komputera, po uszkodzeniu starego. Warto także wziąć pod uwagę, że czasami kilkuletni laptop, ale z mocnymi podzespołami, będzie działał znacznie wydajniej aniżeli nowoczesny, z półki budżetowej. Zatem, jeżeli zepsuje się nam sprzęt, który ma kilka lat, a nie dysponujemy na tyle dużą gotówką, aby kupić równie wydajny nowy, odpuśćmy zakup sprzętu z niższej półki, a naprawmy swój uszkodzony. Jeżeli jest to oczywiście możliwe.

Przywiązanie – być może błahy powód, aczkolwiek istnieje wiele osób, które przywiązują się do swojego komputera, może ma on dla nich wartość sentymentalną? Można by tak długo wymieniać. Jest to jednak kolejny powód do tego, aby uszkodzony laptop „ratować” i próbować go naprawić.

Dobry stan, oraz wygląd sprzętu – mamy bardzo dobry sprzęt, świetnie zachowany i dochodzi do pierwszej usterki – wymiana na nowy? Oczywiście, że nie, zdecydowanie naprawa jest lepszą opcją. Warto także nie ulegać presji, że jeżeli sprzęt zepsuł się raz, za chwilę zepsuje się ponownie. Poza tym, na wymienione części bardzo często otrzymujemy gwarancję.

Sprzeciw odnośnie polityki koncernów – nie bez powodu na początku poradnika wspomnieliśmy, że starsze laptopy mogą być znacznie trwalsze, aniżeli nowe sprzęty. Nie jednokrotnie zdarzało się już, że laptop przestał działać tuż po zakończeniu okresu gwarancyjnego. Niestety takie są fakty. Oczywiście nie można wrzucać wszystkich nowych laptopów do jednego worka! Można jednak uniknąć stresu, właśnie poprzez dobre zachowanie i odpowiedni serwis swojego starego laptopa.

Kiedy nie warto decydować się na naprawę sprzętu

Oto kilka przykładów, kiedy nie warto decydować się na naprawę naszego uszkodzonego laptopa. W takich sytuacjach warto rozważyć zakup nowego.

Naprawa przewyższa wartość laptopa – jeżeli posiadamy starszy sprzęt, a ulegnie on dość poważnej awarii, gdzie koszty jej usunięcia są dosyć wysokie, należy zastanowić się, czy naprawa nie będzie droższa, aniżeli całkowita wartość komputera. Jeżeli tak będzie, lepiej odpuścić i zakupić nowy. Dysk twardy i znajdujące się na nim dane, można zachować, np. poprzez wyjęcie go.

Dobra okazja do zakupu nowego laptopa – być może okazja cenowa w sklepie? Może znajomy sprzedaje całkiem nowy sprzęt, za cenę dużo niższą aniżeli sklepowa? Takich sytuacji może być naprawdę sporo. Ważne, aby decydować się na nie wtedy, kiedy nasz dotychczasowy laptop działa słabo, jest uszkodzony itp.

Jeżeli zależy nam na gwarancji… – wybierając nowy sprzęt z gwarancją, możemy mieć względną pewność, że będzie on działał co najmniej kilkanaście miesięcy bez przygód związanych z awariami. Jeżeli nie masz czasu i nie chcesz czekać na naprawę swojego starego sprzętu, a dodatkowo dysponujesz odpowiednią ilością gotówki na zakup nowego laptopa, to odpowiedź jest oczywista.

Naprawiać, czy nie naprawiać?

Jeżeli posiadamy laptop dobry, który dobrze nam służył i byliśmy z niego zadowoleni, a doszło do usterki (nie koniecznie taniej w naprawie, choć możliwej) możemy spokojnie zainteresować się naprawą laptopa. Ważne, aby wybrać profesjonalny serwis laptopów, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że proces naprawy przebiegnie prawidłowo. Jeżeli chodzi o wybierane podzespoły do wymiany, zdecydowanie lepiej wybierać te z wyższej półki, lepiej omijać tańsze zamienniki, często wykonane z niskiej jakości materiałów. Postępując w taki sposób, możemy być pewni, że laptop działał będzie nadal bez zarzutu.

Co innego w przypadku posiadania sprzętu starego, wyeksploatowanego, gdzie awaria goni awarię. Wówczas kiedy laptop ulegnie dość poważnej usterce (np. będziemy musieli zdecydować się na wymianę płyty głównej), warto rozważyć czy taki zabieg się opłaca. Czasami koszt naprawy może być wyższy, aniżeli wartość, całego sprzętu. 

Jakie mogą być koszty naprawy

Wachlarz kosztów może być naprawdę szeroki. Zazwyczaj jednak tak jak zostało wspomniane wcześniej, jedną z najdroższych rzeczy, które można wymienić, jest płyta główna, uszkodzona karta graficzna, procesor i inne podzespoły ścisłe. Do tańszych w usunięciu usterek należą nieścisłości w układzie zasilania, wymiana baterii, konieczność zainstalowania nowego systemu operacyjnego, wymiana dysku twardego, wymiana klawiatury, pamięci ram, itd.

Podsumowanie

Czy zatem opłaca się naprawiać omawiane komputery? Jest to pytanie indywidualne do każdego użytkownika, lecz w naszym odczuciu zdecydowanie tak! Szczególnie jeżeli laptop służył nam długi czas, byliśmy z niego zadowoleni i jest dobrym sprzętem pod względem podzespołów. Nowy laptop można rozważać w zakupie jeżeli wystąpią kwestie, wymienione w poradniku. Kupno nowego sprzętu, szczególnie dobrego jakościowo będzie wiązać się jednak ze sporym wydatkiem, często na poziomie kilku tysięcy złotych.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz doprowadzić swój sprzęt do pełnej sprawności, rozważ wizytę w profesjonalnym serwisie. Odpowiednia obsługa, równie odpowiednio zajmie się Twoim laptopem.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*