HOBBYROZRYWKA

Wino – jak wybrać najlepsze?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wino – jak wybrać najlepsze?

Znane od zarania dziejów wino nierzadko kojarzy się jako towar luksusowy – idealny na drogi prezent lub do świętowania szczególnej okazji. Piwniczka pełna win jest też coraz częściej postrzegana jako wspaniałe hobby i lokata kapitału w towar, który z wiekiem może nabierać wartości. Jak wybrać najlepsze wino?

W poszukiwaniu odpowiednich kryteriów

Nie zawsze najdroższe wino musi się okazać tym najlepszym. Często rekordy sprzedażowe biją trunki co najwyżej bardzo solidne, które znajdują się jednak w wyjątkowej butelce – ozdobionej złotem czy diamentami lub w inny sposób będącej małym dziełem sztuki. 

Najdroższe wina z uwagi na jakość

Można jednak znaleźć wina takie jak Domaine de la Romanee-Conti Romanee-Conti Grand Cru, których niezwykle wysoka cena bierze się z ekskluzywnego charakteru i jakości składników. Produkuje się je w kilku tysiącach butelek, na niewielkim terytorium we Francji i posiada ono niezwykle bogaty aromat. 

Dobre wino musi nam smakować

Brzmi to trochę jak banał, ale w winie każdy znajduje coś innego. Można wyszczególnić trunki dobrej jakości, ale wybór najlepszego zawsze będzie subiektywny. W miarę zapoznawania się z tajnikami produkcji i smakowania wina, nasz gust będzie się też z pewnością zmieniał. Początkowo ciekawsze będą dla nas słodkie wina, co ma związek z wyższą zawartością cukru, z czasem z pewnością bardziej docenimy trunki wytrawne.

Z jakich składników powinno być produkowane dobre wino?

Oczywiście podstawą są w tym przypadku odpowiednie winogrona. Owoce występują jednak w bardzo dużej różnorodności – często rozpoznawanie poszczególnych szczepów jest zadaniem dla prawdziwych znawców. Z innej strony jednak: to właśnie produkcja wina z określonego rodzaju winogron bywa podstawowym atrybutem tego, że jest ono uważane za wyjątkowe. Wyjątkowo ważny jest stopień ekspozycji owoców na słońce i mikroklimat, w którym przychodzi im dojrzewać.

Taniny – to one są wszystkiemu winne!

Z pewnością od nich zależy charakterystyczna „cierpkość”, którą czujemy na języku po wypiciu niektórych rodzajów wina. Trzeba przyznać, że osoby początkujące często mają z nią pewien problem. Jak więc sprawdzić, czy wino jest „cierpkie”, czy też nie? Nie trzeba być znawcą winorośli – wystarczy na etykiecie sprawdzić zawartość tanin. Duża ilość – wino pozostawia cierpki posmak, niewielka – brak charakterystycznego wrażenia na języku. 

Ile czasu musi dojrzewać wino?

Im starsze wino, tym lepsze? Niekoniecznie. Dojrzewanie wina jest uzależnione od jego gatunku. Największe znaczenie mają jednak decyzje producenta. Zdarza się, że dojrzewające dłużej wino ma ciekawszy smak, jednak nie zawsze musi leżeć w beczkach latami.

Kolor, smak i aromat: na co zwracać uwagę?

Jeśli chodzi o kolor wina, to należy pamiętać, że:

  • młode wino czerwone jest jasne i klarowne;
  • dłużej dojrzewające wino czerwone może mieć ciemniejszy i bardziej intensywny kolor;
  • w przypadku wina czerwonego zawsze musi być to jednak czerwień, bo zbyt intensywna barwa może świadczyć o tym, że trunek traci już swoje właściwości;
  • wino białe powinno być złociste i intensywne.

Kwestie smaku i aromatu są bardziej złożone. Należy się tutaj raczej zdać na gust kosztującego trunek. Z reguły dobre wino to takie, gdzie poszczególne składniki, czyli cukier, alkohol i taniny, są zrównoważone. 

Ile powinno mieć alkoholu?

Nie istnieje wyznacznik co do tego, ile procent alkoholu powinno mieć dobre wino. W przypadku win lekkich jest to mniej niż 10,5 proc. Średniej mocy trunki zawierają w sobie do 12,5 proc. alkoholu. Powyżej tej granicy mamy do czynienia z winami wzmocnionymi, jak np. Porto. 

Jaki jest koszt dobrego wina? 

Wspomniane Domaine de la Romanee-Conti Romanee-Conti Grand Cru kosztuje nawet powyżej 70 tys. dolarów za butelkę. Na szczęście nie musimy wydawać takiej kwoty, żeby zakupić dobre wino. Z reguły uznaje się, że segment win premium zaczyna się od 100 zł. Zdarza się jednak, że dobre wino nabędziemy za cenę o kilkadziesiąt złotych niższą. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Florent B.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*