PODRÓŻEROZRYWKA

Co warto brać ze sobą na wycieczki?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co warto brać ze sobą na wycieczki?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Spakowanie plecaka na wycieczkę górską może stanowić niemałe wyzwanie, zwłaszcza jeśli nie mamy w tej materii dużego doświadczenia. Niemniej jednak warto mieć świadomość, że kilku, podstawowych rzeczy w naszym plecaku zabraknąć po prostu nie może. Oto, co należy brać ze sobą na wycieczki w góry.

Akcesoria, które warto mieć pod ręką

To, co zapakujemy do plecaka, w dużej mierze zależy od pory roku. Zimą należy zabrać ze sobą inne akcesoria, niż te, które przydatne będą podczas letnich wypraw. Niemniej jednak zawsze warto mieć przy sobie czołówkę, która w razie potrzeby oświetli nam drogę. Dobrym wyborem będzie czołówka petzl– wydajna i wytrzymała, dzięki czemu nie zawiedzie nas nawet podczas długich wypraw w góry.

Dobrze jest zabrać ze sobą także raki, które wbrew pozorom przydają się nie tylko zimą, ale nawet wiosną, gdyż w niektórych partiach gór możemy napotkać śnieg, a powierzchnia może być oblodzona. Fani długich wędrówek powinni zabrać ze sobą kijki. Choć nie są one obowiązkowym elementem wyposażenia, znacznie uprzyjemnią nam spacery, a dodatkowo sprawią, że podczas nich nie zmęczymy się zanadto. 

Jaką odzież warto zapakować w góry?

Wybór odzieży do wycieczki w góry jest kluczowy, bowiem to właśnie ona pozwala utrzymać przy ciele maksymalną ilość ciepła, które jest tak istotne w zimowe, chłodne dni.

Z drugiej strony odpowiednio dobrane ubrania letnie pozwalają zachować komfort termiczny nawet podczas letnich upałów. Co warto wziąć ze sobą w góry? Zimą postawmy na bieliznę termoaktywną oraz ciepłe ubrania z wełny merino. Przyda nam się kurtka zimowa, która przeznaczona jest właśnie na górskie wędrówki. Latem natomiast niezbędna będzie kurtka przeciwdeszczowa, którą należy spakować do plecaka turystycznego bez względu na to, czy zapowiada się piękna pogoda, czy też prognozowane są delikatne opady.

Dobrej jakości kurtka chroni nie tylko przed deszczem, ale również przed wiatrem, który w górach potrafi być naprawdę silny. Na wycieczki górskie musimy założyć buty trekkingowe – odpowiedni model weźmy ze sobą w zależności od tego, czy wybieramy się w góry latem, czy zimą. Istotnym elementem są również długie skarpety trekkingowe, które należy założyć bez względu na to, o jakiej porze roku zamierzamy wybrać się na wycieczkę.

Dobrej jakości plecak turystyczny – dlaczego jest tak istotny?

Każdy, kto wybiera się w góry, musi pamiętać, aby zabrać ze sobąplecak turystyczny. Dlaczego jest on tak ważny? Ponieważ dobrze dobrany pozwala z jednej strony pomieścić wszystko, co niezbędne, z drugiej zaś staje się naszą drugą skórą, dzięki czemu nie czujemy się zanadto przeciążeni. Dobrze, aby plecak był zapinany z przodu, tak aby móc nieco odciążyć kręgosłup.

Wybierając konkretny model, weźmy pod uwagę, że na górską wyprawę będziemy musieli zabrać ze sobą sporo różnego rodzaju akcesoriów, a ich ilość dodatkowo wzrasta, jeśli w góry wybieramy się z dzieckiem. Noszenie czegokolwiek w ręce nie jest dobrym pomysłem, tak samo jak niezabieranie ze sobą niezbędnych rzeczy tylko dlatego, że trudno nam je pomieścić w plecaku. Warto pamiętać, że plecak turystyczny musi być idealnie dopasowany do naszych pleców, tak aby noszenie go nie powodowało dyskomfortu. Dobrze, jeśli można go prać za pomocą zwykłych detergentów, dzięki czemu staje się on bardzo łatwy w utrzymaniu.

Zdj. główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*