ZDROWIE

Ból brzucha – kiedy udać się do specjalisty?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Ból brzucha – kiedy udać się do specjalisty?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Każdy człowiek, niejednokrotnie w swoim życiu, zmagał się z uciążliwym bólem brzucha. Niewątpliwie jest to ogromna udręka, która spędza sen z powiek i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Bóle brzucha mają różny charakter i odmienny stopień nasilenia. Mogą być skurczowe lub kłujące, silne bądź łagodne. Często zdarza się, że przyczyny dolegliwości są niegroźne np. dyskomfort po zjedzeniu większej ilość jedzenia niż zwykle, jednakże w niektórych przypadkach ostry ból brzucha świadczy o niebezpiecznych schorzeniach. Kiedy ból brzucha wymaga wizyty u lekarza?

Ból brzucha – przyczyny

Narządów w jamie brzusznej jest dużo, w związku z tym czynników wywołujących to utrapienie może być mnóstwo. Najczęstsze przyczyny bólu brzucha to między innymi stres, zaparcia, biegunka, zaburzenia trawienia, niedrożność jelit, zatrucie pokarmowe, zapalenie dróg moczowych itp.

Silny ból brzucha może być również spowodowany urazem i ustępuje w ciągu kilku minut. Zdarza się, że sytuacja wymaga interwencji specjalisty, ponieważ mocne urazy brzucha często prowadzą do uszkodzenia wewnętrznych narządów jamy brzusznej.

Bóle brzucha często pojawiają się u kobiet w czasie miesiączki. Jest to przyczyną zachodzących zmian hormonalnych w organizmie, a bolesne skurcze macicy towarzyszą łuszczeniu się błony śluzowej. W tym przypadku dolegliwości trwają kilka dni, a ból może promieniować do pleców.

Warto wspomnieć, że ból brzucha wynika również z celiakii lub nadczynności tarczycy. Uczulenie na gluten, naturalnie występujący w jęczmieniu, pszenicy i życie, wywołuje ogromny dyskomfort, wzdęcia, a nawet przewlekłą biegunkę.

Ból brzucha – charakter i czas trwania

Aby rozpoznać, czy dokuczający ból brzucha świadczy o tymczasowej niedyspozycji układu pokarmowego, czy jest sygnałem groźnej choroby, należy uwzględnić rodzaj bólu, czas trwania oraz objawy towarzyszące.

Dolegliwości bólowe, zlokalizowane w jamie brzusznej, towarzyszące wszelkim stanom zapalnym, zazwyczaj nasilają się w trakcie poruszania się lub kaszlu. W przypadku zatrucia pokarmowego, ból brzucha jest krótkotrwały i ostry, towarzyszy mu gorączka, a także wymioty i biegunka.

Nagły ból o silnym natężeniu, zlokalizowany w konkretnym obszarze tułowia, może świadczyć o niebezpiecznych schorzeniach, takich jak zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie trzustki, wrzody żołądka etc.

Ból w górnej części brzucha

Uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu może wskazywać na choroby wrzodowe dwunastnicy i żołądka. Ta przypadłość charakteryzuje się stanem zapalnym, związanym z tworzeniem się ubytków w błonie śluzowej. Wrzodom towarzyszą zaparcia, nudności i wymioty, pieczenie, wzdęcia lub brak apetytu.

Ból brzucha w górnej części często jest objawem powstawania złogów np. bilirubiny, cholesterolu i innych składników żółci. Jest to tak zwana kamica pęcherzyka żółciowego, niezwykle niebezpieczna dla zdrowia. To schorzenie wymaga natychmiastowego leczenia chirurgicznego.

Najczęstszą przypadłością, związaną z uczuciem nagłego i silnego bólu brzucha, jest zatrucie pokarmowe. Nieprzyjemnym dolegliwościom towarzyszą wymioty, biegunka i nudności, które pojawiają się zazwyczaj kilka godzin po spożyciu szkodliwego pokarmu.

Ból w dolnej części brzucha

Nawracający ból brzucha, zlokalizowany między kolcem kości biodrowej a pępkiem, jest często oznaką zapalenia wyrostka robaczkowego. Ta dolegliwość zazwyczaj łączy się z podwyższoną temperaturą ciała i zatrzymaniem stolca.

Częsta potrzeba korzystania z toalety, pieczenie podczas oddawania moczu oraz nieprzyjemny ból w nadbrzuszu może wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego, kamicę nerkową lub moczowodową.

