Rynek obuwniczy oferuje wiele opcji butów zimowych. Jednak wybór nie zawsze kończy się sukcesem. Bardzo często przeziębienia i choroby wirusowe występują z powodu przemarznięcia. Aby Twoje stopy były zawsze ciepłe, a zimowe mrozy Cię nie przerażały, poznaj nasze rady dotyczące wyboru niezawodnych i ciepłych butów zimowych.
Wybierając buty zimowe, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Na zimne dni wskazane jest kupno butów wykonanych ze skóry naturalnej z dodatkowym ociepleniem wewnątrz i na zewnątrz. Tego rodzaju obuwie warto kupić w specjalistycznym sklepie, a nie w sieciówce. Buty wykonane ze skóry naturalnej są trwałe w noszeniu, dobrze znoszą odkształcenia i zatrzymują ciepło.
Wybierając buty zimowe, można znaleźć modele wykonane z różnych materiałów. Oglądając obuwie, które rozważasz kupić, skup się na dokładnym obejrzeniu go. Jakie robią wrażenie trzymane przez Ciebie buty? Są solidne i ciepłe? Według opinii wielu osób, w zamszowych butach jest cieplej niż w skórzanych. Ale zamsz szybko moknie w błocie pośniegowym i ciężko się go czyści z brudu. Sole i odczynniki rozsypane na chodnikach dosłownie psują jego wygląd. Produkty wykonane z zamszu wyglądają atrakcyjnie i są przyjemne w dotyku, ale w porównaniu do skóry naturalnej zamsz nie jest tak praktyczny. W deszczową pogodę woda może pozostawić na nim ślady.
Alternatywą dla skóry naturalnej może być skóra ekologiczna, ale nie w przypadku butów zimowych. Takie buty szybko zniszczą się na mrozie, a w miejscach fałd mogą nawet popękać. Poza tym nie można nazwać ich ciepłymi. Jedyną zaletą obuwia ze sztucznej skóry jest jego cena, choć nie wytrzyma ono prawdopodobnie dłużej niż jeden sezon.
Skóra ekologiczna jest zawsze chłodniejsza w dotyku, a gdy położysz dłoń na skórzanych butach, poczujesz lekkie „ciepło”. Różnicę widać również w wykroju; skóra naturalna często wyłożona jest wełnianą wkładką, a skóra ekologiczna zazwyczaj ma podłoże z tkaniny.
Kolejnym niezawodnym sposobem sprawdzenia naturalności skóry jest użycie igły. W miejscu nakłucia skóra naturalna lekko wybrzuszy się, podczas gdy na skórze sztucznej pozostanie ślad w kształcie dziury.
Wybierając buty zimowe, zwróć uwagę na ich wnętrze. Zarówno środek buta, jak i zewnętrzna strona powinny być dodatkowo ocieplone sztucznym futrem. Dzięki temu Twoje nowe buty lepiej będą utrzymywać ciepło.
Śnieg, lód, gołoledź; tego rodzaju utrudnień można spodziewać się zimą. Wybierając buty, zwróć uwagę na podeszwę, na jej materiał, a także na grubość. Im grubsza, tym lepiej! Zgodnie z normą grubość podeszwy butów zimowych powinna wynosić co najmniej 1 centymetr. Najlepszym materiałem jest poliuretan, guma, polichlorek winylu, które nie przepuszczają wody. Ponadto lepiej, aby podeszwa miała rowkowany wzór, wtedy nie będzie się ślizgać.
Jeśli buty są zapinane na zamek, nie powinien on sięgać do samego dołu. Ważnym czynnikiem jest też obecność i rodzaj obcasa. Na zimę najlepiej nadaje się szeroki obcas, musi być stabilny i niezawodny, a jednocześnie nie z plastiku. Jeśli pięta „wsuwa się” do tyłu po naciśnięciu na podbiciu – nie kupuj takich butów, w przeciwnym razie nie unikniesz ślizgania się.
Buty zimowe należy zawsze wybierać 1–2 rozmiary większe, ponieważ w obcisłych butach będziesz czuć się niekomfortowo i szybko zmarzniesz w stopy. Najlepiej, aby wewnątrz buta było trochę miejsca. Zmierz swoje buty w tych samych skarpetach, które będziesz nosić zimą.
Przygotuj się na to, że dobre obuwie zimowe nie będzie tanie, ale jego cena jest wprost proporcjonalna do jakości materiałów i technologii produkcji. Jeśli producent gwarantuje jakość produktów i potwierdza to serwisem gwarancyjnym, to jest to but, który warto kupić.
Często kupujemy buty dziecięce o jeden rozmiar większe. To nie jest dobre rozwiązanie. Jeśli jeszcze Twój maluch nie chodzi, oznacza to, że nie ma obciążenia na stopę. Ale kiedy dziecko chodzi już samodzielnie, stopa musi być dobrze amortyzowana. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie buty zimowe.
Zimowe buty dla dzieci powinny mieć mały obcas: dla najmłodszych: 0,5 cm, dla starszych dzieci: 2 lub 4 cm. Upewnij się, że pięta jest podniesiona w stosunku do palca. Ciężar ciała musi przesunąć się do przodu, aby nie zniekształcać kręgosłupa.
Buty zimowe powinny być o pół centymetra większe. Warstwa powietrza wewnątrz ogrzewa nogę. W ciasnych butach jest zimno. Przymierz palce u stóp, które będzie nosić Twoje dziecko. Warto wiedzieć, że modele z zamkiem błyskawicznym są lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem dla dzieci niż sznurówki. Podeszwa obuwia zimowego dla dziecka musi być miękka i elastyczna.
Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem zimowych butów? Jeśli masz problemy ze stopą (płaskostopie, wystające kości), lepiej skontaktować się ze specjalistycznym sklepem lub zamówić buty z warsztatu ortopedycznego. Dla tych, którzy wolą zwykły sklep obuwniczy, lepiej zrezygnować z modeli z wąskimi noskami i szpilkami. Wysokość obcasa nie powinna przekraczać 5 centymetrów, to jest maksymalna (mierzona od podstawy pięty do podłoża) wysokość, jeśli zależy nam na wygodnych i bezpiecznych butach na zimę.
Fot. Pexels