Artykuł sponsorowany - Gospodarstwa rolne w dzisiejszych czasach mogą być w dużym stopniu wspierane przez maszyny. Zobacz, jakie wyposażenie przydaje się w rolnictwie.
Prowadzenie gospodarstwa rolnego to ogromna odpowiedzialność i bardzo dużo pracy. Kiedyś była to praca przede wszystkim ręczna i fizyczna. Do teraz gospodarze bardzo ciężko pracują, jednak nowoczesne maszyny i technologie ułatwiają wiele zadań na gospodarstwie. Zobacz, co przydaje się do usprawnienia prowadzenia gospodarstwa rolnego.
Samodzielne przygotowywanie paszy dla zwierząt gospodarskich, jest sposobem na to, by zaoszczędzić trochę pieniędzy i obniżyć koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Zboże jest, obok siana i ziół, jednym z filarów diety zwierząt hodowlanych. To główne źródło węglowodanów, a ze względu na wysoką kaloryczność, wypełnia dzienne zapotrzebowanie bydła i trzody. Żeby pasza na bazie ziarna była łatwo przyswajalna i lekkostrawna, zboże powinno być odpowiednio rozdrobnione. Śrutownik do zboża pozwala przygotować duże ilości łatwej do spożycia karmy dla zwierząt.
Karmiąc swoje zwierzęta rozdrobnionym i namoczonym zbożem unikasz ryzyka wystąpienia u nich problemów stomatologicznych. Dzięki dobrej obróbce ziaren dbasz o to, by składniki niezbędne w diecie, dobrze się przyswoiły, co pozwala uniknąć wystąpienia niedoborów.
Poza zbożem, zwierzęta, a zwłaszcza trzoda chlewna, żywią się również warzywami. Zazwyczaj podstawą ich diety są ugotowane warzywa korzeniowe. W niewielkim gospodarstwie można jeszcze próbować przygotowywać karmę w dużych garnkach, jednak jest to rozwiązanie czasochłonne i sprawdzi się tylko dla zaledwie kilku sztuk trzody. W średnich i dużych gospodarstwach niezwykle przydatny, a nawet obowiązkowy jest parnik. Dzięki temu urządzeniu w krótkim czasie możesz ugotować wiele kilogramów ziemniaków i warzyw okopowych na paszę.
Wypasanie zwierząt to bardzo ważny element ich hodowli. Odpowiednia dawka ruchu, a także dostęp do świeżej trawy i ziół bardzo korzystnie wpływa na ich stan fizyczny i psychiczny. Nie można jednak puścić zwierząt na łąkę samopas – potrzebne jest ogrodzenie. Wielu gospodarzy korzysta z elektrycznego pastucha, który na zasadzie negatywnego wzmocnienia (działanie = nieprzyjemny impuls), zniechęcają zwierzęta do zbliżania się do ogrodzenia.
Osoby, preferujące bardziej tradycyjne rozwiązania, mogą postawić na drewniane ogrodzenie. Wówczas konieczne jest zaimpregnowanie desek lub belek, z których ma powstać zagroda. Należy wziąć pod uwagę, że wiele zwierząt może obgryzać drewniane elementy ogrodzenia, dlatego impregnat powinien być naturalny, nietoksyczny i bezpieczny dla zwierząt. Pokost lniany doskonale sprawdza się do konserwacji drewna, a przy tym jest całkowicie nieszkodliwy dla bydła.
W małym gospodarstwie można ręczne wydojenie kilku krów to praca żmudna i czasochłonna, ale możliwa do wykonania. W dużej hodowli, gdzie zwierząt jest co najmniej kilkadziesiąt, jest to praktycznie niewykonalne. W takiej sytuacji z pewnością przyda się dojarka, która pozwala w krótkim czasie wydoić wiele krów i szybko przynieść im ulgę. Mleko z dojarki może być transportowane bezpośrednio do określonych zbiorników, które później można z łatwością opróżnić i zebrać mleko na sprzedaż lub do dalszej obróbki.
Oprócz hodowli zwierząt, gospodarstwo rolne to także praca w polu. Uprawa ziemi była przed laty bardzo ciężką pracą ręczną. Dzisiaj na szczęście nie brakuje maszyn rolniczych, które ułatwiają to zadanie i sprawiają, że praca jest o wiele lżejsza. Kombajny, pługi, rozsiewacze i ciągniki to obecnie obowiązkowe maszyny w każdym gospodarstwie.
Zdjęcie główne: Tom Fisk/pexels.com