Zanim przyjmiesz pod swój dach szczeniaka, musisz zadbać o wiele akcesoriów. Należą też do nich zabawki, które wspomagają rozwój psiaka i pełnią wiele innych ważnych funkcji. Zabawki dla szczeniaków i dorosłych psów, choć z wyglądu podobne, nieco się od siebie różnią. Jakie zabawki dla szczeniaka są najlepsze? Przeczytaj!
Wraz z wymianą mleczaków na zęby stałe – a dzieje się to mniej więcej od 4. do 6. miesiąca życia – u szczeniaka pojawia się potrzeba gryzienia, dlatego, jeśli nie chcesz, żeby Twój pupil podgryzał meble czy buty, musisz przekierowywać jego uwagę na zabawki. Skłonność do gryzienia jest poza tym wpisana w naturę psa. Szczeniak czerpie przyjemność z gryzienia przedmiotów. W ten sposób poznaje też otaczający go świat.
Zabawki są także ogniwem łączącym szczeniaka z właścicielem, bo poprzez wspólne zabawy zawiązują się pomiędzy nimi relacje. Wreszcie zabawki są potrzebne w procesie nauki, która powinna się rozpocząć jak najwcześniej. Spraw, by kojarzyła się z czymś przyjemnym.
Jadalne gryzaki zaspokajają potrzebę żucia i ułatwiają czyszczenie zębów. Szczeniak je rozgryza i stopniowo zjada. Tego rodzaju zabawki dobieraj starannie, gdyż niektóre mogą zawierać substancje, które nie są obojętne dla zdrowia psiaka.
Piłeczki i frisbee to zabawki szczególnie lubiane przez psy, w tym szczeniaki. Dynamiczne zabawy rozwijają tężyznę fizyczną psa. Ale uwaga: sprawdzą się tylko w przypadku psów o wysokim poziomie aktywności.
Bawełniane sznury i szarpaki to zabawki, które można dawać szczeniakom dopiero po wymianie zębów na stałe. Przedwczesne zabawy z nimi mogą skutkować zaburzeniami zgryzu. Zabawy ze sznurem i szarpakiem rozwijają zdolności motoryczne i służą rozładowaniu napięć i emocji.
Bardzo popularne są też piszczące zabawki. Psy uwielbiają się nimi bawić, bo wydają się niemal żywe. Interaktywne zabawki sprawdzą się w szczególności pod Twoją nieobecność – Ty uciekniesz od ciągłego pisku, a szczeniak nawet nie zauważy, że został sam w domu.
Miękkie zabawki, wykonane na przykład z bawełny, przesiąkają zapachem psa, dlatego szczeniaki lubią z nimi spać i wszędzie je za sobą ciągać. Mogą też – zwłaszcza w początkowym okresie życia – ogrzewać szczeniaka, który dopiero co przeżył rozłąkę z mamą. Niebezpieczeństwo takich zabawek polega jednak na tym, że w środku mają wypełnienie, które szczeniak może połknąć. Pilnuj więc, czy zabawka nie jest uszkodzona.
Przy wyborze zabawek dla szczeniaka miej przede wszystkim na uwadze ich bezpieczeństwo. Muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, gdyż szczeniak będzie je gryzł i żuł. Ich zapach nie powinien Cię drażnić, a użyte do produkcji barwniki nie mogą być toksyczne.
Jeśli chodzi o materiał wykonania, najbardziej bezpieczne i solidne będą zabawki z lateksu, silikonu, kauczuku i tekstyliów. Przy zakupie zabawki z gumy zwróć uwagę, by była miękka, bo zbyt twarda może – w razie połknięcia – doprowadzić do zaczopowania jelit, co pociągnie za sobą konieczność interwencji chirurgicznej.
Zabawka dla szczeniaka nie powinna zawierać zbyt wielu elementów. Słabo przytwierdzone części (na przykład oczy, uszy, nosek czy wstążki) lepiej samodzielnie usunąć. Szczeniaki lubią miękkie zabawki, ale przy zakupie zwracaj uwagę na długość włosia. Ważne też, aby zabawki były maksymalnie miękkie dla uzębienia – nie chcesz przecież, by uszkodziły dziąsła i ząbki pupila.
Zdj. główne: Tim Umphreys/unsplash.com