Choć do ostrych mrozów zostało jeszcze trochę czasu, to eksperci podpowiadają, że skórę warto zacząć chronić i przygotowywać na niską temperaturę już teraz. Jak prawidłowo dbać o nawilżenie twarzy w trakcie mroźnych dni?
Naskórek posiada naturalną warstwę ochronną, której głównym składnikiem jest sebum. To właśnie ta warstwa najczęściej pojawia się na twarzy pod koniec dnia. Choć sebum jest zdrowe dla skóry, to jego nadmiar należy systematycznie usuwać. Z tego właśnie względu należy przemywać twarz rano i wieczorem, usuwając brud, pot oraz inne zanieczyszczenia.
Dzięki temu skóra będzie mogła swobodnie oddychać, a brud nie będzie wchodził pod naskórek czy podrażniał ran. Do czyszczenia twarzy należy stosować specjalne środki, takie jak pianki, żele, olejki, płyny czy toniki. Panie powinny zwrócić szczególną uwagę także na systematyczne zmywanie makijażu.
Kolejnym sposobem na utrzymanie skóry w dobrej kondycji jest regularne używanie peelingu. Warto jednak pamiętać, by środków złuszczających nie stosować na skórę przesuszoną. Gdy naskórek jest niedożywiony, peeling może go bardziej uszkodzić i podrażnić skórę. Peeling należy stosować maksymalnie dwa razy w tygodniu, tak aby usunąć martwy naskórek, pobudzić proces regeneracji i wygładzić skórę twarzy. Osoby z wrażliwą skórą czy problemami, takimi jak atopowe zapalenie skóry lub łuszczyca powinny stosować środki przystosowane do ich potrzeb. Dzięki temu zadbają o skórę, nie pogarszając jej aktualnego stanu czy zwiększając nieprzyjemnych dolegliwości.
Jednym ze sposobów na zabezpieczenie skóry przed mrozem jest także regularne stosowanie olejków do twarzy. Ich konsystencja nie przypadnie każdemu do gustu, jednak znajdujące się w nich naturalne środki regenerujące i nawilżające skórę zdecydowanie usprawiedliwiają ich systematyczne użycie. Zawarte w olejkach nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy oraz minerały odżywiają naskórek, pomagają go skutecznie nawilżyć i wygładzić. Wśród polecanych produktów znajdują się między innymi olejki z wiesiołka, dzikiej róży czy ogórecznika.
W procesie nawilżania skóry twarzy nie może również zabraknąć maseczek. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych produktów, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Przed zakupem warto sprawdzić skład maseczki. W okresie zimowym, gdy skóra jest bardziej narażona na wysuszenie, w składzie maseczki powinny znaleźć się takie składniki odżywcze jak witaminy A, C, D, E i K, antyoksydanty, kwas hialuronowy, kwasy owocowe czy naturalne oleje roślinne.
Podstawą w ochronie skóry przed silnym mrozem jest stosowanie kremu. Eksperci wskazują, że w tym okresie krem powinien różnić się od preparatu, który stosujemy latem. Kremy na zimę powinny być nieco cięższe w konsystencji, a w ich składzie nie może zabraknąć witamin i składników odżywczych. Ochronę przed mrozem mogą zapewnić kremy z mocznikiem, gliceryną, aloesem i siemieniem lnianym.
Kwestią, o której nie można zapomnieć, jest zapewnienie ochrony ustom. W tym celu najlepiej regularnie korzystać ze specjalnych pomadek ochronnych. Używać ich można codziennie, za każdym razem, gdy wychodzimy na dwór. Warto zadbać o to, by w składzie znalazł się miód oraz witamina A, które skutecznie nawilżają skórę, tworząc specjalną warstwę ochronną.
Zdj. główne: Martin Reisch/unsplash.com