Ostre skurcze brzucha w dolnej części mogą zaobserwować u siebie kobiety, które są kilka dni przed pojawieniem się miesiączki lub w jej trakcie. Ból menstruacyjny można złagodzić, przyjmując leki przeciwbólowe, stosując ciepłe kąpiele oraz termofor. Niemniej jednak taki rodzaj bólu w nadbrzuszu wskazuje na inne dolegliwości, związane z narządami rodnymi np. endometrioza, torbiele jajnika, a nawet ciąża pozamaciczna.

Ból brzucha – kiedy warto skontaktować się z lekarzem?

Ból brzucha jest często jednorazową dolegliwością. Jeśli objawy się powtarzają i są silne, należy niezwłocznie udać się do specjalisty. O takich zaburzeniach warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym, aby w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczenie. Skierowanie na badania można otrzymać w sytuacji, gdy zauważalne są objawy towarzyszące:

  • skóra przyjmuje żółty odcień,
  • ból brzucha jest bardzo silny,
  • występuje gorączka,
  • trudności w oddychaniu,
  • wymioty krwią lub żółcią,
  • bladość i osłabienie,
  • pojawia się krew w stolcu,
  • nagłe pogorszenie samopoczucia,
  • brzuch boli podczas dotykania i jest twardy,
  • występuje podejrzenie zatrucia np. substancją chemiczną lub lekiem.

Fot.: Robystarm/pixabay.com

Diagnostyka i leczenie bólu brzucha

Podstawą badań lekarskich jest między innymi przeprowadzenie wywiadu z pacjentem oraz badanie fizykalne i dodatkowe. W niektórych przypadkach silny ból brzucha jest objawem procesu chorobowego, który często wymaga obserwacji na oddziale chirurgicznym. Lekarz w trakcie wizyty zbiera informacje na temat miejsca, a także rodzaju i natężenia bólu. Lokalizacja uczucia dyskomfortu jest niezwykle istotna, ponieważ pozwala rozpoznać schorzenie np. zapalenie narządów miednicy mniejszej, zapalenie jelita grubego itp.

W diagnostyce bólu brzucha kluczową rolę odgrywa USG jamy brzusznej oraz zdjęcie rentgenowskie. W wielu przypadkach specjalista kieruje pacjenta na badanie krwi, a także ogólne badanie moczu. Osoby, u których wykryto podwyższony odsetek białych krwinek, cierpią na stan zapalny. Chcąc zapobiec bólowi brzucha i znaleźć jego przyczynę, należy wykonać badanie obrazowe tomografem komputerowym, które wykluczy zapalenie trzustki czy chorobę nowotworową.

Ból brzucha – postępowanie

Ostre skurcze żołądka lub powiększenie obwodu brzucha mogą być oznaką schorzeń niebezpiecznych dla zdrowia. W przypadku nagłego ataku bólu brzucha należy niezwłocznie zawiadomić lekarza i ułożyć chorego w pozycji leżącej z podkurczonymi nogami.

Leczenie bólu brzucha zależy przede wszystkim od jego źródła. Jeśli osoba cierpi na choroby metaboliczne, znakomitym rozwiązaniem mogą okazać się napary ziołowe lub lekkostrawna dieta. Wszelkie zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego można wyleczyć za pomocą leków przeciwzapalnych, przeciwbiegunkowych czy antybiotyków.

Należy zaznaczyć, że w niektórych sytuacjach jedynym słusznym rozwiązaniem będzie leczenie operacyjne. Jeśli osoba ma do czynienia z zapaleniem pęcherzyka żółciowego, niezbędne jest wykonanie zabiegu metodą laparoskopową.

Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu brzucha?

Nie wszystkim przypadłościom związanym z bólem brzucha można zapobiec. Warto jednak w niektórych sytuacjach zminimalizować ryzyko wystąpienia dolegliwości lub zmniejszyć ból poprzez:

  • regularną aktywność fizyczną,
  • odpowiednio zbilansowaną dietę,
  • spożywanie mniejszych posiłków,
  • częste nawadnianie organizmu,
  • unikanie objadania się w godzinach wieczornych,
  • unikanie ostrych i tłustych potraw,
  • ograniczenie kofeiny i alkoholu,
  • unikanie leków przeczyszczających.

Podsumowanie

Ostry ból brzucha to dolegliwość, która w dużym stopniu wpływa na samopoczucie człowieka, a także uniemożliwia wykonywanie podstawowych czynności. Domowe sposoby łagodzące cierpienie mogą się sprawdzić tylko i wyłącznie wtedy, gdy ból spowodowany jest niestrawnością, lekkim urazem lub zatruciem pokarmowym. Często zdarza się, że skurcze w jamie brzusznej są objawem niedrożności jelit lub ostrego zapalenia trzustki. W związku z tym nie należy bagatelizować sygnałów o potencjalnych dolegliwościach, które mogą w konsekwencji doprowadzić do zagrożenia życia człowieka.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*