DOM I OGRÓD

Co można wysłać, a co jest zabronione w przesyłkach kurierskich

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co można wysłać, a co jest zabronione w przesyłkach kurierskich

Artykuł sponsorowany

Przesyłki kurierskie to wygodny i szybki sposób na doręczenie paczki, z którego chętnie korzystają zarówno firmy, jak i osoby indywidualne. Zanim jednak zdecydujesz się na tą formę wysłania konkretnej rzeczy, musisz sprawdzić, czy nie figuruje ona na liście przedmiotów zakazanych. Co jest dozwolone, a co zabronione?

Tego nie wyślesz za pośrednictwem kuriera

Każdy przewoźnik ma swój regulamin, w którym znajdują się informacje dotyczące tego, wysłka których towaró jest zabroniona. Przede wszystkim nie można wysłać żywych roślin, zwierząt oraz ich skór.  Niektóre frmy kurierskie pozwalają na wysyłkę np. tylko ptaków lub owadów. Zabroniona jest też wysyłka środków niebezpiecznych tj.:

  • radioaktywnych
  • łatwopalnych
  • żrących
  • wybuchowych

Nie można wysłać też broni (zarówno prawdziwej, jak i replik), amunicji, dzieł sztuki, antyków, rzeczy wytworzonych z metali szlachetnych (np. biżuterii) oraz dokumentów

Co ważne, firmy kurierskie zabraniają przesyłania żywności, szczególnie tej, która szybko ulega zepsuciu lub wymaga szczególnych warunków transportu. Zabrania się też wysyłki używek, takich jak alkohol czy tytoń.  Kurierem nie wyślesz też dokumentów, drogocennych przedmiotów, leków oraz tego, co zabrania prawo Szczegółową listę rzeczy, które nie mogą znajdować się w paczkach wszystkich najważniejszych firm kurierskich w Polsce znajdziesz na kurierovo.pl.

Pamiętaj o tym, że przewoźnik nie musi, ale może sprawdzić zawartość paczki, jeżeli wzbudzi ona jego podejrzenia. W przypadku wykrycia w niej towaru, którego wysyłka jest niezgodna z prawem lub regulaminem firmy, może być zostać przekazana do zniszczenia, a nadawca zostanie obarczony kosztami lub pociągnięty do odpowiedzialności prawnej. To samo dotyczy  sytuacji, podczas której paczka uszkodzi inne przewożone towary.

Fot. Liza Summer/Pexels

Te rzeczy są dozwolone

Jedną z rzeczy, którą możesz wysłać za pośrednictwem kuriera są książki, o ile nie zaliczane są one do antyków. Możesz też wysłać drobną elektronikę, zabawki lub elementy ozdobne do mieszkania, takie jak:

  • plakaty
  • dywaniki
  • drobne dekoracje

Dozwolona jest także wysyłka nowych ubrań czy też akcesoriów sportowych. Niektórzy przewoźnicy zezwalają na przesyłkę drobnych części samochodowych Ważne, abyś pamiętał, że każda z tych rzeczy musi być odpowiednio zapakowana. Co to oznacza? Przede wszystkim karton powinien być twardy i gruby. Wnętrze paczki nie może być luźne – przesyłany towar musi znajdować się w jednym miejscu; w przeciwnym wypadku może przebić opakowanie i uszkodzić pozostałe przesyłki, a Ty zostaniesz obarczony wypłatą odszkodowania za zniszczenie towaru.

Karton musi być też odpowiednio oznaczony (np. w przypadku, jeżeli wysyłasz szklane rzeczy), oklejony taśmą lub folią strech i mieć wyraźnie naniesione dane wysyłki, obejmujące dane nadawcy, odbiorcy oraz numer paczki, który możesz otrzymać, jeżeli zamawiasz kuriera przez internet.

Musisz mieć na uwadze, że każda firma kurierska ma swoje wymagania nie tylko co do zawartości przesyłki, ale także jej gabarytów, które obejmują wagę oraz wielkość. Może się więc okazać, że nawet jeśli wysyłasz dozwoloną rzecz, a waga paczki przekracza dozwolony limit,  przesyłka nie zostanie wysłane.

Na koniec pamiętaj, że obowiązkiem nadawcy jest zapoznanie się z regulaminem danego przewoźnika. Zazwyczaj firmy kurierskie opierają się na deklaracji klienta dotyczącej zawartości przesyłki oraz wycenie jej zawartości. Niedostosowanie się do wymogów może skutkować odesłaniem paczki do nadawcy, odmówieniem realizacji przewozu lub też konsekwencjami finansowymi oraz prawnymi. 

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*