ZDROWIE

Co robić, gdy dziecko zacznie ząbkować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co robić, gdy dziecko zacznie ząbkować?

Wyrzynanie się pierwszych zębów, to bardzo ważny moment w rozwoju dziecka. Jednak proces ten bywa bolesny i nieprzyjemny dla najmłodszych, których zachowanie w tym okresie bywa niezrozumiałe dla rodziców. Istnieją jednak sposoby, które pomogą przynieść dziecku ulgę i przejść ząbkowanie spokojniej.

Jak objawia się ząbkowanie?

Dzieci rozwijają się w różnym tempie, jednak przyjmuje się, że pomiędzy 4. a 8. miesiącem życia, powinny zacząć pojawiać się u nich pierwsze zęby mleczne. Dzięki temu można stopniowo wprowadzać do ich diety stałe pokarmy. Jednak ten okres z reguły jest nieprzyjemny i wiąże się z ogromnym dyskomfortem. Dzieci cierpią z powodu bólu i innych objawów związanych z ząbkowaniem, a rodzice czują się bezsilni, patrząc na cierpienie swoich pociech.

Poza opuchlizną i krwawieniem dziąseł, pojawianie się nowych, mlecznych ząbków może objawiać się także na inne, mniej spodziewane sposoby. Dzieci czasami odmawiają jedzenia lub cierpią z powodu biegunek i innych zaburzeń gastrologicznych. To wszystko wywołuje u nich frustrację, przez co są drażliwe i zaniepokojone. Warto szukać sposobów na ulżenie maluszkom w tym trudnym dla nich okresie. Pomocna może być określona dieta, leki i mniej oczywiste sposoby – na każde dziecko może zadziałać inna taktyka.

Jak pomóc dziecku przejść ten ciężki czas?

Ząbkujące maluchy mogą częściej się złościć i płakać, wywołując u rodziców poczucie bezsilności i zaniepokojenia ich stanem. Trzeba pamiętać, że takie zachowanie jest spowodowane dużym bólem, z którym dziecko nie potrafi sobie poradzić i nie do końca rozumie, co się z nim dzieje. Dlatego przede wszystkim trzeba wykazać się cierpliwością i wspierać najmłodszych poprzez szukanie sposobów na złagodzenie tego dyskomfortu. Dzieci powinny czuć bliskość rodziców, dającą im pocieszenie i poczucie spokoju.

Choć pojawianie się pierwszych zębów mlecznych stwarza możliwość rozszerzania diety dziecka, trzeba robić to z rozwagą. Dawanie im twardych łakoci jest świetnym pomysłem, ponieważ gryzienie marchewek, sucharków lub jabłek pośrednio masuje obolałe dziąsła i może przyspieszać cały proces ząbkowania. Jednak trzeba zwracać uwagę, aby nie doszło do zadławienia i pilnować najmłodszych podczas posiłków, aż nie opanują przeżuwania do perfekcji.

Jakie są sposoby łagodzenia bólu związanego z wychodzeniem pierwszych zębów?

Jedną z podstawowych zasad jest podawanie schłodzonych posiłków w momencie najbardziej intensywnego bólu. Wyższe temperatury potęgują dyskomfort, a zimno może przynieść ulgę i lekko znieczulić obolałe dziąsła, jednocześnie redukując ich opuchliznę. Jednak samo unikanie ciepłych potraw może nie wystarczać. W takich sytuacjach warto udać się do apteki i zakupić specjalistyczne środki przeznaczone dla ząbkujących dzieci.

Dostępne na rynku profesjonalne maści, żele lub roztwory, szybko przynoszą najmłodszym ulgę w bólu, dzięki czemu proces ząbkowania staje się mniej uciążliwy. Osoby przebywające za granicą, mogą skorzystać z asortymentu, jaki oferuje polska apteka internetowa w UK. Dzięki takiej możliwości, przebywając nawet poza granicami naszego kraju, można korzystać z lekarstw i specyfików, z których korzystało się także w Polsce.

Fot.: Colin Maynard/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*